1368695965

بیگ بنگ: تحقیقات جدید با کمک داده‌های تلسکوپ کپلر نشان می دهد که حداقل 8.8 میلیارد سیاره بیگانه در ابعاد زمین در کهکشان راه شیری وجود دارد که در منطقه قابل سکونت ستارگان شبیه خورشید وجود دارند . این مطالعات نشان می دهد فضای کیهانی گسترده چندان هم متروک نیست چرا که تنها در کهکشان راه شیری میلیاردها سیاره هم اندازه زمین وجود دارد که دور ستاره هایی چون خورشید ما می چرخند و برای حیات نه زیاد گرم و نه زیاد سرد هستند.

6a00d8341bf7f753ef019b00ad53f2970d

به گزارش مهر، ستاره شناسان با استفاده از اطلاعات ناسا برای نخستین بار محاسبه کرده اند که در کهکشان راه شیری ما دست کم 8.8 میلیارد ستاره با سیاره های هم اندازه زمین وجود دارد که  در مدار ستارگان شبه خورشید در حال چرخش هستند؛ این سیارات در منطقه Goldilocks  ( منطقه قابل سکونت ) که نه چندان داغ و نه چندان سرد برای میزبانی حیات هستند، قرار دارند.

جف مارسی یکی از نویسندگان این تحقیق و استاد نجوم دانشگاه کالیفرنیا برکلی گفت: تنها در کهکشان راه شیری 8.8 میلیارد احتمال وجود حیات مطرح است. براساس اظهارات او، در کهکشان ما 200 میلیارد ستاره وجود دارد که 40 میلیارد آنها شبیه خورشید ما هستند، یکی از نویسندگان این تحقیق تعداد ستاره های شبیه خورشید را نزدیک به 50 میلیارد عنوان کرده به این معنا که تعداد سیارات شبیه به زمین 11 میلیارد خواهد بود.

از مجموع داده های بدست آمده از 150 هزار ستاره در کهکشان راه شیری، 42 هزار ستاره مورد بررسی قرار گرفت و محققان 603 سیاره در اطراف ستارگان میزبان را شناسایی کردند که 10 سیاره در منطقه قابل سکونت – با احتمال داشتن آب به شکل مایع – شناسایی کردند.

دانشمندان اظهار می دارند که گام بعدی آنها بررسی اتمسفرهای این سیارات با تلسکوپهای قوی فضایی است که در آینده پرتاب می شوند، این امر می تواند سرنخی را درباره وجود حیات احتمالی در این سیارات به دست دهد. این دانشمند اظهار داشت که نتایج این تحقیقات یک پرسش را به ذهن متبادر می کند که اگر ما در کیهان و یا در کهکشان راه شیری تنها نیستیم، پس چرا در کهکشان ما در یک سکوت آزار دهنده ای فرو رفته است و هیچ صدایی از سوی تمدنهای پیشرفته به گوش نمی رسد.

a6fe33930cf3690d2f0f6a706700e104

در کهکشان راه شیری یک ستاره از هر 5 ستاره از نظر رنگ، اندازه و سن شبیه خورشید ما است و این ستاره ها دارای سیاراتی هستند که تقریبا هم اندازه زمین محسوب می شوند و از نظر قرار گیری آنها در منطقه قابل سکونت این سیاره ها می توانند دارای آب به شکل مایع باشند. این اولین باری است که دانشمندان درصد ستاره های شبیه به خورشید ما را که دارای سیاره های شبیه به زمین هستند را به جای تخمین، محاسبه کرده اند و آن را 22 درصد با حاشیه خطای مثبت و منفی 8 درصد اعلام کرده اند.

ناتالی باتالها دانشمند ناسا که روی کپلر کار می کند اظهار داشت که هنوز باید اطلاعات زیادی بررسی شود که این رقم به صورت نهایی اعلام شود.

Read More : newsdaily , dailygalaxy

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

11 دیدگاه

 1. با این تخمین ها احتمال حیات پیچیده در سایر کرات صد در صده و از 8.8 میلیلرد سیاره ی دارای استعداد حیات در بدبینانه ترین حالت ممکن 1میلیون سیاره ی دارای موجود هوشمند حتی فراتر از انسان فقط در منظومه ی شمسی وجود داره و در گل گیتی حد اقل چندین میلیارد میتونه باشه البته حداقل چون گیتی بی نهایته

  1. جهان که بر اساس رقم و عدد استوار نشده که، بر اساس حیات بنا شده،الان اینطور توضیح دادنش به اینجا رسیده که باید فقط رقم و عد بتونن اونو بیان کنن اما نگاه به اینا نگاه به چیز مرده ای هست مثل اینکه نگاه به خود جهان هم نگاه به گذشته اون هست و از روی ناچاری واقعیتی در همین الان در نظ گرفته می شود.
   اگه عدد و رقم بیشتر نشون دهنده حیاتبیش تر یا امکان حیات بیشتر باشه،در حقیقت معنی این حیات برای آدم به سمت نبود حیات رفته چون حیات چیز ثابتیه و خودخواهی بی حد و مرزی در اون وجود داره…

 2. اگر تا صد و نود سال هر ثانیه یک سیاره بشماریم شش میلیارد تای آن ها را شمرده ایم.یعنی فقط یک پنجم از عمر حضرت نوح!
  قبول ندارید؟! ماشین حسابتون رو برداید!! ما حتی عمر کافی برای شمردن این سیاره ها رو هم نداریم!

 3. راستی یادم رفت بگم که خیلی از دانشمند ها میگن ما زمینی نیستیم و از فضا اومدیم
  اگر دقت کنید تمام جانداران زمین راحت با طبیعت زمین خو میگیرن ولی انسان به ابزار وابسته هست مثلا لباس برای تنظیم دمای بدن یا سلاح برای دفاع یا اسب و ماشین و… برای مسافرت(چون حتی جاذبه زمین برای ما مناسب نیست)
  توجه کنید که اگر ما تو زمین و از اتم زمین ساخته میشدیم با طبیعت اینجا خو میگرفتیم و…
  حتی ساعت زمین هم با بدن ما تداخل دارد!
  دانشمند ها میگن آب و هوای تخمینی مریخ قبل از نابودی بیشتر از زمین با بدن انسان تنظیم شده بود!!
  البته به قول دوستم ما تو سیاره بهشت به وجود اومدیم و فقط باید بخوریم و بخوابیم و خوش بگذرونیم ☺

 4. این تعداد سیاره بعلاوه اونایی که خارج از کهکشان راه شیریه ، خیلی خیلی زیاد میشه، نشان میده پیدایش حیات روی زمین تصادفی بوده.

 5. این خیلی خیلی ساده لوحانه و خنده داره که ما فکر کنیم حتی تو همین کهکشان خودمون و نه در بقیه کهکشان ها داریم تنها زندگی میکنیم و هیچ تمدن و موجود زنده ای غیر از ما وجود نداره ! .

  1. درسته اما باید قبلش درکمون رو از حیات به ورای مرز تخیلات برد و انتظار حیات حتی سلولی هم شاید نابجا باشه.

 6. با سلام.این امار بر اساس تعداد 200 میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری محاسبه شده در حالی که بسیاری از دانشمندان تعداد ستاره های کهکشان راه شیری رو 400 و حتی 500 میلیارد ستاره تخمین میزنند.در اون صورت تعداد سیاره های هم اندازه های زمین باید خیلی بیشتر باشه.ضمن اینکه در این امارها سیاره های سرگردان درون کهکشان که طبق محاسبات خود دانشمندان بسیار بسیار بیشتر از سیاره های دور ستاره ها هست حساب نشده .طبق تحقیقاتی تعداد اینگونه سیاره های سرگردان رو 400 میلیارد تخمین زدند..ضمن اینکه برای پیدا کردن حیات باید روی قمرها هم حساب کرد که باید تعداد شون بسیار بسیار بیشتر از ستاره ها و سیاره ها باشه.