بیگ بنگ: محققان از کشف اولین شواهد واضحی خبر دادند که نشان می دهد لایه ی ازون بر فراز قطب جنوب در حال ترمیم است. این دانشمندان اعلام کردند که سوراخ لایه ازون بر فراز قطب جنوب در سپتامبر 2015 نسبت به سال 2000، حدود چهار میلیون کلیومتر ِ مربع کوچکتر شده است.

محققان اعلام کردند که لایه ی ازون بر فراز قطب جنوب در حال ترمیم است.
محققان اعلام کردند که لایه ی ازون بر فراز قطب جنوب در حال ترمیم است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا،  محققان این دستاورد را ناشی از توقف طولانی مدت انتشار مواد شیمیایی مخرب لایه ی ازون می دانند. دانشمندان انگلیسی ابتدا در اواسط دهه 1980 متوجه نازک شدن چشمگیر لایه ازون در استراتوسفر در حدود 10 کیلومتر بالای قطب جنوب شدند. اهمیت لایه ازون در این است که موجب مسدود کردن پرتوهای مضر ماورا بنفش از خورشید می شود. نبود لایه ازون فرصت های ابتلا به سرطان پوست، آب مروارید و آسیب به حیوانات و گیاهان را افزایش می دهد.

در سال 1986 سوزان سلیمان محقق آمریکایی نشان داد که لایه ی ازون به واسطه وجود مولکول های حاوی کلر و برم که از کلروفلوئوروکربن ها(CFCs) ناشی می شود، در حال تخریب است. این گازها در همه چیز از افشانه های مو گرفته تا در یخچال و فریزر و دستگاه های تهویه هوا پیدا می شوند. از سوی دیگر علت اینکه نازک شدن لایه ازون عمدتا بر فراز قطب جنوب رخ می دهد، سرمای شدید و مقادیر زیاد نور است. این عوامل به تولید آنچه که به اصطلاح ابرهای استراتوسفر قطبی خوانده می شوند، کمک می کنند. در این ابرهای سرد شده شیمی کلر رخ می دهد که لایه ازون را از بین می برد.

اما به لطف ممنوعیت جهانی استفاده از CFC ها در پروتکل مونترال در سال 1987، این وضعیت در قطب جنوب به آرامی بهبود یافته است. تاکنون چند مطالعه کاهش نفوذ CFCs را نشان داده اند اما این مطالعه جدید اولین نشانه ها را از ترمیم لایه ازون و رشد فعالانه دوباره این لایه را نشان می دهد. پروفسور سلیمان و همکارانش در این مطالعه اندازه گیری های دقیقی از مقدار لایه ازون در استراتوسفر در فاصله زمانی میان سال های 2000 و 2015 انجام دادند. آنها با استفاده از داده های ناشی از بالن های هواشناسی، ماهواره ها و شبیه سازی مدل توانستند نشان دهند که نازک شدن لایه ازون در این دوره زمانی تا چهار میلیون کیلومتر مربع کاهش یافته است.

یخچال ها از منابع اصلی تولید گازهای CFC هستند که موجب تخریب لایه ی ازون می شوند.
یخچال ها از منابع اصلی تولید گازهای CFC هستند که موجب تخریب لایه ی ازون می شوند.

این محققان متوجه شدند که بیش از نیمی از این کوچک شدن تنها به دلیل کاهش کلر جوی است. بطور معمول اندازه گیری ها در ماه اکتبر که سوراخ لایه ازون در بزرگترین وضعیت خود قرار دارد، انجام می شود اما این گروه معتقدند که با بررسی اندازه های گرفته شده در ماه سپتامبر که دمای هوا هنوز پایین است اما سایر فاکتورهای تاثیرگذار بر میزان لایه ازون مانند آب و هوا کمتر شایع هستند، تصویر بهتری بدست خواهند آورد.

پروفسور سلیمان خاطر نشان کرد، با وجود اینکه تولید CFCs را در همه کشورها از جمله هند و چین از حدود سال 2000 به مرور متوقف کرده ایم اما هنوز مقدار زیادی کلر در جو باقی مانده است. وی خاطر نشان کرد که کلر طول عمری حدود 50 تا 100 سال دارد بنابراین به آرامی پاک شده و لایه ازون نیز به آرامی ترمیم می شود. با این حال وی تاکید کرد که انتظار ندارند تا حدود سال 2050 و یا 2060 شاهد ترمیم کامل لایه ازون باشند اما از ماه سپتامبر شاهد این هستیم که سوراخ لایه ی ازون به بدی وضعیتی که پیش از این بود، نیست. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Science منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: bbc.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.