زمین با چه سرعتی به دور خود می چرخد؟

31
14453

بیگ بنگ: زمین زیر پایتان محکم و استوار به نظر رسد. البته زمین در حال چرخش است؛ هر ۲۴ ساعت، یکبار به دور خودش می چرخد. خوشبختانه گرانش، شما را محکم به زمین چسبانده است و به دلیل وجود تکانه، شما این حرکت را احساس نمی کنید؛ همانطور که حرکت ماشین خود را که با سرعت زیادی در اتوبان در حرکت است را احساس نمی کنید. خوب حالا زمین با چه سرعتی به دور خودش می چرخد ؟

نخستین عکس بشر از کل سیارۀ زمین که ویلیام آندرس در دسامبر سال 1968 در ماموریت آپولو 8 گرفته است.
نخستین عکس بشر از کل سیارۀ زمین که ویلیام آندرس در دسامبر سال ۱۹۶۸ در ماموریت آپولو ۸ گرفته است.

به گزارش بیگ بنگ، شاید تعجب کنید اگر بدانید که یک نقطه روی سطح زمین با سرعت ۱۶۷۵ کیلومتر بر ساعت یا ۴۶۵ متر بر ثانیه در حال حرکت است! فقط فکر کنید که برای یک ثانیه شما در حدود نیم کیلومتر در فضا حرکت می کنید و حتی احساسش هم نمی کنید. بیایید این عدد را به دست آوریم. محیط سیاره زمین در استوا ۴۰,۰۷۵ کیلومتر است و مدت زمانیکه طول می کشد تا زمین یکبار به دور محورش بچرخد ۲۳٫۹۳ ساعت(۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه) است که ستاره شناسان به آن روز نجومی می گویند. سپس برای بدست آوردن سرعت چرخش زمین، طول خط استوا ۴۰,۰۷۵ را تقسیم بر ۲۳٫۹۳ می کنیم که می شود ۱۶۷۵ کیلومتر بر ساعت.

البته سرعت چرخش زمین به نسبت دور شدن از استوا و حرکت به سمت قطب های شمال و جنوب متغیر است. بالاخره زمانیکه شما به قطبین می رسید، یک روز کامل طول می کشد تا یک دور به دور خودتان بچرخید که این البته زیاد سریع نیست. به خاطر اینکه بر روی زمین در حال چرخش قرار دارید، همواره نیرویی هست که می خواهد شما را به درون فضا پرتاب کند؛ درست مانند وزنه ای که به طنابی متصل است و آن را می چرخانید. اما نگران نباشید، این نیرو زیاد قوی نیست و تماماً در برابر گرانشی که شما را به سمت پایین می کشد بسیار ناچیز می باشد. نیرویی که می خواهد شما را به سمت فضا پرتاب کند، تنها ۰٫۳% نیروی گرانش است و بعبارتی اگر زمین نمی چرخید، وزن شما ۰٫۳% از حالت کنونی آن بیشتر می شد.

سازمان های فضایی برای پرتاب موشک هایشان با سرعت بیشتر به فضا، از استوای زمین بسیار سود می برند. با پرتاب موشک از استوا، سوخت کمتری مصرف می شود، و یا با همان مقدار سوخت می توان محموله سنگین تری را به فضا انتقال داد. هنگام پرتاب، موشک عملاً با همان سرعت ۱۶۷۵ کیلومتر بر ساعت – بدون در نظر گرفتن سرعت حاصل از پیشران های موشک – در حال حرکت می باشد. این، خود رسیدن به سرعت ۲۸,۰۰۰ کیلومتر بر ساعتی که برای یک پرتاب مداری نیاز است را آسان تر می سازد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید به این مراجع spaceplace.nasanasaastronomycast هم سری بزنید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: universetoday


31 دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید
  آیا امکان این وجود داره که دور گردش زمین عوض بشه؟ یا اگر زمین برعکس الان میچرخید چه تغییراتی حاصل می شد ؟
  آقای سمیر میشه بگین که انسان کلا چند بار ماه سفر کرده؟ و کدوم کشورها بودن که انسان فرستادن؟
  تشکر.

