۹۹.۹۹ درصد از بدن انسان فضای ِ خالی است!

19
18095

بیگ بنگ: انسان در برخی روزها از زندگی احساس بیش از اندازه مهم‌ بودن می‌کند، شاید به خاطر دوستان زیاد، یا شغلی مهم یا خودروی بزرگی که دارد، اما اگر بداند همین دوستان، خودرو و حتی بدن خود وی ۹۹.۹۹۹۹۹۹۹ درصد از فضای خالی تشکیل شده‌ است، شاید کمی از غرورش کاسته شود.

6986aa79845e172fa3ce55a46b3d524cبه گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، توضیح این واقعیت این گونه امکان‌پذیر است: اندازه یک اتم براساس موقعیت حدودی الکترون‌هایش محاسبه می‌شود، یعنی میزان فضایی که میان هسته‌ و پوسته خارجی بی‌شکل اتم وجود دارد. هسته‌ها ۱۰۰ هزار بار کوچکتر از اتم‌هایی هستند که درون آنها جا دارند. اگر هسته را به اندازه یک دانه بادام‌زمینی در نظر بگیرید، اندازه اتم برابر یک زمین بیس‌بال خواهد بود. اگر انسان تمامی فضاهای خالی درون اتم‌های بدنش را از دست بدهد،‌ می‌توان کل بدن را درون یک ذره خاک گنجاند و کل بشریت نیز درون یک دانه قند جا خواهند گرفت.

در واقع بیشترین بخش حجم بدن انسان را انرژی تشکیل داده‌ است. بدن انسان در بنیادی‌ترین شکلش از اتم‌ها تشکیل شده‌ که آنها نیز خود از الکترون‌ها، پروتون‌ها و نوترون‌ها ساخته شده‌اند. این ذرات نیز در سطحی بنیادی‌تر از ذرات سه‌ گانه بنیادینی به نام کوارک‌ها ساخته شده‌اند. اما جرم این کوارک‌ها بخشی کوچک از جرم پروتون‌ها و نوترون‌ها را تشکیل داده‌ است و گلئون‌ها که کوارک‌ها را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند کاملا بدون جرم هستند.

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تقریبا تمامی جرم بدن انسان از انرژی حرکتی کوارک‌ها و انرژی پیوند‌ دهنده گلئون‌ها تشکیل شده‌ است. حال این پرسش ایجاد می‌شود که اگر تمامی اتم‌های موجود در جهان هستی فضاهایی تقریبا خالی هستند، احساس جامد بودن از کجا ناشی می‌شود؟ شاید این ایده که اتم‌های خالی در کنار یکدیگر متراکم شده و بدن‌ انسان،‌ ساختمان‌ها و درختان را تشیل می‌دهند، کمی گیج‌کننده باشد. اگر اتم‌ها بیشتر از فضای خالی تشکیل شده‌باشند،‌ چرا انسان نمی‌تواند مانند ارواح خیالی از میان دیوار یا در عبور کند؟ چرا خودرو درون خیابان فرو نمی‌رود و از مرکز زمین عبور نمی‌کند تا از سوی دیگر سیاره بیرون بیاید؟

این پرسش‌ها با توضیح بیشتر درباره هویت فضای خالی موجود در اتم‌ها برطرف خواهند شد. فضای خالی هرگز آنچنان که به نظر می‌رسد خالی نیست، و بر عکس معمولا مملو از پدیده‌هایی مانند امواج یا میدان‌های کوانتومی است. بهتر است فضای خالی درون اتم‌ها را به یک فن با تیغه‌های چرخان تشبیه کرد که زمانی که خاموش است می‌توان فضاهای خالی آن را دید یا حتی انگشت‌های دست را به راحتی در میان فضای خالی تیغه‌ها فروبرد. اما زمانی که فن روشن می‌شود، دیگر امکان اینکه به راحتی دست را در میان پره‌ها فرو برد از بین می‌رود.

5-forfirsttimeاز نظر فنی، الکترون‌ها منابعی نقطه‌ای هستند، به این معنی که حجمی ندارند، اما ویژگی به نام عملکرد موجی دارند که بخش بزرگی از اتم را در اشغال خود در آورده‌ است. و از آنجایی که مکانیک کوانتوم علاقه زیادی به گیج‌ کننده بودن و عجیب بودن دارد، الکترون‌های بدون حجم به شکلی تقریبا همزمان در فضای اتم حضور پیدا می‌کنند. تیغه‌های فن شبیه به الکترون‌های همه‌جا حاضر درون اتم هستند، و با عملکرد موجی خود بیشترین بخش فضا را به خود اختصاص داده‌اند و از این رو آنچه که در نگاه اول فضایی خالی دیده می‌شود را به جسمی جامد و غیرقابل نفوذ تبدیل می‌کنند.

