بیگ بنگ: تجزیه و تحلیل جدید داده‌های ماهواره‌ای چهل ساله نشان می‌دهد که مطمئناً بشر به طور فعالانه‌ای موجب تغییرات اقلیمی جهانی شده است.

climate change caused humans xبه گزارش بیگ بنگ، انکارکنندگان، در برابر شواهد ناگزیر و مسلّم اغلب ادعا می‌کنند که زمین در حال گرم شدن است و بلایای طبیعی فقط به این در حال افزایش است چون راه دیگری ندارد و روند معمول همین است- آنها به اشتباه سماجت می‌کنند که استفادۀ بشر از سوخت‌های فسیلی هیچ ربطی به این مسئله ندارد. در حال حاضر دانشمندان می‌گویند احتمال درست بودن این ادعا فقط یک در میلیون است.

بله کاملاً مطمئنیم

طبق گزارش رویترز احتمال این ادعا که علت تغییرات اقلیمی پیش‌رونده می‌تواند هرچیزی باشد به جز فعالیت‌های بشر، فقط یک در میلیون است. تحقیقات انجام‌شده توسط دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور کالیفرنیا می‌گوید به همین دلیل است که اکنون داده‌های اقلیمی به استاندارد جهانی شواهد علمی رسیده است. “بنجامین سانتر”، دانشمندی که این تحقیق را سرپرستی کرد، گفت: «داستان از این قرار است که دانشمندان نمی‌دانند علت تغییرات اقلیمی اشتباه است. ولی ما می‌دانیم.»

هیچگونه عدم قطعیتی وجود ندارد

فرآیند تحقیق علمی هیچوقت عدم قطعیت را حذف نمی‌کند: محققان فرضیه‌های خود را مورد آزمون قرار می دهند تا دنیا را بهتر درک کنند، اما همیشه عوامل دیگری هم وجود دارد که می‌تواند بر یافته‌های آنها تأثیر بگذارد. به بیان دیگر، یک استاندارد طلایی به راحتی به دست نمی‌آید. در این تجزیه و تحلیل جدید، سه مجموعه داده ماهواره‌ای که توسط دانشمندان اقلیم مورد استفاده قرار گرفته بود، بررسی شد.

تجزیه و تحلیل نشان داد که دو عدد از آن مجموعه داده‌ها به این استاندارد طلایی عدم قطعیت رسیده‌اند که بشر در سال 2005 موجب تغییرات اقلیمی شده و مجموعه داده سوم نشان داد که بشر در سال 2016 موجب تغییرات اقلیمی شده است. این سطح از اطمینان که در تحقیقات علمی بسیار غیرمعمول است، تأثیر بشریت بر سیارۀ زمین را به وضوح نشان می‌دهد. و حالا باید بفهمیم که چه کاری باید انجام دهیم. طبق این تجزیه و تحلیل: «بشر نمی‌تواند بهای نادیده گرفتن این نشانه‌های واضح و روشن را بپردازد.»

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.