سلولهای بدن انسان در رقابتی سخت سعی در پیشی گرفتن از ستارگان آسمان دارند. بدن انسان از ویژگی های شگفت انگیزی برخوردار است و با توسعه دانش و فناوری های جدید، دانشمندان هر روز به ابعاد تازه یی از اسرار قسمت های مختلف بدن دست پیدا می کنند. وجود 75 تریلیون سلول در بدن در کنار 160 هزار کیلومتر عروق خونی، تنها بخشی از پیچیدگی های خارق العاده بدن انسان محسوب می شوند.

David-Lynch-1009x1024

انرژی مغز

مغز انسان روزانه 200 کیلوکالری استفاده می کند که نیرویی معادل یک لامپ 10 وات است؛ در حالت خواب میزان استفاده از انرژی نیز به پایین ترین حد خود می رسد.

جایگزین شدن سلول های بدن

تقریبا هر هفت سال یکبار، بدن اقدام به جایگزین کردن سلول های قدیمی می کند؛ در زمان محدود خواندن این مطلب 25 میلیون سلول در بدن می میرند، اما مشکل خاصی برای بدن ایجاد نمی شود. سلول های سازنده بدن انسان بطور مرتب در حال از بین رفتن و جایگزین شدن هستند و در طول روز 300 میلیارد سلول جدید برای جایگزین شدن با سلول های مرده تولید می شوند. هر هفت سال یکبار تقریبا تمامی سلول های بدن بطور کامل جایگزین می شوند؛ این جایگزینی برای اکثر سلول های بدن رخ می دهد، اما سلول های حیاتی در بدن مانند سلول های مغز، قلب یا استخوان قابل بازسازی مجدد نیستند.

new_milky_way_picture

تعداد سلول های بدن بیش از تعداد ستارگان

حدود 400 میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد، اما سلول های بدن انسان چندین برابر ستارگان است. بدن انسان حاوی بیش از 75 تریلیون سلول است و هر سلول دارای هزاران نوع مختلف مولکول های چند وجهی برای تعامل با یکدیگر هستند.

هزاران کیلومتر عروق خونی در بدن

در بدن یک انسان بالغ بیش از 160 هزار کیلومتر عروق خونی وجود دارد که این میزان رگ چهار بار دور زمین کشیده می شود.

1003990_486748871402533_1798629201_n

سرعت بالای انتقال پیام های عصبی

سرعت انتقال پیام های عصبی در بدن متفاوت است، اما سریع ترین سرعت بالغ بر 402 کیلومتر در ساعت تخمین زده می شود که معادل خودروهای مسابقه است. این سرعت بالا تنها در سلول های عصبی دیده می شود که به ارسال فوری اطلاعات نیاز دارند؛ با این حال بدن برای این سرعت بالا به انرژی بسیار کمی نیاز دارد.

کنترل سلول های بدن توسط ذهن

ذهن از یک مکانیسم فوق العاده برخوردار بوده و کنترل عملکرد تمام سلول های بدن را برعهده دارد. بر این اساس، افکار و ایده های مثبت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و افکار منفی باعث تضعیف بدن می شود.

The-Cosmic-Recipe-for-Earthlings

ما از گرد و غبار ستارگان ساخته شده ایم

همانطوری که کارل سیگن در جمله معروفش به آن اشاره کرده است: “كيهان در بين ماست، ما از گرد و غبار ستارگان ساخته شده ايم. ما راهي براي مشاهده ي كيهان به خودش هستيم.” معمولا هر عنصری در روی زمین اعم از اعضای بدن ما در قلب ستارگان ساخته شده اند و از عناصری مانند اکسیژن، نیتروژن و اتم های کربن در بدن انسان، در کنار سایر عناصر سنگین پیش از این در  4.5 میلیارد سال قبل در ستارگان ایجاد شده اند. 

منابع: ایسنا ، social-consciousness، mindopenerz

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. سلام
    سایت شما بی نظیراست.
    واقعا به مدیریت سایت تبریک می گویم.
    ان شاالله موفق باشید.

  2. عجیب تر از ساختار فیزیولوژی بدن کنترل این ساختار پیچیده توسط عاملی به نام (( ذهنیت )) که خودش دارای ساختار لایه ای مختلف و در عین حال ساده هست . یعنی یه ساختار ساده داره ساختار یا ساختارهای پیچیده رو کنترل میکنه . مثل جاذبه که ساختار ساده ای داره ولی به سهم خودش داره کل عالم هستی که ساختار پیچیده ای داره رو کنترل میکنه ! .