  • درود به شما، برای پاسخ به سوالتان نیاز به نوشتن یک مقاله است، اما من سعی میکنم که بصورت مختصر پاسخ دهم. امکانش هست که با برخورد یک شهاب سنگ یا یک سیارک عظیم به زمین چرخش زمین حول محورش معکوس شود، در این صورت در دراز مدت باید شاهد این باشیم که خورشید و سایر اجرام آسمانی از غرب طلوع کرده و در شرق غروب می‌کنند. ترتیب فصل‌ها بهار، زمستان، پاییز، و تابستان شده و حرکت ظاهری خورشید در پیکرهای آسمانی (صورت‌های فلکی) نیز وارانه خواهد بود. در این صورت احتمالاً پس از مدتی موجودات سیاره‌ی زمین خود را به فصل‌های جدید تطبیق می‌دهند؛ خزان در بهار پدیدار شده و درختان در پاییز از خواب زمستانی بیدار می‌شوند، همچنین شاهد تغییرات آب و هوایی، حرکت قاره ها و زلزله، اختلالات ماه بر زمین و همچنین این چرخش معکوس می تواند باعث تغییر میدان مغناطیسی زمین و در نتیجه منجر به حرکت مواد مذاب درون زمین شود که منجر به انتشار امواج رادیویی و سایر پدیده‌های مرتبط با مغناط‌کره می شود و بسیاری مشکلات دیگر ….

   انسان ماموریت های زیادی در مدار ماه و همچنین سطح ماه انجام داده است، نخستین ماموریت آپولو ۱۱ بود که نیل آرمسترانگ بعنوان نخستین انسان بر روی ماه گام نهاده است، پس از این سفر پروژه های سرنشین دارآپولو ۱۲-۱۴-۱۵-۱۶و۱۷ نیز در طی سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ در ماه فرود آمدند و در مجموع ۱۲ نفر موفق شدند در ماه گام بگذارند. در تمامی ماموریت ناسا ( سازمان فضایی امریکا) این کارها را انجام داد. چگونگی نخستین سفر انسان به ماه را هم می توانید در اینجا مطالعه کنید. موفق باشید.

  • سلام
   اگر ما وسیله نقلیه‌ای داشته باشیم که سرعت حرکتش بیشتر از چرخش زمین باشد و موافق حرکت زمین حرکت کنیم میتونی در زمان صفر کنیم؟؟؟!!!
   چون اگه این اتفاق بیفته یما میتونیم به گذشته صفر کنیم درسته؟؟؟

 2. یه خسته نباشید به تمام تیم بیگ بنگ
  خیلی کارتون درسته

  آقای الله وردی یه سوال دارم ؟ نمیدونم درک کردم یا نه اما شاید به نظر آماتور باشه ولی درک من کمی عوضیه

  در مورد گرانش
  وقتی نسبیت ظهور کرد مفهوم گرانش به عنوان نیرو کنار گذاشته شد درسته؟ پس چرا هنوز همه جا از گرانش با عنوان نیرو یاد میشه و قضیه به طور کامل و ساده چطوره؟

  و یه توضیح کامل و البته ساده تر میتونی از نحوه تصور انیشتین در مورد سقوط آزاد و حس نکردن و وزن و کنسل شدن گرانش توسط شتاب گرانشی بدین؟

  و اینکه آخریش با نسبیت و خم شدن فضا چطور سقوط یک سیب به زمین توضیح داده میشه؟ یعنی چطور یه فضای خمیده این داستان رو به وجود میاره

  شرمنده اگر زیاد شد اما با اینکه احساس میکنم میدونم ابهامات زیادی دارم

  یه چیز دیگر اگر ممکنه میشه یه سری مقالات جامع در مورد زمان و فضا بهم بدید؟ تا حالا همه مقالات تو سایتتون رو خوندم میخواستم ببینم موارد دیگری هم دم دستتون هست یا رفرنس و …

  تشکر بابت تمام زحمات حلالتون

 3. سلام
  سرعت حرکت زمین به دور خورشید ۱۶۷۵ کیلومتر ببر ساعت هست
  اما من نفهمیدم سرعت گردش زمین به دور خودش چقدر هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدهید
  (از آنجایی که زمان بازگشت من به این صفحه برای دیدن پاسخ نامعلوم است خواهشمندم در صورت امکان پس از انتشار من را از طریق ایمیل مطلع نمایید-یا علی)

 4. اگر زمین با سرعت ۱۶۷۵ به دور خودش بچرخه, پس یعنی اگر جسمی را معلق در هوا نگه داریم, این جسم باید در عرض یک ساعت, ۱۶۷۵ کیلو متر آن طرف تر باشد!
  ۱۶۷۵ را تقسیم بر ۶۰ کنید (۱ ساعت = ۶۰ دقیقه). جواب میشه تقریبا ۲۷٫ یعنی اگر جسمی همین الان در هوا معلق شود, یک دقیقه دیگر ۲۷ کیلو متر آن طرف تر است !
  چنین چیزی مشاهده میکنیم !؟
  دو دو تا چاهار تا نشد…

 5. سلام

  چه عاملی باعث میشه زمین در استوا با سرعت ۱۶۷۵ کیلومتر بر ساعت بچرخه اما در محور زمین درقطب ها با سرعت نزدیک به صفر کیلومتر بر ساعت؟

  طبق گفته دانشمندان
  فرضا اگر در چند سانتیمتری محور زمین در قطب باشیم جای که محیط زمین یک سانتیمتر میشه در آنجا سرعت گردش زمین میشه
  ۰٫۰۰۰۰۱ کیلومتر ، تقسیم بر ۲۴ ، برابر است با ۰٫۰۰۰۰۰۰۴۱۶ کیلومتر در ساعت
  ———————————————————————————

  اگر زمین یه تیکه و پیوسته باشه تمام نقاط حتی محورهای زمین در قطب ها باید با سرعت ۱۶۷۵ کیلومتر در ساعت بچرخند ، در این صورت هر چیزی که در محور زمین قرار بگیره به علت چرخش با این سرعت بالا ، مثل چرخش تیغه بالگرد یا ملخ هواپما غیر قابل تشخیص میشه و نمیشه بری اونجا ، پرچم نصب کنی و عکس یادگاری بگیری!!

   • ممنون . متوجه منظورتون نشدم!
    با چرخوندن توپ نقطه ای از اون که روی انگشت هست هم با سرعت می چرخه و اگه در نقطه مقابل روی توپ جسم کوچکی نصب کنیم . می بینیم که در حال چرخه و نه توقف
    اتفاقا براساس همین ازمایش توپ هست که به نظر من چرخش زمین مشکل داره!

 6. سلام. تشکر از راهنماییهاتون.یه سوال دارم درمورد پیمایش هواپیما .ایا وقتی هواپیما از زمین جدا میشه و دراسمان قرار میگیره برای رسیدن به مقصد خود هواپیما حرکت میکنه مثلا مثل یه اتومبیل که چرخ های ان روی اسفالت حرکت میکنه تا به مقصد برسه یا اینکه دراسمان از سرعت چرخش زمین استفاده میکنه که به مقصدش برسه .نمی دونم تونستم منظورم را برسونم یانه .ازتون ممنون اگه راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز.خود هواپیما حرکت میکنه،اون مثال دومی که عرض کردین برای وقتی هست که جسمی بیرون از جو قرار گرفته است و اینکه اگر بیرون از جو باشه زمین دیگه بهش نیرویی وارد نمیکنه که حرکتش بده پس اگر جسم ثابت باشه زمین ازش دور میشه ن اینکه جسم از زمین دور میشه

 7. با سلام و سپاس از شما ک واقعا وقت گرانبها تون رو صرف تعلیم و تشریح علم نجوم ب فرزندان ایران میکنید. این سایت با ترجمه‌ی بروزترین اخبار فضا و همچنین بهره بردن از دانش دانش پژوهان و دانشمندان ایران عزیز کار خیلی زیبایی در مورد پیشبرد دانش نجوم برای دانشجویان و شیفتگان علم نجوم میکنه. واقعا باید از شما قدر دانی بشه و شخصا میگم باید دستتون رو بوسید. بازهم سپاس.

 8. سلام . سوال من در مورد زمان هست و گذشتن عمر و اینکه چطور میشود که با توجه به تعریف زمان که ناشی از. جابجا شدن بین دو مکان میباشد بتوانیم زمان را صفر کنیم و پیر نشویم . و این که ایا ما نسبت به زمان و گذشت ان ثابت هستیم و در واقع زمان از ما عبور میکتد یا ما وارد زمان میشویم