از سویی دیگر، زمانی که انسان جسمی را لمس می‌کند، آنچه احساس می‌کند اتم‌های آن جسم نیست بلکه نیروهای الکترومغناطیسی الکترون‌های بدن است که درحال راندن الکترون‌های جسم لمس شده‌است. به این شکل، در سطح کاملا تکنیکی‌، زمانی که فردی فکر می‌کند روی یک صندلی نشسته‌ است، در واقع روی سطح صندلی شناور است. در نتیجه می‌توان گفت جسم بسیار بزرگ انسان‌هایی که خود را بسیار مهم تصور می‌کنند در واقع مجموعه‌ای گول‌ زننده از فضاهای خالی روی سیاره‌ای خالی سرگردان در میان جهانی خالی است.

میچیو کاکو فیزیکدان در خصوص گفته است:« واقعیت آن است که ماده در اصل تهی است، هنگامی که دو اتم خیلی نزدیک شوند یا از یکدیگر دور خواهند شد یا به شکلی مولکولی پایدار به هم مییوندند. زمانی که اتمها با هم برخورد کرده و الکترونهای نایکسانشان باهم مشترک شوند تشکیل یک جسم را میدهند و دلیل اینکه ما اجسام را جامد تصور میکنیم این است که الکترونهای کمابیش یکسان، این اجسام و بدن ما همدیگر را پس میزنند و این توهمی بیش نیست.»

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: businessinsider.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

19 دیدگاه‌ها

 1. همه چیز در دنیا با سرعت یکسان حرکت میکنه امکانش هست انسانی بتونه از سرعتی فرا تر از زمان حرکت کنه و پیر شدن نزدیکانش رو ببینه منظور زودتر از ما به فردا و آینده برسه

  • به نظر این حقیر زندگی ما کاملا مجازی است و آنچه که طی عمر میگذرانیم فقط اجرای نقشی ابدیست و حاصل آن جاذبه ها یا دافعه هاییست که ایجاد کرده ایم و این جذب شکل و هویت ما را در مرحله بعدی وجودیمان میسازد وآنچه که ما عمر مینامیم در واقع لحظه ای بیش نیست وبه این علت است که عقلا گفته اند آدمی و دمی.

  • نور بیشترین سرعت رو داره و انیشتن هم ثابت کرد جسمی ک با سرعت نور حرکت کنه نابود میشه , زمان هم فقط به سمت جلو حرکت می کنه پس احتمال چیزی ک شما گفتید خیلی کمه ، نظرتون رو بگید

 2. واقعا عجیبہ، این یعنی مایا، زندگی توھمی بیش نیست، ھرچہ میبینیم فریب ذھن است، ذھن ما در باطن و عمق درونش پیوستہ و مداوم در کار توھم ساختن و گول مالیدن سر مےاست، ذھن در واقع کارخانہء خیال سازی ست و مھمترین سوال دنیا و چہ بسا کلیدی ترین پرسش تاریخ بشریت اینہ کہ….. چرا؟ بواقع چرا؟…

   • منظورتون از واقعیت کاملا علمی چیه؟ این ها تماما نظریه است، البته ارزش نظریه کم نیست و پشتوانه خوبی دارد اما قطعیت یک بحث دیگر است

    • واقعیته صد درصده یه ذره شک هم توش نیست درضمن هیچ واقعیت علمی یی قطعی نیست(چون علم نمی توان به همه توضیح داد[به خاطر همین بهش میگن علم] به خاطر همین اون قطعیتی که انسان تو زندگیش به کار می بره در مورد علم بی استفاده است!!)

     • اینکه از یک دیدگاه کاملا غیر قابل توضیح همگانی برای اثبات یک مطلب عمده در سطح کهکشانی و فراتر از اون استفاده کرد مثل اینه که اصل نسبیت رو بخای برای یه بچه توضیح بدی. دیدگاه میکروسکوپی و ماکروسکوپی هیچوقت قابل استفاده همزمان در یک بحث نیستن. کاش اون کسی که میاد میگه ۹۹ درصد بدن انسان فضای تهیه یکم به این نکته دقت کنه.

 3. اینکه درون هر اتم ۹۹/۹۹۹۹ درصد فضای خالی داره کشف جدیدی نیست و همین امر باعث میشه که ستارگان بزرگ در پایان هم جوشی هسته ای که در خودشان فرو میریزند بر اثر فشار شدید این فضای خالی داخل اتمها پر میشه .مثل این میمونه که یک توپ فلزی تو خالی را تحت فشار قرار دهیم .با این کار توپ بسیار کوچک میشه . برای همینه که در ستاره های اینچنینی یک قاشق از آنها میلیون ها تن وزن داره . اگر این فضای خالی درون اتمها وجود نداشت ابر ستاره ها به سیاه چاله تبدیل نمیشدند

  • سلام وحید جان آیا این احساس با شئی فلزی ساکن هم برای شما ایجاد میشه ؟ یا اینکه مثلا دارید درب یک ماشین را باز میکنید این اتفاق میفته . باید گفت هر جسمی بخصوص فلزی در خودشون الکتریسته ذخیره میکنند که به الکتریسیته ساکن معروفه و هنگامی که به این اجسام دست بزنیم یک حالت برق گرفتگی خفیف را احساس میکنیم