صدای علم: بوزون هیگز موسیقی شد+ویدئو

بیگ بنگ: فیزیکدانان اطلاعات جمع‌آوری شده از مطالعات برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون درباره بوزون هیگز را به قطعه‌ موسیقی زیبایی تبدیل کردند.

Higgs

به گزارش همشهری از وبگاه تلگراف، این قطعه موسیقی، نمایش موسیقیایی یکی از پیچیده‌ترین آزمایش‌های علمی در جهان است. هفت فیزیکدان سرن این قطعه موسیقی را براساس محاسبات انجام شده توسط برخورد‌دهنده بزرگ هادرون تنظیم کرده‌اند،‌قطعه‌ای که کاملا کلاسیک است و حتی می‌توان آن را به دوران باروک نسبت داد.

دانشمندان فیزیکی در تصاویر ویدیویی که به مناسبت شصتمین سالگرد این موسسه منتشر شده‌است، درحال نواختن چنگ و ویولن در برابر برخورد‌ دهنده بزرگی دیده می‌شوند که سال گذشته موفق شد بوزون هیگز را ردیابی کند. این موسیقی براساس ترجمه‌ای تنظیم شده که از داده‌های علمی گرد‌آوری شده از چهار آزمایش اصلی برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون به دست آمده‌اند.

در ویدئوی زیر می توانید این موزیک ویدئوی زیبای علمی را مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

فیزیکدانان با اختصاص دادن نت‌های موسیقی به داده‌ای که از آزمایش‌ها به دست آمده‌اند، آنها را به موسیقی تبدیل کردند. این ابتکار، خلاقیت و هنر مدیر شبکه آموزش اروپا، دومنیکو ویچینانزا بوده است. وی‌ می‌گوید امیدوار بودم این قطعه موسیقی استعاره‌ای از مشارکت‌های علمی باشد تا این تلاش گسترده و خارق‌العاده را معرفی کند.

"پیپا ولز" فیزیکدان بریتانیایی در سرن در حال نواختن ویولن

“پیپا ولز” فیزیکدان بریتانیایی در سرن در حال نواختن ویولن

در این قطعه حد فاصل میان ارزش داده‌ها به حد فاصل میان نت‌ها در ملودی موسیقی ارتباط داده شده‌اند. مشابه ارزش عددی داده‌ها به نت‌ها اختصاص داده شد و با بالا رفتن یا پایین آمدن این ارزش‌ها، نوسان موسیقی نیز شدت می‌گیرد. به این‌شکل هر تغییری که در داده‌ها ایجاد شود را می‌توان در ملودی موسیقی شنید. این قطعه حاوی اطلاعات آشکارساز‌های ATLAS و CMS از بوزون هیگز نیز وجود دارد.

منبع: telegraph

(10 نفر , میانگین : 4٫70 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=19229
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. fati.zandi گفت:

    کاش‌متناتون ایقد کوتاه نباشن و بیشتر توضیح بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.