بیگ بنگ: دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا و تلسکوپ رادیویی بزرگ آتاکاما (آلما)  صحنه‌ي زيباي تولد يك ستاره را در فضاي كيهاني را به تصوير كشيده‌‌اند.

این ستاره در فاصله 1400 سال نوری از زمین در صورت فلکی بادبان در میان یک ابر گازی میان ستاره‌یی قرار دارد و با سرعت حدود 40 کیلومتر در ثانیه، چهار برابر سریعتر از رصدهای قبلی مونوکسیدکربن را به اطراف پخش می کند.

hh-46-47-star-birth-1600تصویری از لحظه تولد ستاره HH 46/47 که به کمک دو تلسکوپ فضایی اسپیتزر و تلسکوپرادیویی بزرگ آتاکاما به ثبت رسیده است. اعتبار عکس: ناسا، آلما

تصاوير منتشر شده در زمان تولد ستاره، گازهاي خروجی را نشان می دهد که در اطرافش در فضا پخش شده و درخشش زياد آن در ميان گرد وغبار چشم نوازی می کند. بررسي‌هاي انجام شده از سوي دانشمندان نشان مي‌دهد گازهاي اين ستاره با سرعتي بيش از آنچه تصور مي‌شود، منبسط شده است. به عقيده دانشمندان انبساط‌هاي سريع هنگام تولد ستاره باعث بروز بي‌نظمي در شكل ابرهاي گازي توليدي شده و انبساط در شكل هر ستاره تازه متولد شده بسيار تأثيرگذار بوده است. اين ستاره كه با نام علمي 47/46  HH ثبت شده در تلسكوپ آلما در شيلي مورد بررسي محققان و اخترشناسان قرار گرفته است.

herbig-haro-hh-46-47تصویری از لحظه تولد این ستاره که توسط تجهیزات حساس تلسکوپ آلما به ثبت رسید.  یکی از فوران‌ها در سمت چپ تصویر به رنگ صورتی و بنفش بوده که بخشی از آن به سوی زمین در جریان است. این درحالی است که فوران نارنجی سبز در سمت راست نشانگر جریانی در خلاف جهت زمین است.

تلسکوپ رادیویی 1.3 میلیارد دلاری آلما مجموعه‌ای از 66 تلسکوپ رادیویی است که یکی از قدرتمندترین تلسکوپ‌های ساخته شده تاکنون را تشکیل داده‌اند. هر دیش حدود 12 متر بوده و وزن آنها 115 تن است.  تلسکوپ فضایی اسپیتزر نیز یک تلسکوپ مادون قرمز به شمار می آید .این تلسکوپ در مداری به مرکزیت خورشید در حال گردش و جمع آوری اطلاعات از منابع مادون قرمز میباشد که این ویژگی اسپیتزر باعث شده تا ستاره شناسان بتوانند مناطق سرد و چگال و ژرف فضا و همچنین غبارهای بین ستاره ای را مورد بررسی قرار داده و بتواند پیش ستاره ها و ستارگان بسیار کوچک و نوزاد را که در این طیف امواج گسیل می دارند را مورد مطالعه قرار دهد. تلاش‌های ترکیبی تلسکوپ‌ها به دانشمندان اجازه داده تا مناظر آسمانی را که به دلیل وجود غبار و گاز در نور اپتیکال نامرئی هستند، مشاهده کنند.

Read More: space , universetoday

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. خيلي اين تصاوير جالب هستند. واقعا اين ايده به فکر ميرسه که شايد در اين نبولا بر حسب رندوم شايد در بخشي از آن کاپلينگ اتم هاي عمدتا هيدروژن اتفاق ميفته. که ميتونند باعث بشند نبولاي اطراف خود را در اثر مغناطيس حاصل از اين کاپلينگ به همجوشي هسته اي وادار کنند.