اولین پیوند سر انسان در سال ۲۰۱۷ انجام می‌شود!

بیگ بنگ: عمل‌های جراحی که حالا انجام می شود یا در برنامه انجام هستند تا همین چند سال قبل سوژه فیلم‌های تخیلی بودند. در یکی از جنجالی‌ترین موارد اعلام شده احتمالا اولین پیوند سر انسان در دسامبر ۲۰۱۷ انجام می‌شود.

دکتر کاناورو، مدیر گروه مدولاسیون عصبی پیشرفته در تورین ایتالیاست.

دکتر کاناورو، مدیر گروه مدولاسیون عصبی پیشرفته در تورین ایتالیاست.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از خبرآنلاین، انتقادها و جنجال‌های زیادی درباره پیوند سر وجود دارد اما گروه پزشکی این عمل جراحی در حال پیش‌بردن برنامه‌های خود و ساخت تجهیزات لازم و ویژه خود هستند. در قدمی‌ دیگر برای این عمل حالا بیمارستانی در چین برای جراحی انتخاب شده و یک پزشک متخصص چینی هم به اعضای اصلی تیم جراحی پیوسته است. عمل پیوند سر آن قدر جنجالی بوده که انجام آن در هر جایی ممکن نباشد و دکتر سرجو کاناورو جراح ایتالیایی که ایده پیوند سر روی انسان را ۲ سال قبل مطرح کرد مجبور به انتخاب چین شده است. پیوند سر در اروپا با آمریکا هم با انتقادهای جدی روبرو شده و آن را غیر اخلاقی می‌دانند.

دکتر کاناورو در این رابطه گفته است: اگر مردم چنین عملی را نمی خواهند من این کار را نخواهم کرد. اگر مردم در اروپا یا آمریکا آن را نمی خواهند به این معنی نیست که نباید در جای دیگری انجام شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که دکتر رن ژیائوپینگ به تیم جراحی سرجو کاناورو پیوسته است و قرار است در دسامبر ۲۰۱۷ این عمل که می‌تواند در صورت موفقیت تاریخ پزشکی را تغییر دهد در بیمارستان دانشگاهی هاربین چین صورت بگیرد. دکتر رن ژیائوپینگ تاکنون سر هزار موش را پیوند زده و به همین خاطر تجربه بسیار زیادی برای این عمل دارد.

این عمل آن قدر جنجالی شده که پای جراحش به بازی متال‌گیر سالید 5 هم رسیده و شخصیتی شبیه به او در بازی حضور دارد!

این عمل آن قدر جنجالی شده که پای جراحش به بازی متال‌گیر سالید ۵ هم رسیده و شخصیتی شبیه به او در بازی حضور دارد!

دکتر کاناورو نخستین بار در سال ۲۰۱۳ این ایده را مطرح کرد و داوطلب اولین پیوند سر انسانی جهان هم والری اسپریدانوف، کارشناس کامپیوتر اهل روسیه است. او از یک بیماری ژنتیک نادر تخریب کننده‌ عضلات رنج می‌برد و امیدوار است که بتواند یک بدن جدید برای خود پیدا کند. پزشکان تخمین زده‌اند که این عمل حداقل ۳۶ ساعت طول خواهد کشید و هزینه آن هم بیشتر از ۱۱ میلیون دلار برآورد شده است.

در این جراحی سر فردی که دچار مرگ مغزی شده اما بدنش سالم است با سر فردی دیگر که دچار ضایعه نخاعی یا بیماری های تخریب کننده عضلات و اعصاب است جابجا می شود. برای این جراحی بدن فرد دهنده و گیرنده سر در ابتدای جراحی سرد می شود تا مدت زمانی که سلول ها می توانند کمبود اکسیژن را تحمل کنند افزایش یابد. سپس بافتهای گردن جدا می شوند و رگهای بزرگ با لوله هایی ظریف به هم متصل می شوند. بعد نخاع فرد دهنده پیوند را قطع کرده و سر او را روی بدن فرد گیرنده قرار می دهند، سپس نخاع با ماده ای به نام پلی اتیلن گلایکول که مثل چسب عمل می‌کند به نخاع بدن جدید متصل می‌شود.

والری اسپریدانوف، داوطلب این عمل جراحی جنجالی است.

والری اسپریدانوف، داوطلب این عمل جراحی جنجالی است.

سپس فرد حدود چهار هفته در اغمای مصنوعی فرو خواهد رفت تا در مدتی که بافتها ترمیم می‌شوند تکان نخورد. در این مدت اعصاب و نخاع با شوک های الکتریکی خفیف تحریک می شوند تا پیوندها و ارتباطات آنها بین سر و بدن جدید محکم شود. اما برای اینکه بدن، سر پیوند شده را پس نزند باید فرد تحت درمان با داروهای قوی سرکوب کننده سیستم ایمنی قرار داشته باشد. دکتر کاناورو معتقد است فرد بعد از به هوش آمدن قادر است سر خود را تکان دهد و صورتش را حس کند، با صدای قبلی صحبت کند و در عرض یک سال قادر به راه رفتن خواهد بود. در این ویدئو از کنفرانس تد که زیرنویس فارسی دارد، توضیحات دکتر کاناورو را در خصوص چگونگی این عمل جراحی مشاهده کنید:

دانلود ویدئو

بسیاری از همکاران دکتر کاناورو هم اما ایده او را تخیل محض می‌دانند و می‌گویند موفقیت چنین عملی غیرممکن است. پزشکان گروه جراحی می‌گویند مهمترین چالش پیش روی آنها اکنون انتقادهای اخلاقی است. کسی نمی‌داند تاثیر چنین عملی از نظر روان‌شناسی چطور خواهد بود. اینکه بدن فرد دیگری با سر فرد دیگری به حیات بازگردد چه عواقبی را به دنبال دارد ؟

دکتر کاناورو می گوید در صورت موفقیت عمل افرادی مثل هاوکینگ می‌توانند قادر به راه رفتن شوند.

دکتر کاناورو می گوید در صورت موفقیت عمل افرادی مثل هاوکینگ می‌توانند قادر به راه رفتن شوند.

نخستین پیوند سر در سال ۱۹۷۰ در کلیولند آمریکا انجام و طی آن، سر یک میمون به بدن میمون دیگر پیوند زده شد. جراحان اما در آن زمان نتوانستند نخاع را به درستی پیوند بزنند و میمون قادر به حرکت نبود. سیستم ایمنی میمون هم پس از مدت کوتاهی، پیوند را پس زد و او ۹ روز بعد جانش را از دست داد. داوطلب روسی این عمل می‌گوید اما چیزی برای از دست دادن ندارد و حاضر است به پزشکان برای این عمل جنجالی اعتماد کند. دکتر کاناورو می‌گوید در صورتی که این عمل موفقیت آمیز باشد به بسیاری از افرادی که دچار فلج نخاعی یا بیماری‌های ناتوان‌کننده هستند امکان راه رفتن و زندگی تازه ای را می دهد. او حتی اعلام کرده که این عمل برای کسانی مثل پروفسور هاوکینگ که مبتلا به بیماری نورون‌های حرکتی است هم می تواند انجام شود.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع بیشتر: iflscience  , dailymail

(40 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=35371
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۹ پاسخ‌ها

 1. فاطیما گفت:

  اگر عمل جراحی موفقیت آمیز بود اونوخ بعدش، حکمش چیه؟

 2. امیدشه پور گفت:

  مکروه یعنی (زشت) خخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 3. Reza گفت:

  همین که دکتر کاناورو سعی میکنه از محدودیت ها جلوتر بره و این احتمال هست که علم پزشکی بعد از مدت ها یکنواختی پیشرفت کنه، کارش قابل احترامه.
  اگر با موفقیت انجام بشه با تحقیق و مطالعه روی شخص جراحی شده کلی اطلاعات تازه وارد شاخه های دیگر علم هم میشه.

 4. DRAGOOO گفت:

  البته این کارو دارن به صورت اشکارا انجام میدن دیگه حالا اگه موفق شدن که هیچی اگه نشدن هم میبرنشون تو ارگان های محرمانه دولتو فلان هرطوری شده انجامش میدن.همین مونده پس فردا بخوان ابر سرباز بسازن سر ادمو بزارن رو بدن گوریل lol.البته این یکی دیگه گمون نکنم بشه.

 5. sinemat گفت:

  خیلی کار جالبیه امیدوارم بشه…اگر بشه بشر کلا وارد یک دوره جدید میشه یک دوره جدید…این موضوع هم مثل چاقو هست از چاقو میشه استفاده درست کرد و میشه آدم کشت….ولی نمیشه چاقو نداشت….این باید بشه باید اتفاق بیوفته

 6. مریم عادل آبسردی گفت:

  فقط غیر ممکن،غیر ممکن است 🙂

 7. پرهام گفت:

  یه سوال خیلی مهم… فرض کنیم سعید در یه تصادف جسمشو از دست میده ولی مغزش سالمه! از طرف دیگه علی دچار مرگ مغزی شده و قراره سر سعید رو بهش پیوند بزنن… خب سوال اینه که فرد جدید سعیده یا علی؟ اگ عمل موفقیت امیز باشه وقتی این فرد بهوش بیاد سراغ کدوم خونواده رو میگیره؟ اگه بخوان تعریف کنن ک چرا تو بیمارستانه کدوم ماجرارو باید براش تعریف کنن اینکه تصادف کرده یا دچار مرگ مغزی شده؟ اصلا این ادم کیه؟ فرضا اگ من سعید باشم ایا ممکنه احساس زنده بودن کنم؟

 8. vahid گفت:

  با موفقیت این عمل جنجالی فک کنم اونایی که روح رو قبول دارن و به زندگی بعداز مرگ هم اعتقاد دارن چیزی برای گفتن نخواهتد یافت!

  • eli گفت:

   میشه بگید چه ربطی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اون شخص که مرگ مغزی شده عملا مرده…اون شخصی هم ک مغز سالم داره زنده س….دلیلی نداره برای زندگی پس از مرگ بحثی به وجود بیاد…!!!!!

 9. ریحانه امیدی گفت:

  خب حالااومدیموپیوندزدن.
  اونوقت اون آدم جدیدکیه؟؟
  اونی که قطع نخاع شده یااونی که ومرگ مغزی شده؟؟؟

 10. فاطی گفت:

  این عالیه اگه اتفاق بیفته هاوکینگ هم میتونه عمل کنه واااااااااااااای فکرشو بکن چقد عالی میشه درضمن در جواب اون دوستانی ک میگن فرد جدید کیه همونیه ک سرشو پیوند زدن ن اونی ک بدن داده چون تمام کارای ما مربوط ب مغزمونه البته این نظر شخصی بنده هست اما فک نمیکنم کسی بگه فرد جدید اونیه ک بدن داده

  • eli گفت:

   منم با شما موافقم اون شخص همونیه که صاحب سر…چون مغز مهمه نه بدن….در ضمن مگه پیوند قلب انجام نشده…ایا روحیه فرد تغییر کرده؟؟؟؟به نظرم اصلا این موضوع پیش نمیاد که اون کیه…!!!!!!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.