بیگ بنگ: مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که نخستین مکالمات انسان باستان زمانی شکل گرفته که بشر شروع به ساخت ابزار سنگی کرده است. در واقع، ساخت ابزارها عامل اصلی تکامل زبان در بشر بوده است.

ancient-humans-recycling-537x383به گزارش بیگ بنگ، نتایج یافته‌های تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری محققی از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نشان می دهد، نخستین مکالمه بین اجداد انسان درباره ابزارسازی با سنگ بوده و احتمالا ۲.۵ تا ۱.۸ میلیون سال پیش رخ داده است. این مطالعه با استناد به شواهد نشان می‌دهد که ساخت ابزارهای سنگی به تکامل زبان در بشر و آموزش در میان اجداد انسان ماقبل تاریخ در دشت بی‌درخت آفریقا کمک کرده است.

توماس مورگان، رئیس این پروژه تحقیقاتی گفت: «حدس می‌زنیم که استفاده از ابزارها، به تکامل زبان منجر شده و کلماتی که نخستین بار بشر به زبان آورده، در مورد این ابزارها بوده است و استفاده از اصوات یا حرکات برای مفاهیم غیراحساسی همانند بله یا خیر، اینجا، آنجا، خوب و بد در دورانی شکل گرفته که انسان برای انجام کارهایش از ابزارهای دست‌ ساخته‌ استفاده می‌کرده است».

این موضوع نشان می‌دهد ارتباط بین قدیمی‌ترین اجداد انسانی احتمالا بسیار پیچیده‌تر از آنچه تصور می‌شد، بوده و این که ساخت ابزار به تکامل انسان کمک کرده است. به گفته دانشمندان، اُلْدُوایی به دورانی برمی‌گردد که در آن، بشر قدیمی‌ترین ابزار سنگی را به‌ منظور برش ساخت. این ابزارها به احتمال زیاد توسط نسل هومو هابیلیس‌ها یا انسان ماهر و به احتمال کمتر توسط هومو رودولفنسی یا انسان رودولفی ساخته شده‌‌اند.

r1377462_19483064صنعت یا فرهنگ اُلْدُوایی، صنعت ساختن ابزارهای سنگی مبتنی بر تراشه و ابزارهای ساطوری است. تراشه‌ها و ساطورها از کوفتن چکشی سخت بر قلوه‌سنگی کوچک حاصل می‌آید. صنعت الدوایی کهن‌ترین صنعت شناخته‌ شده ساختن ابزار سنگی است. قدیمی‌ترین ابزارهای الدوایی شامل قطعاتی برای بریدن گوشت حیوانات می‌شود که از سنگ‌های سخت همانند بازالت یا سنگ چخماج درست شده‌اند.

قدمت صنعت ابزارسازی با سنگ الدوایی به ۲.۵ میلیون سال پیش برمی‌گردد، ابتدایی‌ترین نوع ابزارهایی است که بشر با دست خود ساخته است. این ابزارها از ۱.۸ میلیون سال پیش تاکنون یعنی از زمانی که بشر به دست‌ ساخته‌های آشولی- یکی از فرهنگ‌های پیش از تاریخ یا صنعت ساخت ابزار سنگی- و در نسل بعد از سنگ به ساخت ساطور روی آورد، بدون هیچ تغییری باقی مانده‌اند. این یافته‌ها نشان می‌دهد اجداد انسان‌ها نیز مانند این دانشجویان، احتمالا از کلام برای آموزش این مهارت به یکدیگر استفاده کرده‌اند. نتایج این تحقیقات در nature منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: news.discovery

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. البته برطبق نظریه تکامل شاخه ای از انسانها نوین که قادر به حرف زدن بودند و ظاهر فیزیک انها راست قامت بود در افریقا از انسانهای میمون نما جدا شد وجون از زندکی جنکلی در درختان جداشدند وبه زمین با نهادند و به اطراف زمین مهاجرت کردند واین برای دانشمندان هنوز سؤال است که جکونه به این سرعت انسان تکامل بیدا کرد وطبق اموزهای دینی خداوند انسان افرید و اکر طبیعت را فقط درنظر بکیرم واقعا بی منطق است واین خداوند است که حیات را فقط در زمین و طی جهار میلیاد سال به اینجا رسید و حتی دوره هایی بوده که دران دوران انفجار تکامل کیاهان وموجودات دریایی وخشکی بوده وجندین بار زمین از حیات تهی می شود ودوباره شروع می شود دبس شاهد این جریان هستیم که انسانها می بایست دراین دوره به تکامل برسد ودراین دوره است انسانها در طبیعت واب وهوا و اختراعات دست دارند و روزی می رسد کل کاینات را دراختیار خودشان در می اورند واکر روزی ابزار سنکی می ساختند حالا بجنان دستاوردهایی طی بانصد سال وخصوص صدسال اخیر دست بیدا کرده اند که جهار ونیم میلیلرد سال کذشته این جند صد سال فقط جندثانیه است وخلاصه خالق هستی اکر دست اندر کارنبود هرکز این انسان به اینجا نمی رسید