بیگ بنگ: در پی حادثه‌ای که در زمان اتصال تلسکوپ فضایی جیمز وب به موشک آریان 5 رخ داد، پرتاب این تلسکوپ چهار روز به تاخیر افتاد.

aYKLbPHcxTDpyPWs

به گزارش بیگ بنگ، طبق برنامه قرار بود تلسکوپ جیمز وب در روز 27 آذر 1400 به فضا پرتاب شود. اما اکنون به دلیل بررسی‌های بیشتر پرتاب این تلسکوپ 10 میلیارد دلاری به 1 دی(22 دسامبر) موکول شد. سازمان فضایی اروپا که با ناسا همکاری می‌کند، مسئولیت پرتاب جیمز وب به فضا را بر عهده گرفته است. موشک آریان ۵ این تلسکوپ قدرتمند و گران‌قیمت را از گویان واقع در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی به فضا پرتاب می‌کند

براساس اعلام ناسا، تکنسین‌ها در حال اتصال تلسکوپ جیمز وب به موشک آریان ۵ بودند که یک گیره لولا به صورت ناگهانی باز شد و لرزشی شدید در قسمت رصدخانه ایجاد شد. این گیره تلسکوپ را به آداپتور وسیله پرتاب متصل می‌کند. ناسا در حال انجام آزمایش‌های اضافی است تا مطمئن شود که تلسکوپ در جریان این حادثه آسیبی ندیده است. این سازمان تا آخر هفته اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر می‌کند.

webbcomplete

“توماس زوربوچن” رییس علمی ناسا گفت: «این گیره به گونه‌ای طراحی شده که جدا نشود، اما این اتفاق افتاد. این یک ناهنجاری بود، و البته وقتی روی یک تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری کار می‌کنید، محافظه کاری امری عادی است.» اگر چه به تاخیر افتادن این ماموریت ناراحت‌ کننده است، اما بهتر است چهار روز بیشتر صرف بررسی مشکلات احتمالی شود تا آنکه بعد از پرتاب به این مشکلات پی ببریم.

“جیمز وب” پس از پرتاب در یک سفر یک ماهه به محل مداری انتخابی خود در نقطه لاگرانژ ۲ که یک و نیم میلیون کیلومتر دورتر از زمین است، خواهد رفت. سپس سپرهای حرارتی خود را برای خنک شدن ابزارها مستقر خواهد کرد. اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ جیمز وب می‌توانند به ۱۳ میلیارد سال قبل کیهان، نظاره کنند و برای یافتن نشانه‌هایی از حیات در جو سیارات دیگر و به مطالعه‌ی اولین ستاره‌ها و کهشان‌های کیهان بپردازند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

    1. حس من کاملاً برعکس حس شماست. انرژی مثبت بدین لطفاً، تا این غول تکنولوژی در جای خودش مستقر شود و آگاهی ما رو نسبت به جهان پیرامونمان صد چندان کنه.