بیگ بنگ: در يکی از فيلم های سينمايی ايران، هنر پيشه ای اشاره کرد که اسکول پرنده ای است که يادش می رود دانه هايی که برای زمستان جمع کرده کجا گذاشته است! با توجه به اينكه تم شوخي در آن مستتر نبود بايد يك آفرين به نويسنده و سازنده فيلم گفت كه در اين قرن خودآگاه يا ناخودآگاه چنين دروغ هايي را تحويل مردم مي دهند.

تصویری از پرندگان Puffin يا طوطي دريايي که در ایران به اشتباه به "اسکول" معروف شده است.
تصویری از پرندگان Puffin يا طوطي دريايي که در ایران به اشتباه به “اسکول” معروف شده است.

به گزارش بیگ بنگ، بعدها عده اي باذوق گشته اند و پرنده اي كه ظاهرش به اين خصوصيت مي خورد را پيدا كرده اند، تا جايي كه موضوع با تم طنز و براي خنده بيان مي شود مشكلي نيست، اما طبق معمول بيشتر افراد اين موضوع را باور كرده اند! باور كنيد يا نه بيشتر باورهاي ما اينگونه شكل مي گيرد و حتي به بخش هاي كاربردي و حرفه اي زندگي ما نيز نفوذ مي كند! چرا كه ما اصول ، تفكرات علمي و شيوه هاي واقعيت شناسي مان ضعيف است! در اینجا يك نمونه از سايتهاي اسكل شناسي كه هنوز پابرجا مانده است را می بینید.

بعد ها ايميلي دريافت كردم كه پرنده هاي اسكل تري به ليست اضافه مي كرد! مانند امبل كه تصويرش را در زير مشاهده مي كنيد. آخر چگونه مي توان پذيرفت كه پرنده اي لانه اش را پيدا نكند، محل آذوقه غذايش را فراموش كند و با اين حال در اين سيستم بسيار سخت و خشن تنازع بقا و توليد مثل زنده بماند؟! شك نكنيد موجود زنده اي كه امروزه شما مي بينيد انتخابي است ميان ميلياردها موجود زنده اي كه نتوانستند در رقابت براي بقا ادامه دهند!

تصویری از پرنده ای با نام Blue-footed Booby
تصویری از پرنده ای با نام Blue-footed Booby

آنهايي كه باقي مانده اند داراي توانايي هاي فوق العاده براي زندگي و توليد مثل هستند و تنها اين آدم است كه در حال نابودي و انقراض برخي از اين موجودات زنده گران بهاست.

تصوير بالا كه با نام اسكول معرفي شده ،Puffin يا طوطي دريايي است، اين پرنده ها معمولا در كنار سواحل يا جزيره ها زندگي مي كنند و تعداد زيادي از آنها در ايسلند زندگي مي كنند. غذاي آنها ماهي و زوپلانكتوناست. آنها در كولوني هاي بزرگ (گاهي با جمعيت يك ميليوني!) زندگي كرده و لانه هايشان را در شكاف صخره ها يا سوراخ هاي درون خاك مي سازند.

تصوير روبرو نيز Blue-footed Booby كه در ويكي پدياي فارسي كودن پا آبي ترجمه شده است! به نظر شما غاز پا آبي نام بهتري نيست؟ به راي بگذاريم شايد نامش در ويكي پديا عوض شود؟!

نویسنده : احمد مصدر / سایت علمی بیگ بنگ
منابع بیشتر: Puffin , Blue footed Booby


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

23 دیدگاه

 1. متاسفانه در جامعه ی ما چندین دهه است که از بس دروغ شنیده ایم حساسیتمون رو در برابر دروغ و دغل از دست دادیم و چون بررسی و راستی آزمایی امواج ِ اباطیل و
  دروغها زحمت دارد ترجیح می‌دهیم آنچه شبانه روز از طريق رسانه ها به ذهن و ضمیرمون سرازیر می‌کنند بپذیریم ، و واژگانی همچون اسکل و خفن و بسیاری کلمات ِ من در آوردی دیگر همین ماجرا را در پی دارند ، تاسف بارتر اینکه در مراجع و منابع واژگانی نیز به مرسوم و مصطلح شدن ِ آنها در میان ِ عامه بسنده کرده ، رسماً صورت ِ پذیرفتنی و فرهنگ ِ عامه به اینگونه کلمات ِ بی اصل و اساس می‌دهند، این برخوردها با فرهنگ ِ فرهمند ِ ادبیات ِ باستانی ایران زمین فاجعه ایست که چندین بار بیش از زمانی که به غلط رواج یافته می‌خواهد تا پاکسازی شود و چه دردناک و غمناکست برای دلداران ، این زخم ِ پنهان و خاموش …..

 2. سلام بسیار ممنون از راهنمایی شما که کاملا صحیح است واقعیت بنظر بنده ، از جنبه دیگری هم قابل بررسی است مدت زمانیست که کلمه زشت و سخیفی در جامعه بنوعی فحش همراه با کودن بودن که از ترکیب دوکلمه دو حرفی (دو حرف +دو حرف) تشکیل شده و بدلیل نوعی خوش آوایی دربیان ، رواج آن شدت یافت و در هر کوی و برزن در بین جوانان شیوع عجیبی پیدا کرد بشکلی که از جنبه فرهنگی ، زمانیکه قصد حذف آنرا در جامعه کلید زدند متوجه شدند آنقدر این کلمه رواج یافته است که برای حذف آن هیچ اقدامی نمیتوان کرد بعنوان مثال ، مثل آن میماند که اولیاء فرهنگ توصیه کنند که از کلمه پدرسوخته استفاده نشود ، خب طبیعی است که در هنگام نزاع یا برافروختگی کسی به این توصیه عمل نمیکند ، از طرفی کلمه مورد بحث ما آنقدر زشت و مبتذل بود که نمیشد آنرا با فحش هایی همچون پدر سوخته ، نامرد ، احمق و… مقایسه کرد چون اولا خیلی بیان زشتی داشت و دوما بشدت رواج یافته بود و سوما کسی از بیان آن حیاء نمیکرد . در این حالت بود که در همان سریال مد نظر شما که نقش آنرا آقای امین حیایی ایفاء میکرد از کلمه اسکل که بسیار بلحاظ حجایی شبیه کلمه مورد بحث ما بود استفاده شد و جالب اینجاست که سرعت پذیرش این دروغ بزرگ از طرف جامعه آنقدر بالا بود که نشان میداد خود جامعه هم از زشتی آن کلمه بتنگ آمده بود لکن راهی برای حذف آن سراغ نداشت و اینطور بود که سریعا پذیرفت از کلمه اسکل بجای آن کلمه سخیف استفاده کند با علم اینکه اصولا چنین پرنده ایی وجود خارجی نداشت و عدم آشنایی عموم عامی جامعه با پرنده پافین ، سبب راحتی در پذیرش این دروغ شد .
  کلمه مورد بحث از ترکیب دو کلمه دو حرفی باهم ، که کلمه اول آلت تناسلی مونث بعلاوه کلمه دوم که خُل بود یعنی میشد ..خُل که بسیار شبیه اسکُل است.

 3. Booby به معنی ساده و کودن است .کسی که این اسمو گذاشته باید دلیل قانع کننده داشته باشه.شاید هم واقعا مثه احمقا بوده رفتارش.

 4. در اسكانديناوي به اين پرنده lundefugl گفته ميشه. اين پرنده بين ١٥-٢٠ سال عمر ميكنه و چون در فصل پاييز و زمستون اكثراً تو دريا مشغول ماهيگيري است در اول بهار بطور دسته جمعي به ساحل ميان براي لانه سازي و تخم گذاشتن. روز ٢٠ مارس تقريباً نوروز خودمون مردم شهر mo i rana در شمال نروژ دوربين به دست به جزيره نزديك شهرشون ميرن تا از بازگشت اين پرندگان كه هر سال همون روز هست عكس بگيرن و اين روز رو اول بهار شمال نروژ ميدونن. از اومدن سر وقتش به ساحل و بيست سال عمر كردنش بايد بر عكس نظر علماي ما كاملاً پرنده باهوشي باشه كه تا بحال نسلش منقرض نشده. با سپاس از مطالب خوب تون

 5. این مطلب درسته اما به این نکته هم توجه کنید که پرنده ای به نام دودو وجود داشته و هزاران سال پیش منقرض شده و حافظه کوتاه مدت نداشته

 6. خیلی از اطلاع رسانی عالی شما متشکرم .متاسفانه در جامعه ما خرافه های علمی خیلی رشد یافته است.

 7. اسکل واقعا دروغه
  اما booby واقعا معنای کودن میده
  اولین بار دریانوردان اسپانیایی در قرن 17 میلادی این نام را گذاشتند (bubie به اسپانیایی) که به همان معناست
  علت نامگذاری نیز راحت شکار شدن آنها به خاطر نشستنشان بر لبه عرشه کشتی ها بود
  در ضمن اینکه پافین ها غذایشان را گم میکنند صحت دارد

 8. ممنون از شما.متاسفانه باورم شده بود .چه خوب می شه اگه اسم پرنده دومی هم به غاز پا ابی تغییر کنه

 9. بله ای کاش بعضی باورهای اشتباهمان را تغییر میدادیم، این نمونه ی کوچکی بیش نبود….

 10. اقا ي احمد مصدر دستت درد نكنه واقعا مطالبي كه مينويسيد عاليه.باور كنيد من اين قدر اين جمله كه اسكل پرنده است رو شنيده ام كه باورم شد.ممنون و خسته نباشيد

 11. خیلی وقت پیش یه ویدیو گذاشته بودین که توش پرفسور هاوکینگ داشت یه داستان درمورد خدایان وایکینگ ها و خرافاتشون در مورد ماه گرفتگی تعریف میکرد، اودین، ثور یکی شون اسکول بود P:

 12. ممنون از نوشته‌های زیبای سایتتون!
  گاهی اینقدر نوشته‌ها زیبا هستن که اشک تو چشای آدم جمع میشه!

 13. ممنون از اطلاع رسانی
  باور کنید اگه نگفته بودین عمرا به اشتباهم پی می بردم.

  1. لزوما نام کودن بخاطر کودن بودن محض پرنده نیست،این یک ایما یا استعاره یا یک واژه نوستالزیک قدیمیه