بیگ بنگ: محققان دانشگاه جانز هاپکینز برای اولین بار موفق شدند فعالیت مغز انسان را در حین تصمیم گیری داوطلبانه مشاهده کنند. بر خلاف بیشتر مطالعات علمی در ارتباط با مغز، که معمولا افراد مورد مطالعه به دستورات دانشمندان عمل می کنند، محققان دانشگاه جانز هاپکینز موفق شدند روشی را پیدا کنند که به کمک آن می توان مغز افرادی که در حال انجام فعالیت های کاملا اختیاری هستند مورد بررسی قرار دهند.

تصویری از مغز انسان، که یافته های محققان در رابطه با محل فعالیت های مربوط به تصمیم گیری آزادانه را نشان می دهد.
تصویری از مغز انسان، که یافته های محققان در رابطه با محل فعالیت های مربوط به تصمیم گیری آزادانه را نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، یافته های این تحقیق با دقت بخش های مختلف مغز را که درگیر تصمیم گیری هستند، تحت نظر قرار داده است. تیم تحقیقاتی روشی ابداع کردند که بدون دخالت دستور یا فرمان خاصی، کانون توجه افراد را مورد بررسی قرار می دهد. شرکت کنندگان در این تحقیق، تحت اسکن دستگاه MRI قرار گرفتند، این در حالی بود که تنها گذاشته شده بودند و صفحه نمایش دو تکه ای را تماشا میکردند که جریانی از اعداد و حروف رنگی سریع در هر طرف آن وجود داشت. از آنها خواسته شده بود هر بار به یک طرف صفحه نمایش توجه کنند و پس از مدتی طرف دیگر را مورد توجه قرار دهند. بعد از یک ساعت شرکت کنندگان ده ها بار توجه خود را از طرفی به طرف دیگر تغییر داده بودند.

محققان، مغز شرکت کنندگان را در حین تماشای تصاویر متحرک، قبل و بعد از اینکه آنها کانون توجه خود را تغییر می دادند، بررسی کردند. و به این ترتیب برای اولین بار قادر شدند اتفاقات و فرایندهای درون مغز افراد را در حین انتخاب آزادانه مشاهده کنند. تغییر دادن مرکز توجه، ارتباط نزدیکی با فعالیت های لوب آهیانه ای مغز (مکانی تقریبا بالای مغز و پشت لوب پیشانی) دارد. فعالیت هایی که منجر به تصمیم گیری می شود هم در لوب پیشانی، که معمولا درگیر فعالیت های استدلال و حرکتاست و عقده های پایه (مناطق عمیقی در مغز که اعمالی از قبیل شروع حرکات را کنترل می کنند) رخ می دهند.

brainاینکه لوب پیشانی زودتر از اینکه به شرکت کنندگان گفته شود توجه شان را تغییر دهند فعال شده بود، به وضوح نشان می دهد که فرایند آماده سازی مغز یک فعالیت کاملا داوطلبانه بوده و در اثر پیروی از دستورات انجام نگرفته است. محققان از این دستاورد نتیجه گرفتند که هر دو ناحیه ی ذکر شده از مغز در شکل گیری اراده نقش دارند. لئون گمیندل، محقق دانشگاه جانز هاپکینز و نویسنده ارشد این تحقیق، می گوید: «چیزی که درباره این پروژه بیشتر مورد توجه میباشد این است که با کشف روشی برای مطالعه نامحسوس مغز، اطلاعات مهمی درباره شالوده های عصبی اراده، یا اراده آزاد به دست آمده است»

اکنون دانشمندان راهی برای بررسی انتخاب های بدست آمده از اراده ی آزاد دارند، آنها میتوانند از این روش برای بررسی اتفاقات درون مغز افراد حین تصمیمات پیچیده تر استفاده کنند. به عنوان مثال، محققان می توانند به کاوش مغز شخصی بپردازند که سعی میکند بین خوردن یک دونات یا سیب یکی را انتخاب کند (ترجیح دادن پاداش کوتاه مدت به پاداش دراز مدت یا برعکس) و ممکن است محل خویشتنداری را در مغز، موقعیت یابی کنند.

کورتنی گفت: «ما اکنون قادریم درباره ی چگونگی گرفته شدن تصمیماتمان در دنیای واقعی بیشتر یاد بگیریم» اعضای تیم تحقیقاتی، دانشجویان دکترا و فوق دکترای دانشگاه جانز هاپکینز، یو چین چیو، مایکل استرمن و آدام گرینبرگ، این مقاله را به نویسنده ی سابق این تحقیق، استیون یانتیس، استاد علمی بخش مغز و روان که در سال 2014 بر اثر سرطان در گذشت بود، تقدیم کردند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه تخصصی Attention, Perception, & Psychophysics منتشر شده است.

ترجمه امین میرزایی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: medicalxpress.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

  1. من فکر میکنم حسی که افراد از اراده آزاد کسب میکنن مهمتر از وجود یا عدم وجود اونه ! بنظرم کارکرد ذهن اینجوریه که در برخورد با امور سعی میکنه راهی برای ادراک اونها دست و پا کنه به همین دلیل در برخورد با قوانین و امور جبری بحث اختیار مطرح میشه ! ما دوست داریم آزاد باشیم چون کمک میکنه ارزشها مون رو گسترش بدیم و بیشتر احساس بودن کنیم در حالی که برای بودن نیازی به اراده و آزادی نداریم .

  2. خیلی نکات میتونه مطرح باشه
    من فکر میکنم این اراده در واقع اسمی هست که ما روش میزاریم نظر من اینه که وقتی ادم اراده می کنه کاری رو انجام بده ، از قبل تو مغزش توانایی انجام اون کار بوده و یا به عبارتی این قابلیت رو داشته که اون کار رو انجام بده و بعد در قالب تصمیم برلی انجام عمل خودش رو نشون میده و فکر میکنم به همین دلیله که نتایج این ازمایش و ازمایشی که ارش افراز توصیخ داده از اراده ازهد این میشه
    تو ازمایشی که ارش افراز گفته و این ازمایش نتیجه این شده که ابتدا فرمان مغز صادر میشه و بعد فرد تصمیم می گیره و بعد عمل انجام میشه من فکر میکنم اینکه اول فرمان مغز انجام میشه و بعد تصمیم گرفته میشه همون داشتن یابلیت اولیه نغز برای انجام اوت کار و یا امادگی و حاضر بودن به انجام عمل بوده که باعث فرمان در معز خودش رو نشون داده

  3. تنها دلیل اینکه میگیم اختیار داریم یه حسه. احساسات ادم هم که مشخصه چقدر غیر قابل اعتماده. تمام دلایل و شواهد از توهم بودن این حس دفاع میکنن

  4. معمای جبر و اختیار تا به امروز لاینحل باقی مونده و دلایل و شواهد به نفع هیچکدام از طرفین نیست……………………………………..