بیگ بنگ: سیارک آپوفیس که ۳۴۰ متر طول دارد، ساعت یک و ۱۵ دقیقه بامداد شنبه (ششم مارس – ۱۶ اسفند) به وقت گرینویچ از فاصله ۱۶ میلیون کیلومتری زمین عبور کرد. اما این سیارک دوباره باز می‌گردد!

shutterstock fwpبه گزارش بیگ بنگ، اخترشناسان امسال گذر این سیارک خطرناک از کنار زمین را بررسی کردند که در نزدیک‌ترین حالت از فاصله ۴۴ برابری مسافت ماه با زمین از نزدیکی کره زمین عبور کرد. سیارک «آپوفیس» که نامش را از خدای خشم و تخریب در مصر قدیم گرفته، در سال ۲۰۰۴ کشف شده و در مدار خورشید قرار دارد که از کمربند کویپر به سمت زمین حرکت می‌کند. محاسبات فعلی گویای آن است که آپوفیس شانس بسیار کمی برای برخورد به زمین دارد؛ احتمال برخورد آن یک در صد هزار است.
ynkzMHGDABDpAtTFTe
عکسی از سیارک آپوفیس که در دوم مارس 2021 ثبت شده است

این سیارک چند سال دیگر و در روز ۱۳ آوریل سال ۲۰۲۹ میلادی هم از فاصله ۳۱ هزار و ۹۰۰ کیلومتری زمین عبور می‌کند.  می‌توان این گذر سیارک را با چشم غیر مسلح از غرب استرالیا و برای مدت کوتاهی رصد کرد. سیارک آپوفیس در گذر بعدی‌اش در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ به شکلی باورنکردنی از فاصله‌ی ۳۱ هزار کیلومتری کره زمین عبور خواهد کرد. برای اینکه بتوانید این میزان فاصله را به خوبی درک کنید لازم است بدانید که فاصله زمین تا ماه به طور میانگین حدود ۳۸۰ هزار کیلومتر است.

بنابراین حضور آپوفیس در فاصله‌ای کمتر از یک دهم فاصله زمین تا ماه می‌تواند مشاهده و مطالعه بر روی آن را برای اخترشناسان و دانشمندان بسیار در دسترس و راحت نماید. در ویدئوی زیر گذر خطرناک سیارک آپوفیس از کنار زمین در سال ۲۰۲۹ می‌بینیم. نقاط آبی نشان دهنده ماهواره‌های اطراف زمین است، نقطه صورتی ایستگاه فضایی و نقطه زرد هم مدار سیارک آپوفیس است.


جالب است بدانید که این سیارک در سال‌های ۲۰۳۶ و ۲۰۶۸ دوباره باز خواهد گشت و از کنار زمین گذر خواهد کرد.
کارشناسان هشدار دادند که احتمال دارد این سیارک در سال ۲۰۶۸ با زمین برخورد کند، اما احتمال این برخورد را ناچیز عنوان کرده‌اند. در صورتی که این سنگ عظیم فضایی در سال ۲۰۶۸ به زمین برخورد کند، تاثیر آن معادل انفجار ۸۸۰ میلیون مواد منفجره خواهد بود.

‌‌‌بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۴۰۰ سیارک خطرناک در اطراف زمین وجود دارد. اگر این اجرام فضایی بیشتر از ۷.۵ میلیون کیلومتر به زمین نزدیک شوند و قطر آنها بزرگ‌تر از ۱۰۰ متر باشد، ناسا آنها را به عنوان جرم بالقوه خطرناک یا به اختصار PHO طبقه‌‌بندی می‌کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: space.com , earthsky.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه