انقلاب هوش مصنوعی

بیگ بنگ: یکی از تصورات ما و خیال پردازی نویسندگان داستانها و فیلم های علمی – تخیلی، هوش مصنوعی بوده که امروزه کم کم در زندگی روزمره ما به طور ریشه ای رشد می کند. ما چندین سال از روبات ها دور بوده ایم و اشاره ای به آنها  نداشته ایم ولی هوش مصنوعی به همراه تاثیری عمیق توانست راه های کاربردی ای را ارایه دهد.

به گزارش بیگ بنگ، همچون پیش بینی دقیق تر وضع آب و هوا، منع کردن پست های الکترونیکی مشکوک(Spam)، تصحیح املا در گوگل، تشخیص صوت در سیری اپل و امثال دیگر. چیزی که تمامی این فناوری ها به صورت مشترک به آن نیاز دارند “یادگیری ماشینی” است که به آنها توان واکنش در لحظه را می دهد. هوش مصنوعی مشکلات و بیماری هایی هم در جامعه رواج می دهد اما تاثیرات مثبت و بی اندازه ای نیز در بهره وری و سود آوری جامعه نیز خواهد داشت.

هوش مصنوعی مفهوم تازه ای نیست، ریشه های داستانی آن به دور تر از قدمت یونان باز می گردد. با این حال کمتر از یک قرن پیش بود که انقلاب فناوری رخ داد و هوش مصنوعی از یک داستان علمی- تخیلی به واقعیت تبدیل شد. آلن تورینگ، ریاضیدان بریتانیایی، دانشمند رایانه و کد شکن[۱]، به یقین  از اولین افرادی بود که در سال ۱۹۵۰ با ایده یک ماشین با قابلیت تفکر به صحنه این کار آمد. او حتی آزمونی تحت عنوان تورینگ تست بوجود آورد که امروزه هم تحت عنوان بنچمارک برای اندازه گیری توانایی های یک ماشین برای تفکر، استفاده می شود. اگر چه ایده های او در آن زمان به تمسخر گرفته شدند، چرخ در حال حرکت و اصطلاح هوش مصنوعی پس از مرگ تورینگ در اواسط سال ۱۹۵۰ میلادی وارد آگاهی عام مردم شد.

ماروین مینسکی دانشمند آمریکایی علوم شناختی، مشعل هوش مصنوعی را به دست گرفت و در سال ۱۹۵۹ آزمایشگاه هوش مصنوعی واقع در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) را تاسیس کرد همچنین او یکی از متفکرین پیشرو در همین زمینه در سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ بود. او حتی توصیه هایی به استنلی کوبریک در کتاب “۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی” که در سال ۱۹۶۸ چاپ شد، کرد که آن کتاب با استفاده از شخصیت خیالیHAL 9000[2] هوش مصنوعی را بازنمایی می کرد. رشد رایانه های شخصی در سال ۱۹۸۰ باعث بر انگیخته شدن هیجان ها در ماشین هایی که فکر می کردند، شد.

اما چندین دهه زمان برد تا مردم از قدرت هوش مصنوعی به درستی استفاده کنند. مخترعین مشهور و فیزیکدان ها مانند ایلان ماسک، موسس کمپانی تسلا و استیون هاوکینگ به طور مداوم بحث در رابطه با قابلیت ها و پتانسیل های فناوری هوش مصنوعی را ادامه می دهند. آنها و ما میدانیم که هوش مصنوعی می تواند به طور اساسی روش زندگی مردم را تغییر دهد و این امر تنها هنگامی رخ می دهد که داده های بزرگ یا Big Data به کمک آنها بیاید.

یکی از منطق ها و اصول مهم فناوری هوش مصنوعی، یادگیری از داده ها و اطلاعاتی است که آنها را جمع آوری می کند. داده های زیادی با الگوریتم هایی که با دقت ساخته شده اند، جمع آوری و تحلیل می شوند که سبب بهتر شدن ماشین برای پیش بینی می شوند. به عنوان مثال وبسایت هایی مانند Netflix که فیلم هایی بر اساس انتخاب های گذشته شما، به شما پیشنهاد می دهد، از این نوع فناوری استفاده می کنند.

[۱] مرکز کد شکنی انگلستان در دوران جنگ جهانی دوم

[۲] یک شخصیت خیالی در کتاب و سریال “ادیسه فضایی”

ترجمه: مهدی سجودی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: wired.com

(9 نفر , میانگین : 4٫33 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67103
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. بهنام طیبی گفت:

    ولی به نظرم ربات ها از لحاظ غیر زیست شناختی می تونن از انسان جلو بزنن ولی آیا ربات ها می تونن دارای عشق و احساسات و کوارک بنیادی و دی ان ای و عواطف و غیره باشن.
    پرسش بزرگی ولی نظر من اینکه ربات ها فوق پیشرفته هم باز مصنوعی هستن و ربات یعنی فقط از نظر کامپیوتری و محاسباتی می تونن رقابت کنن با انسان ن جنبه زیست شناختی و شناسی

  2. علی گفت:

    کتاب ادیسه فضایی رو آرتورسی کلارک نوشته نه کوبریک. استنلی کوبریک فقط یک اقتباس سینمایی از این رمان بزرگ انجام داده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.