بیگ بنگ: دانشمندان شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک، شش هفته پیش تراشه‌ای در جمجمۀ یک میمون به نام «پیجر» قرار دادند که باعث می‌شود بتواند بازی ویدئویی انجام دهد.

در این ویدئو می‌بینیم که چگونه این میمون با استفاده از، یک جوی‌استیک، بازی ویدئویی انجام می‌دهد. پیجر در این بازی مکان‌نما را به یک مربع رنگی وصل می‌کند. وقتی مکان‌نما را با موفقیت حرکت می‌دهد، از طریق لوله مقداری اسموتی موز به او داده می‌شود.

در حالی که «پیجر» از جوی‌استیک برای بازی استفاده می‌کند، تراشه نورالینک فعالیت مغز او را ثبت می‌کند و آن را برای تجزیه و تحلیلِ کاری مغزی‌اش هنگام حرکت دستش انجام می‌داده و به کامپیوتر می‌فرستد. سپس در ادامه‌ی ویدئو جوی‌استیک از دستگاه جدا می‌شود، اما میمون با کنترل سیگنال‌های مغزی توسط تراشه‌های نورالینک، همچنان به کنترل بازی ادامه می‌دهد.

elon musks neuralink shows video of a monkey playing pong with its brainاز لحاظ نظری می‌توان از همین فناوری را برای کنترل اندام مصنوعی، از طریق کاشت مغز نورالینک برای انسان نیز به کار برد. طبق توضیحات ویدئوی نورالینک، این تراشه با استفاده از دو هزار الکترودی که به قشر حرکتی مغز این میمون وصل است، سیگنال‌های الکتریکی مغز را ضبط و رمزگشایی می‌کند.

“ایلان ماسک” در توییتی نوشت این تراشه که به صورت بی‌سیم شارژ می‌شود، به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند با مغزشان با گوشی‌های هوشمند کار کنند و سرعت‌شان از سرعت دست افراد عادی بیشتر باشد. شرکت نورالينک قصد دارد با کار گذاشتن اين تراشه‌ در مغز، به درمان بيماری‌های مغز و اعصاب، آلزايمر و آسيب‌های نخاعی کمک کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: businessinsider.com , techcrunch.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. اگه به نتیجه برسن که خیلی جذابه، ولی خب بازی دوم رو که نمیشه مطمئن بود میمون داره انجام میده