 9. اگه زمین کرویه و با سرعت متوسط ( به علت تفاوت در استوا و قطبین که میگین) ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت در جهت غرب به شرق حرکت میکنه. حال تصور کنین یه هلیکوپتر در فضای آسمان تهران معلق باشه اصولا و با فرض فاصله ۸۰۰ کیلومتری تهران تا تبریز باید پس از نیم ساعت این هلیکوپتر معلق بالای آسمان تبریز باشد یا بهتره بگیم تبریز به زیر پایش رسیده باشد. آیا این حقیقت دارد؟ اگر دارد پس چرا هلیکوپتر زحمت حرکت به خودش میدهد؟ و اگر حقیقت ندارد پس زمین بی حرکت است.
  حال با در نظر گرفتناین توجیه که میگن جو زمین به خود زمین وصله و با حرکت زمین جو اون هم حرکت میکنه پس هلیکوپتر هم باهاش حرکت میکنه.
  خوب حالا بیایید سوال رو بسط بدیم. اگه به همراه اون هلیکوپتر معلق دو هلیکوپتر در دو جهت مخالف شرق به غرب و غرب به شرق حرکت کنند چی؟ الان تکلیف چیه؟
  طبق نظریه سرعت نسبی اصولا هواپیمایی که به سمت تبریز حرکت میکنه باید خیلی سریعتر از وقت موعود برسه چون سرعت حرکت زمین هم بهش اضافه میشه ( بعلت همجهت بودن حرکتشون) و برعکس اون یکی هواپیما یا خیلی دیر باید برسه یا اصلا نرسه مثل بالا رفتن از آسانسوری که داره پایین میاد.
  یا میتونیم سوال رو اینطوری هم مطرح کنیم.
  برای سهولت ،سرعت حرکت هواپیما ها ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت و فاصله بین شهرها هم ۸۰۰ کیلومتر در نظر گرفته شده.
  اگه دو تا هواپیما با سرعت مساوی و همزمان یکی از تهران عازم تبریز بشه و دیگری از تبریز عازم تهران بشه. با اوصاف حرکت زمین در جهت شرق به غرب آیا اصولا نباید یکی از هواپیماها زودتر از دیگری به مقصد برسند.؟ مانند حرکت در آسانسور یکی همجهت با آسانسور حرکت میکند و دیگری برخلاف اون .؟؟!!!
  خیلی خوشحال میشم جواب علمی و قانع کننده ای بدین برام.

  • دوست عزیز زمانی که زمین می‌چرخد، همه چیز درون لایه اتمسفر آن نیز می‌چرخد. هواپیما، پرندگان، هوا، و حتی چیزهایی که با چشم طبیعی نمی‌توان آن‌ها را دید. چون اتمسفر زمین تا ارتفاع بیش از ۳۰۰ کیلومتری هم تحت تاثیر نیروی گرانش هست و این نیرو تمام جو و اجرام داخلش رو با خود می چرخاند.

 10. باسلام و شادباش خدمت شما
  میخواستم بدونم اگه بخواین به سوال انیشتین پاسخ بدید پاسختون چی بود?
  سوال:اگر یه اینه را درمقابل خود فرض میکردیم و ما و اینه با سرعت نور حرکت میکردیم چه اتفاقی می افتاد؟
  ایا نامرئی میشدیم؟؟؟!
  با تشکر

 11. سلام من پارمیس هستم ۸ سالمهذمیخواستم بدونم که چقدر تول میکشه که پیاده دور زمین بچرخیم. به قل معلمم چپ چپ مگس رانگاه نکن خوب دیگه وقته خداهافزیهامید

 12. سلام.پس چرا هنگامی که سنگی را به هوا پرتاپ میکنیم و پس از چند ثانیه به زمین برمیگردد هیچ تغیری در جای فرود آن حاصل نمیشود؟در حالی که با این تفاسیر انتظار میرود سنگ مدت زمانی که در هوا معلق است بدلیل حرکت زمین جا بماند و در محلی دیگر فرود بیاد؟مثلا اگر سوار یک موتور در حال حرکت باشیم و این کار را انجام دهیم نتیجه عکس میگیریم

   • سلام.
    یه سوال برام پیش اومده.
    اگه گرانش انقدر قویه که تمام چیزهای روی زمین و حتی جو رو حرکت بده با سرعت مثلا ۴۶۵ متر بر ثانیه (تو خارج از استوا کمتر میشه)، در حالیکه چنین نیروی عظیمی وارد میشه.
    من یا حتی یک حشره کوچیک چطوری میتونیم از رو زمین بپریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.