بیگ بنگ: پس از آنکه دانشمندان موفق شدند فرآیند پیری را در پستانداران برعکس کنند، به نظر می رسد که چشمه جوانی در نهایت کشف شده باشد. محققان هاروارد موفق شدند با کمک کردن به ارتباط موثرتر «DNA» سلولی، سن موش را به عقب ببرند. درست یک هفته پس از بازیابی این ارتباط دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بافت بدن موش دو ساله شبیه یک موش شش ماهه است.

article-2526841-122A8AFB000005DC-917_634x380

به گزارش مهر، پرفسور «دیوی سینکلیر» کارشناس ژنتیک در دانشکده پزشکی هاروارد گفت: براساس سن انسان این موفقیت شبیه تبدیل کردن یک فرد 60 ساله به یک فرد 20 ساله است. محققان به این نتیجه رسیده اند که هسته «DNA» که در هسته یک سلول قرار دارد و DNA میتوکندریایی که در دیگر بخش های سلول قرار دارد هنگام پیر شدن ارتباط خود را با یکدیگر متوقف می کنند. طی زمان از دست رفتن این ارتباط توانایی سلول برای تولید انرژی کاهش یافته و نشانه های کهولت سن و بیماری ظاهر می شوند.

دکتر «آنا گومز» دانشمندی در آزمایشگاه «سینکلیر» اظهار کرد: این ترکیب خاص از فرآیند پیری تاکنون مشاهده نشده بود. تیم تحقیقاتی که مشکلات ارتباط را کشف کردند وابسته به کاهش پروتئینی به نام «DNA» (آدنین دی نوکلئوتید نیکوتین امید) است. وقتی که آنها سطح «DNA» را در سلول های موش بالا بردند، فرآیند پیری معکوس شد.

براساس اظهارات پرفسور سینکلیر، با ترمیم ارتباطات مشکل حل شد، اما هنوز هم باید کارهای بسیاری در این عرصه صورت گیرد، اگر نتایج ثابت باشد بسیاری از ابعاد پیری قابل معکوس شدن است. اعضای تیم این تحقیقات درحال حاضر نتایج بلند مدت ترکیب تولید کننده «DNA» در موش را بررسی می کنند تا دریابند که این ترکیب به طور کلی چه تأثیری روی موش دارد.

آنها همچنین به بررسی این موضوع می پردازند که آیا این ترکیب را می توان برای درمان بیماری های نادر یا بیماری های متداول چون نوع اول و دوم دیابت مورد استفاده قرار داد یا خیر. پرفسور «سینکلیر» در نظر دارد در بلند مدت به تحقیق درباره این موضوع بپردازد که آیا این ترکیب به موش زندگی سالمتر و طولانی تر می دهد یا خیر.

نتایج این تحقیق در مجله Cell  منتشر شده است.

Read More : dailymail , newscientist

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. الان بعد از پنج سال، چه نتیجه های بیشتری از این آزمایش بدست اومده و وضعیت این موش در چه حال هست؟

  2. جناب دیوی سینکلیر اگر روزی نیاز به آزمایش بر روی یک انسان داشتید حتما بهم خبر دهید. من هم حتما داوطلبانه به شما خواهم گفت خیر! هیچی، فقط برای اطلاع گفتم که بدانم. همین. 😀
    البته اگر بالای 60 باشم داوطلب خواهم شد.