صدای علم: بوزون هیگز موسیقی شد+ویدئو

1
1149

بیگ بنگ: فیزیکدانان اطلاعات جمع‌آوری شده از مطالعات برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون درباره بوزون هیگز را به قطعه‌ موسیقی زیبایی تبدیل کردند.

Higgs

به گزارش همشهری از وبگاه تلگراف، این قطعه موسیقی، نمایش موسیقیایی یکی از پیچیده‌ترین آزمایش‌های علمی در جهان است. هفت فیزیکدان سرن این قطعه موسیقی را براساس محاسبات انجام شده توسط برخورد‌دهنده بزرگ هادرون تنظیم کرده‌اند،‌قطعه‌ای که کاملا کلاسیک است و حتی می‌توان آن را به دوران باروک نسبت داد.

دانشمندان فیزیکی در تصاویر ویدیویی که به مناسبت شصتمین سالگرد این موسسه منتشر شده‌است، درحال نواختن چنگ و ویولن در برابر برخورد‌ دهنده بزرگی دیده می‌شوند که سال گذشته موفق شد بوزون هیگز را ردیابی کند. این موسیقی براساس ترجمه‌ای تنظیم شده که از داده‌های علمی گرد‌آوری شده از چهار آزمایش اصلی برخورد‌ دهنده بزرگ هادرون به دست آمده‌اند.

در ویدئوی زیر می توانید این موزیک ویدئوی زیبای علمی را مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

فیزیکدانان با اختصاص دادن نت‌های موسیقی به داده‌ای که از آزمایش‌ها به دست آمده‌اند، آنها را به موسیقی تبدیل کردند. این ابتکار، خلاقیت و هنر مدیر شبکه آموزش اروپا، دومنیکو ویچینانزا بوده است. وی‌ می‌گوید امیدوار بودم این قطعه موسیقی استعاره‌ای از مشارکت‌های علمی باشد تا این تلاش گسترده و خارق‌العاده را معرفی کند.

"پیپا ولز" فیزیکدان بریتانیایی در سرن در حال نواختن ویولن
“پیپا ولز” فیزیکدان بریتانیایی در سرن در حال نواختن ویولن

در این قطعه حد فاصل میان ارزش داده‌ها به حد فاصل میان نت‌ها در ملودی موسیقی ارتباط داده شده‌اند. مشابه ارزش عددی داده‌ها به نت‌ها اختصاص داده شد و با بالا رفتن یا پایین آمدن این ارزش‌ها، نوسان موسیقی نیز شدت می‌گیرد. به این‌شکل هر تغییری که در داده‌ها ایجاد شود را می‌توان در ملودی موسیقی شنید. این قطعه حاوی اطلاعات آشکارساز‌های ATLAS و CMS از بوزون هیگز نیز وجود دارد.

منبع: telegraph


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه