بیگ بنگ: ناسا بتازگی اعلام کرد ماموریت فضایی کلیپر به مقصد “اروپا” قمر مشتری را تایید کرده است. اروپا یک قمر یخی در منظومه‌شمسی است که میتواند اطلاعات زیادی دربارۀ احتمال حیات در سایر سیاره‌ها و اقمار فراهم آورد. این تصمیم به ناسا فرصت میدهد تا طراحی نهایی این ماموریت را به خوبی پیش ببرد؛ البته هنوز مرحله ساخت و آزمایش کل فضاپیما باقی مانده است.

Europa Clipper Spacecraft xبه گزارش بیگ بنگ، توماس زوربوچن،  مدیر اجرایی بخش ماموریت علمی ناسا در واشنگتن گفت: «ما همگی از تصمیمی که عملیات کلیپر اروپا را یک گام به جلو سوق میدهد، هیجان‌زده هستیم، چرا که میتواند رازهای این جهان اقیانوسی را برملا سازد. ما در این راستا از دستاوردهای علمیِ فضاپیمای گالیله و کاسینی هم کمک می گیریم. در تلاش هستیم تا درک‌مان را از منشاء کیهان و همچنین حیات در سایر سیاره‌ها و اقمار گسترش بدهیم.»

در این ماموریت، «اروپا» قمر مشتری به صورت ژرف مورد کاوش قرار خواهد گرفت. محققان میخواهند بدانند آیا این قمر یخی میتواند از شرایط مناسب برای حیات پشتیبانی کند یا خیر. لذا بینش ما دربارۀ اخترزیست‌شناسی هم میتواند تقویت شود. ناسا برای اینکه این عملیات را به مقرون بصرفه‌ترین حالت اجرا کند، میخواهد فضاپیمای کلیپر اروپا را تا سال 2023 ساخته و پرتاب کند. اما آنچه پیداست پرتاب این فضاپیما میتواند تا سال 2025 به طول بینجامد. آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا نقش اصلی را در ساخت این فضاپیما دارد. آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز هم به همکاری با ناسا می‌پردازد.

اروپا نام یکی از قمرهای سیارهٔ مشتری است و در سال ۱۶۱۰ میلادی توسط گالیله کشف شد. اروپا میزبان یک اقیانوس مایع در زیر پوسته‌ یخی‌اش می باشد که این موضوع آنرا به یکی از اهداف مهم در جستجوی جهان‌های قابل‌زیست دور از زمین تبدیل کرده است، به همین منظور ناسا قصد دارد ماموریت اکتشافی را به مقصد این قمر انجام دهد، تا به راز آبفشانها و حرکات زمین شناختی این قمر اسرار آمیز هر چه بیشتر پی ببرد.

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: scitechdaily.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه