کشف کهکشان‌های نوزاد در توده‌ای درهم تنیده از ماده تاریک

0
557

بیگ بنگ: رصد‌های جدید تلسکوپ قدرتمند آلما توده‌ای بسیار متمرکز از کهکشان‌های غول‌پیکر و نوزاد که با گره‌ای بزرگ از ماده تاریک تلفیق شده‌اند را نشان می‌دهد که تحت تاثیر فرایند پرانرژی ستاره‌سازی قرار گرفته‌اند.

dark-matter-galaxies-670x440-151204-jpgبراساس گزارش دیسکاوری به نقل از همشهری، جهان مملو از ماده تاریک است، توده ای عظیم و سه‌بعدی که اکثریت کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی در آن بافته شده‌اند. اگرچه بدلیل عدم تعامل نور امکان مشاهده مستقیم ماده تاریک وجود ندارد، اما می‌توان تاثیرات گرانشی آن را بر فضا-زمان مشاهده کرد و همچنین برهمه واضح است که این ماده ی مرموز ۸۵ درصد از تمام جهان هستی را اشغال کرده‌ است.

درک اینکه این شبکه ماده تاریک چگونه بر اولین کهکشان‌های جهان اثر گذاشته تا پس از بیگ بنگ به شکل بگیرند برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردار است،‌ از این رو کشف خوشه‌ای از کهکشان‌هایی جوان در حدود ۱۱.۵ میلیارد سال پیش که با توده‌ای از ماده تاریک تلفیق شده‌اند، می‌تواند دلیل عدم وجود این کهکشان‌های ستاره‌ساز را در جهان مدرن توضیح دهد و چگونگی ایجاد کهکشان‌های بزرگ بیضوی را توصیف کند.

تصویری از شبیه سازی عظیم ِ شبکه ی خوشه های کهکشانی درون ماده تاریک ( هر پارسک بیش از ۳٫۲ میلیون سال نوری میباشد)
تصویری از شبیه سازی عظیم ِ شبکه ی خوشه های کهکشانی درون ماده تاریک ( هر پارسک بیش از ۳٫۲ میلیون سال نوری میباشد)

تا به امروز رصد جوانترین کهکشان‌های کیهان با چالش‌های زیادی مواجه بود. معمولا رصد این کهکشان‌ها که در ابتدایی‌ترین دوران‌های جهان هستی حضور دارند، به دلیل وجود حجم زیادی از غبارهای کیهانی بسیار دشوار است. رادیو تلسکوپ‌ها نیز به سختی می‌توانند موقعیت این کهکشان‌ها را بیابند. اما این کهکشان‌ها ردپایی از ریز تشعشعات از خود به جا می‌گذارند، فرکانسی که تلسکوپ آلما به شدت نسبت به آن حساس است.

اخترشتاسان با محاسبه دقیق ۹ کهکشان بزرگ دورافتاده در تکه‌ای کوچک از آسمان در صورت فلکی آکواریس، توانستند موقعیت این کهکشان‌ها را با یافته‌های رصد‌خانه ملی ژاپن و رصد‌خانه ASTE آتاکاما و همچنین با تلسکوپ نور مرئی سوبارو مقایسه کنند. تلسکوپ‌های سوبارو و ASTE پیش از این منطقه را بررسی کرده و شکل کلی خوشه کهکشانی را ترسیم کرده‌اند. با اتکا به این محاسبات موقعیت گرانشی تقاطع شبکه ماده تاریک آشکار خواهد شد و اکنون تلسکوپ آلما موقعیت دقیق این کهکشان‌های ستاره‌ساز را درون این گره بزرگ ماده تاریک،‌ نقطه‌ای که رشته‌های ماده تاریک به یکدیگر پیوند خورده‌اند، مشخص ساخته‌ است.

6a00d8341bf7f753ef01b8d17ed595970c-piبه نظر می‌آید یافته‌های تلسکوپ آلما با این نظریه که جرمگین‌ترین کهکشان‌های جهان درون توده‌ای جرمگین‌تر از ماده تاریک ایجاد شده‌اند همخوانی داشته باشد. این کهکشان‌های اولیه غول‌پیکر به تدریج به کهکشان‌های بیضوی تبدیل می‌شوند که امروزه در جهان مدرن دیده می‌شوند،‌ از این رو می‌توان گفت کهکشان‌های عظیم و بیضوی امروز دوران اولیه شکل‌گیری خود را در آغوش گرانشی توده‌هایی بزرگ از ماده تاریک گذرانده‌ اند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: news.discovery.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.