کاتالوگی برای تعیین فواصل اجرام کیهانی

0
284

بیگ بنگ: بارها در سایت بیگ بنگ یا جاهای دیگر خوانده ­اید که فلان سیاره، ستاره یا کهکشان، چند سال نوری از ما دور است. اما آیا تاکنون پیش خود فکر کرده ­اید که کجا می توان به این داده ها را پیدا کرد؟

astronomical-light-sources-graphic-nasaبه گزارش بیگ بنگ، برای راحتی کار دانشمندان، تیمی از محققان دست به کار شده و کاتالوگی از فاصله ی ۱۶۶ هزار جرم درست کرده ­اند. این کاتالوگ بخشی از پروژه­ ی آنلاین بزرگتری به اسم “پایگاه داده فراکهکشانی NASA/IPAC” یا به اختصار NED است. NED پروژه ­ای است که در آن ویژگی­ های بیش از ۱۰۰ میلیون کهکشان گرد­آمده است. در سال ۲۰۰۵ “استیر”یکی از اعضای تیم NED به این فکر افتاد که کاتالوگی بسازد که در آن فاصله ۱۰۰ میلیون کهکشانی که ویژگی­های آن فهرست شده بود، را به طور دقیق تری فهرست کند. کار او شامل اندازه­ گیری مجدد فاصله­ های محاسبه شده قبلی نیز می شد. این پروژه به اختصار NED-D نام دارد.

دانشمندان برای تخمین فاصله اجرام پرنوری را به عنوان “شمع­ های استاندارد” در نظر می گیرند. مثلا ابرنواختر نوع Ia یا ستاره­ های موسوم به متغیرهای قیفاووسی؛ دو نمونه از این شمع­ های استاندار هستند. برای اندازه ­گیری فاصله، دانشمندان از روابط ریاضی بین ویژگی هایاجرام و فاصله مانند مقدار کل تشعشع استفاده می کنند. این کاتالوگ به ما کمک می­ کند تا بدانیم واقعا کیهان چقدر بزرگ و با چه سرعتی در حال انبساط است. همچنین محققان با استفاده از داده ­های NED می توانند کشف ­های غیر منتظره­ای نیز انجام دهند. مثلا سال گذشته گروهی از محققان با جستجو میان داده ­های این کاتالوگ موفق به کشف نوعی از کهکشان­ها با نام “کهکشان­های اَبر روشن” شدند.

آرشیو NED

آرشیو NED-D

منبع: space.com

ترجمه: ابراهیم دبیری/ سایت علمی بیگ بنگ


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.