بیگ بنگ: در فیلم دکتر استرنج پس از تصادف مرگباری که آسیب های عصبی غیر قابل ترمیمی برای آقای استرنج برجای میگذارد، او برای یافتن درمان به آب و آتش می زند. سرانجام، “چند جهانی” ( مجموعه ای از جهان های جایگزین که در کنار جهان ما وجود دارند) را به وی معرفی می کنند تا جهانگردی اش را آغاز نماید.

عکسی از فیلم دکتر استرنج
عکسی از فیلم دکتر استرنج

به گزارش بیگ بنگ، گرچه جهان های موازی شاید غیرقابل باور به نظر برسند، اما بسیاری از فیزیکدان نظری این گمانه زنی را مطرح کرده‌اند که امکان ِ وجود جهان های موازی هست و آنها نسخه‌هایی جایگزین از تاریخ، زمین و مردمان آن به شمار می روند. وجود جهان های موازی مملو از موجوداتی با قدرت ِ خارق العاده محتمل است. اگرچه کاملا غیرقابل توجیه به نظر می رسد، ولی از دیدگاه نظری کاملا امکان پذیر است.

در واقع نیازی هم به بررسی جهان های موازی به امید یافتن ابرقدرت ها وجود ندارد. بشر در این جهان وضعیت بی سابقه ای را طی تاریخ خود تجربه می کند. سوال این نیست که آیا انسان به ابرقدرت تبدیل خواهد شد یا نه، بلکه زمان وقوع این رویداد مد نظر می باشد.

ساخت اَبر انسان

در فیلم، مردان ایکس: آخرالزمان، پروفسور خاویر و شاگردانش با قدرت آپوکاليپس مبارزه می کنند، اولین جهش یافته ای که دارای ژن ایکس است. این ژن باعث تبدیل جهش یافته ها به ابرقدرت می شود. نکته جالب اینجاست که شواهد علمی خوبی در خصوص ِ نحوه ی تبدیل شدن به ابرقدرت در دست میباشد. می دانیم که DNA انسان حاوی بیش از 20 هزار ژن بوده و به محض بیان برخی ژن ها، پروتئین هایی نظیر کُلاژن و هموگلوبین تولید می گردد. دلیل اینکه ژن ایکس چنین قدرت خارق العاده ای به شخصیت های فیلم مردان ایکس می دهد، تولید پروتئین های خاصی است که در بدن انسان تولید نمی شود.

عکسی از فیلم، مردان ایکس: آخرالزمان
عکسی از فیلم، مردان ایکس: آخرالزمان

اما چه می شود اگر انسان بتواند ژن هایی با قابلیت های درمانی سریع یا قدرت ابر انسانی بسازد. آیا میتوان آن ژن ها را در DNA انسان جای داد؟ شاید. ابزار نوین ویرایش ژن به نام کریسپر(CRISPR/CAS) توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده و البته برای ویرایش DNA محصولات کشاورزی، ماهی راه راه و حتی جنین انسان مورد استفاده قرار گرفته است. بطور خلاصه، کریسپر یک شیوه کارآمد ویرایش ژن است که می تواند هر قسمت از ژنوم گونه مورد نظر را با صحت و دقت بالا اصلاح کند، بطوریکه آسیبی به سایر ژن ها وارد نشود.

احتمال می رود کریسپر در آینده برای قرار دادن ژن های “ابرقدرت” در DNA انسان کاربرد داشته باشد. شما واقعا می توانید به یک شخص ایکس تبدیل شوید. یا حداقل می توانید با ارتقای بهره هوشی، مصون شدن در مقابل بیماری و انجام کارهای ابرانسان ها به یک نوع شخص ایکس تبدیل شوید. به پاس فناوری کریسپر، احتمال انجام این کار با طراحی مجدد ِ نژاد انسان افزایش یافته است. به دلیل وجود مسائل اخلاقی، اجتماعی و مالی جهت ویرایش ژن انسان، زیست شناسی جاده ای طولانی برای تحقق ابرقدرت ها در پیش خواهد داشت اما شاید آنهایی که رویای ساخت انسان ِ ابرقدرت را در سر می پرورانند، پیشرفت های چشمگیری را در حوزه مواد و فناوری مدرن به ارمغان آورند.

