بیگ بنگ: راه‌اندازی موشک دشوار است. این تکنولوژی گران است، نیاز به مقدار دیوانه‌واری از سوخت دارد، و اتمسفر را با آلودگی ناشی از انفجار آلوده می کند. راه حلی که کاملا علمی- تخیلی به نظر می‌رسد میتواند این مشکلات را حل کند: آسانسوری که زمین و فضا را به هم متصل میکند. اکنون مهندسین ژاپنی در حال آزمایش یکی از آنها هستند!

space elevatorبه گزارش بیگ بنگ، در 11 سپتامبر، تیمی از دانشکده مهندسی دانشگاه شیزوکا، مدلی مینیاتوری از یک آسانسور فضایی را به مدار زمین فرستادند: دو ماهواره مکعبی کوچک که عرضی در حدود 10 سانتیمتر دارند و توسط کابل فولادی 10 متری بهم متصل شده‌اند. یک جعبه ماشینی در طول کابل بین دو ماهواره به جلو و عقب حرکت می کند، و دوربین‌های ماهواره‌ها مسیر حرکت را کنترل می کنند.

یک سخنگوی دانشگاه میگوید: «این آزمایش، اولین آزمایش جهان برای تست حرکت آسانسور در فضاست.» از زمانی که دانشمند روسی “کنستانتین تسیولکوفسکی” پس از دیدن برج ایفل در سال 1895 این ایده را مطرح کرد، مهندسین برای بیش از 100 سال در مورد آسانسور فضایی رویاپردازی می کردند. این تکنولوژی تا به امروز در داستان‌های علمی- تخیلی به کار رفته است. اما چالش‌های فنی مربوط به ساخت و اجرای آسانسور فضایی بسیار عظیم هستند.

مثلا، آسانسور باید از ماده‌ای ساخته شود که به اندازه کافی سبک بوده و تحت فشار وزن خود فرو نپاشند. همچنین این ماده باید به اندازۀ کافی قوی باشد تا بتواند تنش ایجاد شده توسط نیروی گریز از مرکز را خنثی کند تا آسانسور صاف باقی بماند. در ضمن این ماده باید در مقابل نیروهای گرانشی زمین، خورشید و ماه و فشارهای ناشی از شرایط جوی زمین، مانند بادهای قوی، مقاومت کند.

space elevatorشرکت ساختمانی ژاپنی اوبایاشی که در حال کار با دانشگاه شیزوکا است، پیشتر اعلام کرده بود که امیدوار است تا سال 2050، یک آسانسور فضایی بسازد. این سازه، شامل یک ایستگاه فضایی در مدار جغرافیایی به ارتفاع 35000 کیلومتر و یک کابل که در اقیانوس آرام قرار دارد، خواهد بود. قرار بود که از تکنولوژی نانولولۀ کربنی برای ساخت کابل استفاده شود، اما چنین چیزی احتمالا ممکن نیست. زیرا ما در حال حاضر فناوری تولید نانولوله‌های کربنی برای ساخت یک کابل 96000 کیلومتری را نداریم. حتی اگر این امکان وجود هم داشت، این مواد به اندازه‌­ای که میخواهیم قوی نیستند.

طبق نظر مهندس، “کیت هانسون” اگر فشاری کافی را به این مواد ایجاد شود، پیوندهای شش ضلعی کربن ناپایدار می شوند و این کابل مانند نخی که در جوراب زنانه ساق بلند نخکش شده، جدا می شوند! اما این تیم ژاپنی هنوز خوش‌بین است. “یجی اشیکواوا”، مهندس دانشگاه شیزوكا گفت: «از لحاظ نظری، ساخت یک آسانسور فضایی قابل اجراست و سفر فضایی از این طریق ممکن است در آینده بسیار محبوب شود!» شاید یک ماده عجیبِ جدید طی ِ 30 سال آینده کشف شود و برای ساخت آسانسور فضایی مورد استفاده قرار گیرد، و اگر چنین چیزی در آینده رخ دهد، داشتن آزمون‌های تست داده‌­های پایه بسیار ارزشمند خواهند بود.

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه