بیگ بنگ: چطور چنین چیزی در 4500 سال پیش امکان‌پذیر بوده است؟ اهرام جیزه برای قرن‌های متمادی محققان را در شگفتی فرو برده؛ نَه فقط به خاطر محفظه‌های پنهان و حفره‌های رازآلود، بلکه به خاطر احداث سازه‌های شگفت‌انگیز بدون دسترسی به فناوری‌های مدرن. هم‌تراز بودن کامل و بی نقص سازه‌ها یکی از عجیب‌ترین مسائل به شمار می رود.

به گزارش بیگ بنگ، بخش‌های مربع 138.8 متری هرم بزرگ جیزه که با عنوان «هرم بزرگ خوفو» نیز شناخته می شود، خیلی راست و مستقیم هستند و در امتداد نقاط اصلی (شمال – جنوب – شرق – غرب) هم ترازی نسبتا کاملی با هم دارند. «گلن دَش» باستان‌شناس و مهندس در مقاله جدیدی در مجله «معماری مصر باستان» می نویسد: «سازندگان هرم بزرگ خوفو این سازه بزرگ را با دقتی بهتر از چهار دقیقه کمانی یا همان یک پانزدهمِ یک درجه با نقاط اصلی همتراز کردند. در واقع، هر سه هرم بزرگ مصر همترازی قابل توجهی با یکدیگر دارند. انتظار نمی رود که چنین دستاوردهایی مربوط به دوره‌ای از تاریخ باشد که در آن خبری از پهباد، رایانه و سایر فناوری‌های پیشرفته نیست. هر سه هرم قدری برخلاف عقربه‌های ساعت از چهار نقطه اصلی قرار دارند.»

اگرچه فرضیه‌های زیادی در رابطه با نحوه ساخت این اهرام وجود دارد (مثلا، استفاده از ستاره قطبی برای همترازی اهرام یا سایه آفتاب)، اما هیچکس تاکنون قادر به فاش‌سازی این راز نشده است. حالا «گلن دش» ایده سادۀ دیگری دارد. تازه‌ترین تحقیقات او نشان می دهد که مصریان در حدود 4500 سال قبل توانستند از نقطه اعتدال پاییزی برای حصول همترازی کامل استفاده کنند. نقطه اعتدال به دو لحظه در طول سال اطلاق می شود که صفحه استوای زمین از مرکز دیسک خورشید عبور می کند و طول روز و شب تقریبا یکسان می شوند. «دَش» برای پی بردن به این موضوع، به یک آزمایش دست زد. او آزمایش خود را در نقطه اعتدال پائیزی در 22 سپتامبر 2016 با ابزاری برای انداختن سایه آغاز کرد.

او نقطه سایه را در بازه‌های معمولی دنبال کرد و یک منحنی صاف از نقطه‌ها را به وجود آورد. در پایان روز، او نقاط منحنی را به هم وصل کرده و به خط نسبتا کاملی دست یافت. این روش به روش دایره هندی نیز معروف است و می توانید با جزئیات آن در زیر آشنا شوید. در نقطه اعتدال، درخواهید یافت که نقطه اوج سایه در خط مستقیمی قرار دارد و جهت‌گیری آن دقیقا به سمت شرق-غرب است. او همچنین نشان داد که درجه خطا قدری مخالف عقربه های ساعت است که به خطای نسبی یافت شده در همترازی اهرام خوفو، خافره و هرم سرخ در داهشور شباهت دارد.

این آزمایش در کانتیکت آمریکا به انجام رسید، اما دَش بر این باور است که چنین آزمایشی با همان تاثیر در مصر هم می تواند انجام بگیرد. در حقیقت، تمامی آن چیزی که مصریان باستان برای همترازی اهرام داشته‌اند، فقط یک روز تمیز و آفتابی بود. او افزود که مصریان احتمالا توانستند با شمردن 91 روز قبل از نقطه انقلابین تابستان به محاسبه نقطه اعتدال پائیزی بپردازند. البته شواهدی قوی از صحت این آزمایش هنوز در دست نیست. دش می نویسد: «متاسفانه مصریان سرنخ‌های اندکی برای ما به جا گذاشتند. هیچگونه اسناد مهندسی یا برنامه‌های مهندسی یافت نشده است که چگونگی همترازی اهرام را توسط مصریان نشان بدهد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در The Journal of Ancient Egyptian Architecture منتشر شده است.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه