بیگ بنگ: جان ریچارد مهندس موسسه SETI(جستجو برای هوش فرا زمینی) اعلام کرد: «ستاره های کوتوله سرخ-لامپ های تاریک کیهان- توجهات کمی را از طرف دانشمندان ستی در گذشته جلب کردند. به این خاطر که محققان فرض هایی به ظاهر معقولی را پیش بینی کردند که دیگر گونه های هوشمند در سیاره هایی که به دور ستاره هایی شبیه خورشید میچرخند، قرار دارند.» اما شاید موجوداتی در اطراف ستاره های کوتوله ی سرخ قرار داشته باشند!

extra_large-1464386860-808-seti-will-target-20-000-red-dwarfs-in-continuing-hunt-for-alien-lifeبه گزارش بیگ بنگ، ستاره شناس ست شوستاک از موسسه ستی در کالیفرنیا گفت: « این شاید شاهدی بر این باشد که نمونه های قدیمی بهتر هستند. منظومه های خورشیدی قدیمی تر زمان بیشتری برای تولید گونه های هوشمند داشته اند.» برای مثال، یک ابر-زمین بنام کاپتین ب(Kapteyn b) که به دور یک کوتوله سرخ 11.5 میلیارد ساله میچرخد، برای پناه دادن به حیات مناسب میباشند، در واقع این ستاره و سیاره 2.5 برابر قدیمی تر از زمین، هستند.

تصویر زیر سیاره ی کاپتین ب، با خوشه کروی امگا سنتوری در پس زمینه را نشان میدهد. باور بر این است که امگا سنتوری هسته باقیمانده یک کهکشان کوتوله است که میلیاردها سال پیش با آوردن ستاره ی کاپتین به همراه خود، پدیدار شده است. به گفته ی محققان ستی منظومه های سیاره ای که به دور ستاره های کوتوله سرخ می چرخند، بطور معمول میلیادرها سال از خورشید ما قدیمی ترند و به همین دلیل ارزش تحقیق و جستجو برای پیدا کردن نشانه های زندگی پیشرفته ی فرازمینی را دارند. پروکسیما سنتوری، نزدیک ترین ستاره به خورشید ما، یک کوتوله ی سرخ است. تعداد متنوعی از تلاشهای مشاهداتی، شامل روش نقطه ی سرخ کمرنگ کورنل، به دنبال سیاره های قابل زیست اطراف پرکسیما سنتوری هستند.

سیاره ی کاپتین ب، به همراه خوشه کروی امگا سنتوری در پس زمینه ی تصویر
سیاره ی کاپتین ب، به همراه خوشه کروی امگا سنتوری در پس زمینه ی تصویر

این پروژه دو ساله شامل لیست کردن 70 هزار ستاره ی کوتوله سرخ و بررسی دقیق 20 هزار از نزدیکترین ِ این نوع ستاره، به همراه اجرام کیهانی که به دور آنها میچرخند، میباشد. برای این کار محققان ستی از تلسکوپ آلن واقع در شمال کالیفرنیا که مجموعه ای متشکل از 42 آنتن که قادر است، سه ستاره را به طور همزمان مشاهده کند، استفاده می کنند.

“جری هارپ” دانشمند ستی گفت:« ما منظومه های مشخصی را بر اساس چندین نوار فرکانسی بین 1 تا 10 گیگاهرتز(GHz) به دقت بررسی میکنیم. تقریبا نیمی از آن نوارها می توانند حاوی،”فرکانسهای جادویی” مکان هایی در ارتباط رادیویی که مستقیما مرتبط به ثابت های پایه ای ریاضیاتی هستند، وجود خواهد داشت. حدس زدن اینکه فرازمینی هایی که در تلاش برای جلب توجه هستند، سیگنال هایی در چنین فرکانسهای خاصی ارسال کنند، امر معقولی است.»

تصویری از آرایه تلسکوپی آلن
تصویری از آرایه تلسکوپی آلن

دانشمندان برای مدت زیادی تحقیق در مورد کوتوله های سرخ را منع میکردند زیرا مکانهای قابل زیست در اطراف ستاره ها کوچک هستند و سیاره هایی که به دور آنها میچرخند به حدی نزدیک خواهند بود که یک طرف آنها به طور دائم به سمت ستاره خواهد بود که در اینصورت یک طرف سیاره را خیلی گرم و سمت دیگر را کاملا سرد و تاریک میکنند. اما دانشمندان اخیرا پی برده اند که گرما میتواند از طرف روشن سیاره به طرف تاریکتر آن انتقال یابد و اینکه بیشتر سطح آن میتواند برای زندگی مناسب باشد.

به علاوه، طبق اطلاعات سیارات فرا خورشیدی، یک ششم و نیمی از ستاره های کوتوله سرخ سیاره هایی در مناطق قابل زیست خود دارند، درصدی زیادتر از ستاره های خورشید مانند! درخشانترین کوتوله های سرخ یک دهم خوشید درخشان هستند و بعضی ها فقط 0.01 درصد آن درخشانند اما سه چهارم کل ستاره ها را تشکیل می دهند که 6 درصد یا بیشتر آنها کوتوله قهای سرخ هستند که سیاره های قابل زیست احتمالی هم اندازه ی زمین را اطراف خود دارند، پس تحقیق روی آنها بسیار ارزشمند است.

ترجمه: هیمن یوسفی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: dailygalaxy.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. يه سوال ايجاد ميشه با اينكه اين ستارات و سياره ها قدمتي بيشتر داشته اند ولي در حين تبديل ستاره به كوتوله قرمز ستاره انقدر متورم شده و ممكن هست حياتي را هم اگه تو سياره اي بوده باشه از بين مي برد

    1. نحوه ی شکل گیری ستارگان کوتوله ی سرخ با ستارگان شبیه خورشید ما متفاوت میباشد، اطلاعات بیشتر را در مقاله ی زیر مطالعه کنید:

      http://bigbangpage.com/?p=43633