استیون هاوکینگ، در فستیوال استارموس ۲۰۱۷ سخنرانی می کند

بیگ بنگ: فستیوال استارموس امسال از ۱۲ تا ۲۳ ژوئن به سراغ نروژ می رود تا بهترین های هنر و علوم را معرفی کند. در فستیوال استارموس ۲۰۱۷ استوین هاوکینگ قرار است میزبان بیشترین حضار در پایتخت علمِ نروژ، تروندهایم باشد.

به گزارش بیگ بنگ، سال ۲۰۱۸ احتمالأ سالی است که در نهایت می توانیم نشانه هایی از حیات بیگانه را کشف کنیم. این استادِ برجسته در چهارمین برگزاریِ فستیوال تحت عنوان «زندگی و جهان» به جمعِ درخشان ترین چهره ها در زمینه ی علم، موسیقی و فرهنگ، ملحق می شود و این اولین باری است که پروفسور استیون هاوکینگ در نروژ سخنرانی خواهد کرد.

هاوکینگ می گوید: «استارموس یک فستیوال بین رشته ای مهم و بسیار منحصربفرد است که در آن افراد در تمامی رشته ها فعالیت دارند – ستاره شناسان، فضانوردان، کیهان شناسان، فیزیکدانان، فیلسوفان، موسیقیدانان، هنرمندان، زیست شناسان و … که در زمینۀ جهان، چگونگی شکل گیری کیهان و زمان حالِ آن، و چگونگی جستجو و کاربردهای آن علاقۀ مشترکی دارند. پیوستن به این فیزیکدان افسانه ای در صفی از سخنگویان میهمان عملی پیشگامانه است. به غیر از هاوکینگ دانشمندانی از جمله: باز آلدرین، چارلی دوک و هریسون اسمیت برای اولین بار هر سه با یکدیگر جلوی حضار ظاهر می شوند تا تجربیات و ایده های خود در زمینۀ مأموریت های آتی به مریخ را به اشتراک بگذارند.

این فستیوال در ۱۸ تا ۲۳ ژوئن ۲۰۱۷ در جاهای دیگری نیز برگزار می شود که ایده های جدید و نوآورانه ای را توسط رهبرانِ فناوری و کسانی که طریقۀ ارتباطمان را تغییر دادند به اشتراک بگذارد، مثل بنیانگذارِ اسکایپ، جان تالین. همچنین فرصت خواهید داشت تا سخنرانیِ ۱۰ برندۀ جایزۀ نوبل و همچنین بهترین و روشنفکرترین زنانِ پیشگام در رشته های فیزیک، شیمی و پزشکی را مشاهده کنید، از جمله می-بریت موسر عصب شناس نروژی و برندۀ جایزۀ نوبل علمی.

موسر می گوید: «ما همگی به مدل هایی نیاز داریم. استارموس عرصه ای برای ساختن مدل های علمی برای دختران و پسران است. این فستیوال به کودکان اجازه می دهد تا با دانشمندان عالی رتبه آشنا شوند و درباره ی شگفتی های جهان که علم برایشان به ارمغان آورده آگاهی کسب کنند و کنجکاوی شان تشویق شده و پرورش پیدا کند.»

مراکز کسپرسی برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ در فستیوال راه اندازی می شوند و آموزش رایگان در زمینه ی مسائل مربوطه را از جانبِ متخصصان در رشته های امنیت سایبری و علوم عرضه کنند. امنیت سایبری یک موضوع اصلی برای فستیوال استارموس امسال است و داده های اخیر نشان می دهد که یک شکافِ مهارتی در این رشته ها وجود دارد که مستلزم آموزشِ مرتبط تر و هدفمندتر است تا تعداد جوانانی که این حیطه ها را مطالعه می کنند افزایش پیدا کند.

فستیوال استارموس از سال ۲۰۱۴ در جزایر قناری، زاییدۀ فکر اخترفیزیکدانان گاریک اسرایئلیان بود. در سال ۲۰۱۶، وی همراه با بقیۀ هیئتِ استارموس که شامل پروفسور هاوکینگ، برایان می، ریـچارد داوکینـگز و پیتر گابریل بود مراسم اهدای مدال استیون هاوکینگ را برگزار کرد. امسال آنها سه فرد با استعداد را بخاطر سهم برجسته شان در رشته های علوم ارتباطی مختلف در زمینه ی نوشتار، رادیو و تلویزیون، موسیقی، فیلم یا هنرهای تجسمی انتخاب کردند.

ترجمه: سحر  الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: wired.co.uk

(11 نفر , میانگین : 4٫73 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=63878
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.