crystal_structure_of_cas9_in_complex_with_guide_rna_and_target_dnaتکنولوژی جسم را ملاقات می کند

گرافن که در سال 2003 توسط آندره گیم از گرافیت استخراج شد، گویی اکتشافی برگرفته از یک رمان علمی- تخیلی بود، اما در حقیقت، چیزی به جز کالبد شکافی کربن در سطح تک مولکولی نبود: اولین شئ دو بعدی شناخته شده در جهان که تقریبا شفاف و بدون وزن ولی سخت تر از فولاد و الماس میباشد. اگر این همه ویژگی نامبرده کفایت نمی کند، می توان به یک ویژگی خارق العاده دیگر آن هم اشاره کرد. گرافن یکی از بهترین رساناگرها در دنیا میباشد. با این حال، بسیاری فکر می کنند گرافن هیچ کاربرد حقیقی ندارد. آیا واقعا گفته آنان صحت دارد؟

اگر آن کاربرد قابل توجه در جلیقه های ضد گلوله باشد و قابلیت محافظتی بهتری در مقایسه با کولار یا سخت ترین آلیاژ فولاد فراهم آورد، چه می گویید؟ اگر چنین لباسی بر تن کنید، از قدرت ِ بازیگر نقش فیلم ددپول(Deadpool) بهره‌مند خواهید شد. فولاد آلی این لباس از پوست، استخوان و اندام های او در فیلم محافظت می کرد. حالا بگذارید اشاره‌ای هم به لباس مرد آهنی داشته باشیم. لباس او که استخوان بندی بیرونی دارد، دارای اسلحه می باشد و علاوه بر محافظت از شخص، قابلیت پرواز نیز دارد. چیزهای بسیاری وجود دارند که هم اکنون در دست طراحی و ساخت میباشد. شرکت ژاپنی Cyberdyne یک پوشش استخوان بندی بیرونی به نام HAL ساخته است که می تواند قدرت فرد پوشنده لباس را افزایش دهد و یا امکان حرکت را برای شخصی با آسیب نخاعی فراهم آورد.

عکسی از شخصیت ددپول
عکسی از شخصیت ددپول

اما فناوری دیگری نیز به نام RL Mark VI عرضه شده که امکان پرواز را مثل مرد آهنی به ما می دهد. البته در این بین به جت پک ها هم میتوان اشاره کرد. اما آیا تا کنون فکر کرده اید که لباس مرد آهنی می تواند نشان دهنده ی آینده حسگرهای زیستی باشد؟ در طول جنگ حماسی که در فیلم کاپیتان آمریکا در فرودگاه رخ می دهد، وندا ماکسيموف تعدادی اتومبیل به سمت تونی استارک می اندازد. وسیله هوشمند استارک هم اعلام می کند که چندین کوفتگی در بدن مشاهده شده است.

چه تشخیص سریعی! SenseUs یک رقابت دانشجویی بین المللی با عنوان توسعه‌ ی حسگرهای زیستی که در دانشگاه فناوری آيندهوون هلند برگزار می شود، دقیقا روی این هدف متمرکز است. تیم های تحقیقاتی دانشگاه در سال جاری حسگري برای شناسایی کراتين – یک نشانگدار زیستی برای عملکرد کلیه- طراحی کردند. سال بعد تمرکز مسابقات SenseUs بر نشانگذار قلبی عروقی NT – proBNP معطوف خواهد بود. کارهای زیادی در رابطه با فناوری و و ويرايش ژن برای انجام دادن وجود دارد. اما ما روند رو به جلویی را طی می کنیم. اگر بتوانید مانند دکتر استرنج بین جهان های موازی حرکت و جهش نمائید، شاید در جهانی مملو از ابرقدرت ها فرود آیید!

