بیگ بنگ: ستاره شناسان پس از بررسی دقیق دنباله دارهایی که در دوردست قرار دارند، هشدار داده اند که زمین بیش از آنچه تصور می شد در معرض اصابت سنگ های فضایی غول پیکر قرار دارد.

دنباله دارهای غول پیکر حیات در زمین را تهدید می کنند
دنباله دارهای غول پیکر حیات در زمین را تهدید می کنند

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، اغلب مطالعاتی که در مورد برخوردهای احتمالی اجرام فضایی با زمین صورت گرفته، روی اجرام موجود در کمربند سیارکها واقع در حد فاصل همسایه بیرونی زمین یعنی مریخ و مشتری که در سمت دیگر آن قرار دارد، متمرکز شده است. اما محققان به کشف صدها دنباله دار غول پیکر ملقب به سنتور که در مدارهای بزرگتر از سیارات منظومه شمسی حول خورشید حرکت می کنند، در طول دو دهه گذشته اشاره و اعلام کردند که وجود این اجرام فضایی، فهرست تهدیدهای فضایی بالقوه را بیش از پیش توسعه می دهد.

مسیر دنباله دارهای خطرناک با رنگ قرمز مشخص شده است.
مسیر دنباله دارهای خطرناک با رنگ قرمز مشخص شده است.

این گوی های عظیم یخ و غبار معمولا بین 50 تا 100 کیلومتر قطر دارند و در یک مدار بیضی شکل ناپایدار در فواصل دورتر از نپتون، یعنی دورترین سیاره منظومه شمسی، به دور خورشید حرکت می کنند. مسیر حرکت این اجرام از بین سیارات غول پیکر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون می گذرد. این در حالی است که میدان جاذبه سیارات مذکور در حدود هر 40 هزار تا 100 هزار سال، یک دنباله دار را به سوی زمین منحرف می کند.

به گفتۀ محققان "فوبه" قمر 200 کیلومتری زحل احتمالا یک دنباله دار غول پیکر است که توسط گرانش سیاره به دام افتاده است.
به گفتۀ محققان “فوبه” قمر 200 کیلومتری زحل احتمالا یک دنباله دار غول پیکر است که توسط گرانش سیاره به دام افتاده است.

به گفته محققان جرم تنها یک سنتور معادل جرم تمام اجرام فضایی است که تاکنون از کنار زمین عبور کرده و توسط محققان شناسایی شده اند. دانشمندان معتقدند احتمالا برخورد یک دنباله دار با زمین، عامل انتقال آب و مولکول های ارگانیک به زمین و نقطه آغاز حیات در آن بوده است. همچنین برخورد یک دنباله دار با زمین در 65 میلیون سال قبل موجب پایان یافتن عصر دایناسورها شده است.

به اعتقاد محققان با وجود این که وضعیت حرکت دنباله دارها غیرقابل پیش بینی است، در حال حاضر هیچ خطر قریب الوقوعی زمین را تهدید نمی کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه Astronomy & Geophysics منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert.com , techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه