بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی جیمز وب توانست، برخورد یک جفت سیاهچاله را در جهان اولیه رصد کند. این اجرام زمانی که کیهان تنها ۷۴۰ میلیون سال داشت، به هم برخورد کردند.

zs

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کشف این موضوع که ادغام‌های عظیم در جهان نوپا رایج بوده، می‌تواند به توضیح اینکه چگونه ابرسیاهچاله‌ها مانند آنچه در قلب کهکشان راه شیری قرار دارد، به چنین اندازه‌های عظیمی دست یافته‌اند، کمک کند.

پروفسور روبرتو مایولینو، اخترفیزیکدان در دانشگاه کمبریج، و یکی از اعضای تیم مشاهدات، می‌گوید: یک مشکل که ما در کیهان‌شناسی داریم، توضیح این است که چگونه این سیاه‌چاله‌ها می‌توانند انقدر بزرگ شوند. در گذشته ما همیشه در مورد بلعیدن مواد با سرعت خیلی زیاد یا تولد سیاهچاله‌های بزرگ صحبت کردیم. احتمال دیگر این است که آنها با ادغام رشد کرده باشند.

تاکنون مشخص نبود که آیا ادغام کهکشان‌ها منجر به تبدیل شدن سیاهچاله‌ها در مراکز آنها به یک فروچاله می‌شود یا خیر. مدل‌های جدید پیشنهاد می‌کنند که یکی از آنها به فضا پرتاب می‌شود تا تبدیل به یک سیاهچاله سرگردان شود. در آخرین مشاهدات از توانایی تلسکوپ جیمز وب برای رسیدن به نماهای دوردست‌ کیهان استفاده شده که اولین نگاه اجمالی از ادغام کهکشانی در گذشته‌های دور را ارائه کرده است.

در فرآیند ادغام، سیاهچاله‌ها مقادیر زیادی ماده را می‌بلعند و همچنین انرژی زیادی آزاد می‌کنند و این فعالیت دارای ویژگی‌های طیفی متمایزی است که به اخترشناسان امکان شناسایی آنها را می‌دهد. این فعالیت برخورد در سامانه‌ای به نام ZS7 را نشان داد که یکی از دو سیاهچاله‌ی آن ۵۰ میلیون برابر خورشید جرم دارد.

KzWithSNhaQbGrGJpquij

“مایولینو” می‌گوید: «جرم سیاه‌چاله دیگر احتمالا مشابه است، اگرچه اندازه‌گیری آن بسیار سخت‌تر است، زیرا این سیاه‌چاله دوم در گاز متراکم مدفون شده است.» مشاهدات بعدی نشان داد که به نظر می‌رسد از سیاهچاله‌های کشف شده در این دوره زمانی، حدود یک سوم در حال ادغام هستند. او گفت: «این می‌تواند یک کانال واقعی برای رشد سریع سیاهچاله‌های اولیه باشد.»

پروفسور “اندرو پونتزن” کیهان شناس در دانشگاه کالج لندن، که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید: یکی از نقاط خالی مهم در کتاب تاریخ کیهانی ما این است که سیاهچاله‌های غول‌پیکر با ابعاد میلیون‌ها یا میلیاردها برابر جرم خورشید، از آنجا آمده‌اند. آیا آنها به نوعی بزرگ به دنیا می‌آیند یا باید از سیاهچاله‌های اولیه کوچکتری ساخته شوند که با هم برخورد می‌کنند تا غول‌ها را تشکیل دهند؟

دانشمندان امیدوارند در آینده بتوانند با استفاده از نسل بعدی آشکارسازهای امواج گرانشی، از جمله مأموریت آنتن فضایی تداخل سنج لیزری(لیزا) که به تازگی توسط آژانس فضایی اروپا تأیید شده است، اندازه گیری مستقیمی از برخوردهای باستانی انجام دهند. جزئیات بیشتر این پژوهش در اعلامیه‌های ماهانه انجمن سلطنتی نجوم منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.