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. علم را نباید محدود کرد.
  شاید اگر تابحال چاقو اختراع نمیشد و حالا کسی درصدد اختراع آن بر می آمد بسیاری به اسم اخلاق مخالف ساخت آن بودند.

 2. انسانها چنان آش دهن سوزی هم نیستند که بخوان سنگ همه چیز رو به سینه بزنند. من جمله اینکه چه چیزی اخلاقی هست یا نیست. چه چیزی باید بشود و چه چیزی نباید بشود. تنها قانون موجود حفظ سازگاری با شرایط برای بقا طولانی مدت هست. شما ژن ها رو نگاه کن و با انسانهای مقایسه کن. ژنها برده ما انسانها هستند و یا ما برده ژن ها هستیم. از دید ژن ها ما انسانها فقط و فقط ماشینی بیش نیستیم. اون هم ماشینی برای بقا و انتقال اطلاعات از نسلی به نسلی دیگر. این ژن ها هستند که جاودانه هستند. زمانی ژن ها به ابزاری به نام مغز انسانی دسترسی پیدا کردند و دیدند چیز خوبی است برای حفظ بقا برای ژنها. پس تا می تونستند اون رو حفظ کردند و ارتقا دادند. الان هم اگر ژن ها به این نتیجه برسند که امکانی جدید برای حفظ بقا شون وجود داره از دسترسی به اون دریغ نخواهند کرد شده اگر لازم باشه ما انسانها رو قربانی کنند و منقرض بشیم ولی ژنها با قدرتی جدیدتر بتونند به بقا خودشون ادامه بدن این اتفاق خواهد افتاد.
  تنها قانون ساده حاکم بر همه اینها: بقا سازگارترینها با شرایط موجود است.

 3. علیرغم مسائل اخلاقی و اصول و قاعده، این روند فرا خواهد رسید و در خط زمانی اون موقع هم طبیعی جلوه خواهد کرد.

  1. مهم این است که این دانش دست انسان های شرور نیفتد و فقط استفاده ای در حد درمان بیماری ها و سرطان ها داشته باشد.به غیر از این هدف،دلیل دیگری نباید برای دستکاری ژن ها وجود داشته باشد چون می تواند نتایج فاجعه باری به بار بیاورد.شما فکر کن که برخلاف سایر انسان ها یک انسان دارای یک ویژگی خاص در خدمت افرادی خاص هستید بدون اینکه برای خود هدف و اختیاری داشته باشید.انسان ها برخلاف ماشین ها که برای کار خاصی ساخته می شوند ،از خود اراده و خودآگاهی دارند و برای همین ایجاد انسان ها برای کار خاصی غیراخلاقی هست.چه قبول کنید چه قبول نکنید و ربطی هم به خط زمانی و این چیزا نداره

 4. با سلام
  به نظر من اگر ژن ها رو دستکاری بکنن و ابر قهرمان هایی که الان در ذهن ما هستند، ساخته بشوند……در آینده اصلا ابر قهرمان نخواهیم داشت.چرا که سال ها طول کشیده تا یک ویژگی منحصر به فرد به یک شخص و ژنش تعلق بگیره.

 5. به نظر من دستکاری در ژن انسان برای تبدیل اون به ابرقدرت یا ایجاد ویژگی های خارق العاده و فوق انسانی صرف نظر از امکان انجام چنین چیزی دستکاری در طبیعت است و کار غیراخلاقی و خلاف اصول و قاعده زندگی محسوب می شود.انسان ها متفاوت آفریده می شوند تا هرکدام با توجه به ویژگی هایی که طبیعت به آنها عرضه می کند مسیر خود رو براساس توانایی ها و استعداد خود و با تلاش و سخت کوشی پیدا کنند.استفاده از این روش ها حق اختیار و انتخاب و تعیین سرنوشت رو از انسان میگیره و اونو صرفا تبدیل به موجودی با اهداف خاص برای عده ای می کنه.