نور و رنگها !

17
11979

بیگ بنگ: نیوتن می گفت نور از ذرات تشکیل شده، اما کریستین هویگنس هلندی معتقد بود که نور نیز همانند صدا موج است! نظریه تئوریکی جیمز کلارک ماکسول اسکاتلندی قدرتمندانه ثابت کرد که نور یک موج الکترو مغناطیسی است! هاینریش هرتز آلمانی در آزمایشگاه نیز نظریه ماکسول را تایید کرد. در زمانی که همه مطمئن بودند نور موج است. ماکس پلانگ آلمانی خاصیت موجی نور را به چالش کشید و اینشتین با پدیده فتو الکتریک نشان داد که نور متشکل از ذرات است.

104-001-cosmos-hiding-in-the-light-large-photo-960x540

زمانی که فیزیکدانان از این دوگانگی متحیر شده بودند، سرانجام لویی دوبروی ثابت کرد که نور هم موج است و هم ذره! نه تنها نور بلکه هر ذره ای خاصیت موجی نیز دارد! البته برای ذرات بزرگ مانند یک توپ مشاهده خاصیت موجی امکان پذیر نیست! بنابر این نور هم یک موج الکترومغناطیسی و هم فوتون ذره ای است! در واقع نور مریی بخش کوچکی از طیف الکترومغناطیس است که چشمان ما توسط آن محیط را می بیند. امواج الکترو مغناطیس به ترتیب کاهش طول موج متشکل است از امواج رادیویی ، که موج ، مادون قرمز، نورمریی ، فوق بنفش، اشعه ایکس، اشعه گاما و اشعه کیهانی. اگر چه تمام این امواج توسط کیهان و به ویژه خورشید زمین را هدف قرار می دهند، اما شدت نور مریی در سطح زمین از بقیه بیشتر است و منطقا چشمان ما و بسیاری از جانوران به همین خاطر به نور مریی حساس شده است!

همانطور که نیوتن برای اولین بار نشان داد ، نور سفید، خود از هفت نور(رنگین کمان) و در واقع سه نور اصلی زرد، قرمز و آبی تشکیل شده است. خورشید نور سفید منتشر می کند، پس چرا زرد دیده می شود؟! چون نور سفید خورشید با برخورد به اتمسفر زمین تجزیه می شود! نور آبی به خاطر طول موج کوتاه تر در جو زمین پراکنده می شود و آنچه مستقیم از خورشید به چشمان ما می رسد، نور سفیدی است که آبی آن حذف شده ، یعنی زرد! نور آبی در کل آسمان پخش می شود و به همین خاطر آسمان آبی است! البته فکر نکنید منظور این است که نور آبی خورشید به کلی حذف می شود. اگر اینطور بود که نیوتن رنگ آبی نور خورشید را کشف نمی کرد!

حال شما بگویید چرا زمان طلوع یا غروب خورشید قرمز دیده می شود؟ چرا طول موج کوتاهتر دچار پراکندگی می شود؟ چگونه نور به لیزر تبدیل می شود؟ هنگامیکه نور به اجسام برخورد می کند چه اتفاقی می افتد؟ ۱- از درون جسم کاملا عبور می کند که دو حالت دارد : عبور منظم شبیه شیشه، عبور نامنظم شبیه شیشه مات ۲- توسط جسم کاملا جذب می شود مانند اجسام سیاه (نور جذب شده به گرما تبدیل می شود). ۳- توسط جسم کاملا منعکس می شود که دو حالت دارد: انعکاس بی نظم مانند یک برگ سفید! ، انعکاس منظم مانند آینه (آینه شیشه ای است که یک طرف آن نقره اندود شده است). ۴- بخشی از نور توسط جسم جذب و بقیه از درون جسم عبور می کند مانند شیشه های رنگی! ۵- بخشی از نور توسط جسم منعکس و بقیه از درون جسم عبور می کند مانند شیشه های رفلکس! ۶- نور توسط جسم جذب و ذخیره شده و به تدریج آزاد می شود مانند اجسام فسفرسانس که به اجسام شب تاب در بین عموم معروف است (برخی اجسام امواج الکترومغناطیس غیر مریی را جذب و به نور مریی تبدیل می کنند مانند اجسام فلوئورسانس که در لامپهای مهتابی یا کم مصرف از داخل به شیشه لامپ چسبیده اند و نور فوق بنفش را به مریی تبدیل می کنند) ۷- نور توسط جسم جذب و به برق (انرژی الکتریکی) تبدیل می شود مانند سلولهای فتو ولتایی. ۸- نور توسط جسم جذب و به انرژی شیمیایی تبدیل می شود مانند برگ گیاهان با عمل فتو سنتز. ۹- بخشی از نور توسط جسم جذب و بقیه منعکس میشود مانند اجسام رنگی! اگر انعکاس منظم باشد براق و در غیر این صورت مات دیده می شوند! نور جذب شده در این اجسام به گرما تبدیل می شود.

light sun

مورد آخر باعث رنگی شدن تمام چیزهایی است که در طبیعت می بینیم! تمامی رنگها نیز از ترکیب سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز به وجود می آیند. ترکیب این سه رنگ برخلاف نورها می شود سیاه! پس اگر جسمی نور قرمز مریی را جذب کند زرد دیده می شود و اگر قرمز و زرد را جذب کند، آبی خواهد شد! آب نیز نور آبی را پراکنده می کند و همچون آسمان آبی است (البته در واقع آب زلال و آسمان آبی خیلی کمرنگ هستند و در عمق کم بی رنگ دیده می شوند). در برخی رودها و دریاچه ها آب سبز دیده می شود که ناشی از انعکاس نور زرد مایل به سبز توسط شنهای زیر آب است که در ترکیب با رنگ آب سبز می شود! یک نکته عجیب لازم به گفتن است و آن اینکه از نگاه علمی بیشتر از یک طول موج رنگی در جهان خارج وجود ندارد و این مغز ماست که از اختلاف طول موج نورهای مریی استفاده کرده و رنگها را می سازد! این یک برهمکنش زیبا و مفید میان علم و حواس ماست!

گفتیم اجسامی همچون شیشه که تمام نور را عبور می دهند بی رنگ هستند، اما اگر همین شیشه کاملا خرد شود، ذرات آن نور را پراکنده کرده و بنابراین سفید دیده می شود. یخ بی رنگ است، اما برف (یخ خرد شده) سفید است. بلور واقعی نمک بی رنگ است ، اما نمک خوراکی (بلور خرد شده) سفید است! کرمهای آرایشی همانند شیر ذرات ریز ناشی از تعلیق روغن درآب هستند که نور را پراکنده کرده و سفید دیده می شوند. هرگاه این کرمها روی پوست مالیده شوند، آب و روغن از هم جدا شده و بی رنگ می شوند!

اگر ما می توانستیم بسیار سریع (متناسب با فرکانس نور) پلک بزنیم می توانستیم نور مریی را تجزیه کنیم وآنرا در رنگهای مختلف ببینیم! البته اینکار نشدنی است. با این حال مشابه آن برای دیسک نیوتنی اتفاق می افتد. دیسک نیوتنی، صفحه گردی است که از رنگهای رنگین کمان ساخته شده و طبق پیش بینی، هنگام چرخیدن سریع به رنگ سفید دیده می شود. اما با تابش نور متناوب (متناسب با فرکانس چرخش دیسک)، مجددا رنگی دیده می شود! رنگها زیبا هستند و یک نقاش با ترکیب رنگها به یک اثر زیبا می رسد، اما هیچ طرحی به زیبایی طبیعت رنگین نیست! به گفته اشو اگر گاهی از هر چه پیش ساخته ها و منفی بافی های ذهن خلاص شویم و فقط و فقط بدون هیچگونه داوری مشاهده کنیم، با دیدن هر بخشی از طبیعت اوج زیبایی را کشف می کنیم!

 نویسنده: احمد مصدر

منابع: youtube ,youtube , youtube, youtube, Visible_spectrum , Light,Color ,physicsclassroom , fi.edu/color, learnerbarrygray , sciencelearn , animations , youtubeارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

17 دیدگاه‌ها

 1. سلام ال سی دی مولتی متر من (صفخه نمایش )بعد از ظهر ها و صبح ها وقتی نوری آبی آسمان یا نور تلویزیون ال ای دی بهش می تابد صفحه نمایش مولتی متر به شکل رنگین کمان دایره در میاد و با حرکت مولتی متر به جهت های مختلف رنگین کمان هم حرکت می کند ولی وقتی نور خورشید و سایر نورهای مصنوعی به مولتی متر می تابد دستگاه هیچ گونه رنگین کمانی ندارد و عادی است لطفا علت را بیان بفرمایید با تشکر

 2. یک قسمت فرمودید که سه رنگ اصلی قرمز زرد و آبی هست که ترکیبشان نور سیاه می دهد ولی مگه سه رنگ اصلی قرمز سبز و آبی نیست که نور سفید رو میدن؟ و اینکه خود نور زرد از دو رنگ قرمز و سبز تشکیل میشه و همچنین در ادامه نوشتین که اگر جسمی رنگ قرمز رو جذب کنه رنگ زرد دیده میشه که با توجه به توضیح بالا غلط هست و ترکیب دو رنگ آبی و سبز رنگ آبی روشن رو می دهد.

 3. سوال دیگه اینکه منظور از جذب نور چیه ؟ مگه نور از فوتون تشکیل نشده ؟ مثلا در جسم سیاه که عقیده بر اینست که کاملاً نور جذب میشود این جذب به معنى چیست ؟ به معنى جذب ذره نور ( فوتون ) است یا به معنى جذب انرژى آن ؟ کدام یک از این دو ؟ اگر نور ( مثلاً سفید ) به جسم سیاه بخورد در این هنگام سر انجامِ فوتون چه میشود ؟ از بین میرود ؟

 4. سلام
  منشور جزء کدام از اون ۹ دسته هاست ؟ نور رو جذب میکنه ؟ یا منعکس ؟ یا از خودش عبور میده ؟ دقیقاً چه کارى انجام میده که اونطرفش رنگین کمان میشه !!؟؟
  ممنون اگر توضیح بدهید

 5. ببخشید برای اینکه اسیب کمتری از اشعه های خورشید ببینیم چه رنگی باید درلباس لحاظ بشه؟ در واقع چه رنگهایی جاذب اشعه هاست؟ایا ترکیب رنگها باعث ازبین رفتن خاصیت جاذب بودنشان میشه؟

 6. با عرض سلام و خسته نباشید ، یه سوال داشتم ، این طور که شما بیان کردید نور خورشید سفید هست ولی ما چون درون جو اون رو مشاهده می کنیم زرد دیده می شه، پس طبق این این دیدگاه خورشید در خلا باید به رنگ سفید دیده بشه که فکر می کنم این طور نیست و باز هم زرد دیده می شه، چرا؟ چرا در خلا هم زرد دیده می شه؟

 7. سلام. من به دنبال تولید نور قرمز برای رشد گیاه هستم ولی این گونه ال ای دی ها گران هستند .ال ای دی های سفید خیلی پر نور و ارزان هستند.ایا با نصب شیشه قر مز جلو ال ای دی سفید می توانم همان استفاده را ببرم؟به عبارت دیگر تفاوتی بین نور قرمز ی که ال ای دی قرمز تولید کرده با نور سفیدی که با شیشه رنگی قرمز شده نیست؟ممنون از شما بزرگواران

