عملیات موفقیت آمیز موشک فضایی اوریون+تصاویر

بیگ بنگ: کپسول فضایی اوریون (Orion) در نخستین پرواز آزمایشی، سرانجام روز گذشته به فضا پرتاب شد و پس از یک سفر فضایی حدودا پنج ساعته با کمک چتر نجات در اقیانوس آرام با موفقیت فرود آمد. این فضاپیما ساخته شده تا انسان ها را به دور دست ترین جایی که تاکنون سفر کرده اند ببرد و رویای سفر به مریخ را به حقیقت بدل کند.

پرتاب کپسول فضایی اوریون توسط موشک سنگین دلتا 4

پرتاب کپسول فضایی اوریون توسط موشک سنگین دلتا ۴

به گزارش ایسنا، نخستین پرتاب آزمایشی کپسول فضایی اوریون قرار بود روز پنجشنبه انجام شود، اما این برنامه سه بار به دلیل حضور قایق‌های ناشناس در نزدیکی محل پرتاب، وزش باد شدید و بروز نقص فنی، لغو و به روز جمعه پنجم دسامبر (۱۴ آذر) موکول شد.

لحظۀ اوج گیری کپسول فضایی اوریون به فضا

لحظۀ اوج گیری کپسول فضایی اوریون به فضا

در حالی که ناسا احتمال پرتاب موشک سنگین دلتا حامل کپسول فضایی اوریون در روز جمعه را به دلیل شرایط نامناسب جوی حدود ۴۰ درصد اعلام کرده بود، این پرتاب در نهایت در ساعت ۱۲:۰۵ به وقت گرینویچ (۱۵:۳۵ به وقت تهران) از سکوی پرتاب ۳۷ در پایگاه نیروی هوایی کیپ‌کاناورال در فلوریدا انجام شد.

تصویری از مراحل پرتاب کپسول فضایی اوریون تا لحظه فرود بر زمین

تصویری از مراحل پرتاب کپسول فضایی اوریون تا لحظه فرود بر زمین

اوریون در مدت سفر فضایی ۴٫۵ ساعته خود دو بار به دور زمین چرخید که در بار دوم تا ارتفاع ۵۷۹۳ کیلومتری بالای زمین پرواز کرد؛ این ارتفاع ۱۴ برابر دورتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) است. در نخستین پرواز آزمایشی کپسول فضایی اوریون موسوم به EFT-1، عملکرد رایانه‌ها، سپر حرارتی، چترهای نجات و سایر تجهیزات مورد بررسی قرار گرفتند؛ بیش از ۱۲۰۰ حسگر مختلف بر روی این فضاپیما نصب شده و عملکرد آنها آزمایش شدند.

تصویری متحرک از شبیه سازی مراحل جداسازی پرتاب کپسول اوریون در مدار زمین

تصویری متحرک از شبیه سازی مراحل جداسازی پرتاب کپسول اوریون در مدار زمین

کپسول فضایی سرنشین‌دار اوریون ناسا توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده و ظاهری مشابه کپسول فضایی مورد استفاده در برنامه آپولو برای ارسال فضانوردان به ماه دارد.

نمایی از زمین از نگاه دوربین‌ کپسول اوریون

نمایی از زمین از نگاه دوربین‌ کپسول اوریون

ناسا قصد دارد از این فضاپیمای سرنشین‌دار برای انتقال فضانوردان به مقاصد دوردست در عمق فضا از جمله سفر به ماه، مریخ و مقاصد فراتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) استفاده کند.

آیا فضاپیمای ارویون می تواند سفر به مریخ و ماه را محقق کند؟

آیا فضاپیمای ارویون می تواند سفر به مریخ و ماه را محقق کند؟

پس از تکمیل نخستین پرواز آزمایشی، اوریون با سرعت ۳۲ هزار کیلومتر در ساعت به جو زمین وارد شد که در این زمان، سپر حرارتی فضاپیما حرارتی بالغ بر ۲۲۰۰ درجه سانتیگراد را تجربه کرد؛ در نهایت این کپسول فضایی در ساعت ۱۶:۳۰ به وقت گرینویچ (۲۰:۰۰ به وقت تهران) با استفاده از چتر نجات در اقیانوس آرام فرود آمده و توسط تیم‌های نجات از آب گرفته شد.

لحظۀ فرود کپسول اوریون با استفاده از سه چتر نجات در اقیانوس آرام

لحظۀ فرود کپسول اوریون با استفاده از سه چتر نجات در اقیانوس آرام

لحظه ی فرود کپسول اوریون را می توانید در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

دانلود ویدئو با حجم ۴ مگابایت

«چارلز بولدن» مدیر ناسا، این موفقیت را گام مهمی برای تسهیل سفر سرنشین‌دار به مقاصد دوردست فضایی از جمله سفر انسان به مریخ عنوان کرد. هزینه پرتاب آزمایشی EFT-1 بالغ بر ۳۷۰ میلیون دلار اعلام شده است و هزینه کل پروژه اوریون حدود هشت میلیارد دلار است که احتمالا این مبلغ به ۱۵ میلیارد افزایش خواهد یافت.

انتخاب تصاویر و ویدئو: سایت علمی بیگ بنگ / اطلاعات بیشتر در: dailymail , NASA 1 , NASA 2

(11 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=21657
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. Mr.Geo22 گفت:

    در قسمتی از مقاله که گفته شده: «سپر حرارتی فضاپیما حرارتی بالغ بر ۲۲۰ درجه سانتیگراد را تجربه کرد» فک کنم اشتباه تایپی پیش اومده. یه صفر کم گذاشتین، لطفا درستش کنین. مقاله خوب و مفیدی بود، سپاس

  2. رضا گفت:

    متاسفانه در رسانای رسمی کشور ما فردی به خود اجاه میدهد این دستاوردهای عظیم علمی را با سیاست بیامیزد و کم اهمیت جلوه دهد ویا رفتن به ماه را که حتی شوروی سابق نیز جرات کتمانش را بصورت رسمی نداشت با دلایل واهی و کینه توزانه منکر شود . باید بدانیم که علم مرز نمیشناسد.علاقمند ان به علم باید سپاسکزار دانشمندان و کسانی که برای رسیدن به ناشناخته ها تلاش و هزینه میکنند و نتیجه ی ان را در اختیار دیگران حتی دشمنانشان میگذارند باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.