بیگ بنگ: یافته های جدید محققان دانشگاه نورث‌وسترن و دانشگاه نیومکزیکو حاکی از وجود یک اقیانوس عظیم آب در زیر سطح زمین است. این آب که در عمق 700 کیلومتری زمین درون صخره های موجود در گوشته قرار دارد، مایع نمیباشد. چنین کشفی می‌تواند نمایانگر بزرگ‌ترین منبع آبی زمین باشد.

earth1

دانشمندان با استفاده از امواج لرزه ای حباب هایی از ماگما را در اعماق زمین در زیر آمریکای شمالی کشف کرده اند. گفته می شود این ماگما نشانه واضحی از وجود آب است. محققان پیش از این به شواهدی از وجود آب در زیر آمریکا دست یافته بودند. وجود آب مایع بر روی سطح زمین موجب شده سیاره آبی ما قابل سکونت باشد اما دانشمندان از مدتها پیش تلاش کردند تا دریابند چه میزان آب بین سطح زمین و منابع زیر زمینی و از طریق صفحات تکنونیکی(حرکت در مقیاس بزرگ لیتوسفر) گردش می کند. لیتوسفر یا سنگ‌کره خارجی‌ترین لایه کره زمین است. محققان میزان آب موجود را بسیار عظیم و قابل توجه توصیف کرده‌اند که در لایه‌های سنگی زمین به نام «رینگودیت» قرار دارد. این کشف نشان می‌دهد آب سطح زمین می‌تواند از طریق تکتونیک صفحه‌ای  به چنین اعماقی نفوذ کند و در نهایت منجر به ذوب‌شدن نسبی صخره‌های موجود در عمق جبه شود.

براساس برآورد دانشمندان میزان حجم آب یافت شده در 700 کیلومتری عمق زمین سه برابر حجم تمام اقیانوس‌هاست. چنین دستاوردی دانشمندان را در درک چگونگی شکل‌گیری زمین، ماهیت ترکیب حال حاضر آن، فعالیت‌های درونی و همچنین میزان آب گرفتارشده در صخره‌های جبه این سیاره یاری می‌کند.«استیون جاکوبسن» از دانشگاه نورث وسترن می‌گوید: ما با اندازه‌گیری سرعت امواج در اعماق مختلف زمین و مقایسه انواع سنگ‌ها به این اطلاعات مهم دست یافته‌ایم چون طول امواج در سنگ‌های خیس و سنگ‌خشک بسیارمتفاوت است.

مطالعه بیشتر در : newsdaily , newscientist

مشاهده مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

 1. دوست عزیز
  لطفا کتاب پترولوژی دگرگونی در رشته پترولوژی مطالعه کنید در فشار و دما اعماق زمین سیال وجود دارد ابی که در اقیانوس ها است خیر

 2. با این حساب زمین باید در گذشته یه سیاره ی گازی بوده باشه تا سنگی که تونسته این همه آب رو بوجود بیاره
  نظر شما چیه؟

  1. اگر از چگونگی شکل گیری و تشکیل منظومه شمسی ( خورشید , زمین و دیگر سیارات و اجرام ) آگاهی داشته باشید باید بدانید :
   خورشید ما از فشرده شدن ابری گازی از هیدروژن و هلیم و درصد بسیار کمی عناصر سنگین ( در نجوم منظور از عناصر سنگین بقیه عناصر بجز هیدروژن و هلیم ) شکل گرفت درصد اعظم این ابر گازی ( 99/8 درصد )به خورشید و بقیه به سیارات و اقمار و دیگر اجرام ( سیاره های کوتوله , سیارک ها ,ستاره های دنباله دار و… خرده سنگ ها ) تبدیل شد. هسته مرکزی تحت فشار گرانش و به خورشید و بقیه به دیگر اجرام تبدیل شد . بر اثر فشار حاصل از انقباض ابر گازی بشدت داغ شد تا جائی که در قسمت مرکزی ( هسته خورشید) واکنش های همجوشی شروع شد .
   بنابراین درست است زمین و سیارات ابتدا به صورت توده هائی از مواد بشدت داغ ( بنابراین به صورت گاز داغ ) تشکیل شدند و بعد بسته به عناصر تشکیل دهنده آنها کم کم سرد شده و سیارات و دیگر اجرام تشکیل شدند(زمین وبیشتر اجرام به کرات سنگی و سیارات بزرگ به صورت کرات گازی باقی ماندند )
   نکته بسیار مهم این است که دمای بالای مرکز زمین تنها از دمای اولیه تشکیل سیاره باقی نمانده که اگر این بود کمتر از یک میلیارد سال کاملا جامد می شد بلکه بر اثر فعالیت های رادیو اکتیو عناصر رادیو اکتیو داخل زمین است .