 8. مهمترین معادله توصیف کننده نور همون معادله هم ارزی معروف جرم و انرژی آلبرت انیشتین هست : E=MC2
  ماده با انرژی برابره . همون طور که ضد ماده با ضد انرژی برابره . تو معادله هم ارزی انیشتین ثابت مجذور سرعت نور ( C2 ) نقش کلیدی و تعیین کننده رو تو معادله به عهده داره . C2 یعنی یه دونه ۹ با ۱۶ تا صفر جلوش ! که این عدد میشه نسبت انرژی یه ماده به جرم اون ماده ! . خیلی عدد بزرگیه ! . میشه نود میلیون میلیارد ! . یعنی انرژی یه ماده نود میلیون میلیارد برابر جرم اون ماده هست ! . اتفاقی که تو فرایند واکنش زنجیره ای و آزاد شدن این مقدار انرژی موجود در هسته اتم میوفته . یعنی وقتی بمب هسته ای منفجر میشه آزاد شدن انرژی فقط ۲ تا ۳ گرم از هسته اتم مثلا هیدروژن باعث میشه یه شهر بزرگ به لرزه در بیاد !! . یعنی اگه اون ۲ تا ۳ گرم از ماده طبق معادله انیشتین کاملا به انرژی تبدیل بشه یه همچین (( نیروی )) بزرگ و وحشتناکی به وجود میاره که واقعا تصورش هم سخته ! . پس (( سرعت نور )) این وسط نقش (( میانجی )) رو بازی میکنه . مهمترین مشخصه نور مثل بقیه امواج الکترو مغناطیسی فرکانسه . چون نور بین حالت ماده و انرژی وضعیت دوگانه داره ( یعنی هم موجه هم ذره هست ) پس ماده و انرژی هم فرکانس خودشون رو دارن . پس بنابراین اینکه یه باریکه نور با یه فرکانس مشخص ( مثلا فرکانس بالا مثل نور مریی در حد گیگا هرتز یا ترا هرتز ) از یه جسم مثل دیوار عبور نمیکنن و از شیشه عبور میکنن ولی یه باریکه نور غیر مریی مثل امواج رادیو ترانزیستوری با فرکانس هرتز یا کیلوهرتز هم از شیشه و هم از دیوار عبور میکنن فقط و فقط بستگی به عامل فرکانس هردوعامل یعنی ماده و نور داره و بر خلاف باور رایج به ماده ( نحوه آرایش اتم های اون ماده ) بستگی نداره ! . تمام پیشرفت های دهه ها وحتی سده های آینده بشر حول محور نور ( اپتیک ) و فرکانس میگرده و با این کلمات از این به بعد خیلی سرو کار داریم : نور … لیزر ( نور مجتمع شده با توان تابشی بالا ) … فرکانس … الکترو مغناطیس … تشدید مغناطیسی یا نوری و … .

  • دوستان ! اصلی ترین چیزی که از این بعد تو تکنولوژی با هاش سر و کار داریم فرکانسه ! . قبلا هم همین طور بوده . اصلی ترین مشخصه جهان فرکانس هستش . تمام چیزها در جهان پیرامون ما فرکانس خاص خودشون رو دارن و دارن با یه فرکانس مشخص (( نوسان )) میکنن . از ستاره های نوترونی گرفته تا امواج گاما ساطع شده از انفجار ابر نو اختر ها و از ذرات اتمی تا زیر اتمی گرفته تا تمام عناصر جدول مندلیف همه و همه دارای یه فرکانس مشخص هستن که بر طبق اون فرکانس دارن نوسان میکنن و اساسا تمام جهان با یه فرکانس مشخص در حال نوسانه از ریزترین چیزها تا بزرگترین چیزها . فرکانس نور یا فرکانس اجسام صلب و جامد یا فرکانس مواد مختلف . ولی در آینده این مشخصه اصلی از جهان هستی بیشتر و بیشتر واکاوی میشه و مورد پژوهش و تحقیق قرار میگیره و ازش تو تکنولوژی های دهه ها و سده های آینده استفاده میشه . تمام تکنولوژی هایی که الان به ظاهر عجیب و غریب و غیر ممکن میاد در آینده با استفاده از همین مشخصه فرکانس ( فرکانس نور و یا مواد مختلف ) به واقعیت تبدیل میشه . مثل تکنولوژی دور نگاری ( انتقال اشیا و مواد با سرعت نور به مکان های دور ) و یا تکنولوژی به وجود آوردن مواد و عناصر مختلف از طریق تئوری اطلاعات ونور و لیزر و یا دست یافتن و استحصال انرژی فوق العاده زیاد از منابع فوق العاده سهل الوصول مثل آب یا هوا و چیزهای دیگه و یا بقیه تکنولوژی ها … .