بیگ بنگ: پروکسيما b یکی از مشهورترین سیارات است؛ نه فقط بخاطر اینکه یک سیاره فراخورشيدى است، بلکه به این خاطر که نزدیک ترین سیاره فراخورشيدى به زمین است. اکنون بر اساس مطالعات جدید، می تواند دارای اقیانوس و قابل سکونت نیز باشد.

به گزارش بیگ بنگ، پروکسيما b تنها در فاصله 4.2 سال نوری از زمین قرار دارد که آن را به نزدیک ترین سیاره بیگانه تبدیل می سازد. پروکسيما b پیوند تنگاتنگی با ستارۀ خود پروکسيما قنطورس دارد؛ این بدان معناست که یک سمت پروکسيما B روبروی ستاره اش واقع شده است تا چرخش 11.2 روزه اش تکمیل گردد. همچنین، ستارۀ پروکسيما قنطورس یک کوتوله سرخ است و فاصله اش زمینه را برای تاثیرگذاری در “ناحیه قفل طلایی” برای سیاره فراهم می سازد، این ناحیه در مدار ستاره می تواند از حیات پشتیبانی کند.

تصویری هنری از افق سیارۀ پروکسیما b

این ناحیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که هم اکنون تیمی از محققان در حال مطالعه پروکسيما b هستند. آنان به این نتیجه رسیده اند که این سیاره شاید نه تنها دارای آب باشد، بلکه یک سیاره اقیانوسی هم باشد. یعنی به مانند برخی اقمار پیرامون مشتری و زحل، می تواند اقیانوسی ِ داشته باشد که کل سیاره را تحت پوشش قرار دهد. سایت Space اعلام کرد که برای پی بردن به مقدار آب موجود در پروکسيما b، تیم بررسی فعلی از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه(CNRS) به استفاده از شبیه سازی هایی نیاز دارد که بتواند آمار دقیقی از این سیاره بدست آورد.

در گزارش آمده است که شعاع احتمالی سیاره می تواند 0.94 تا 1.4 برابر شعاع زمین باشد. یعنی شاید این سیاره چگال از هسته ای فلزی برخوردار باشد که جبه ای سنگی آن را احاطه می کند. آب سطحی آن در حدود 0.05 درصد جرم آن سیاره تخمین زده می شود. با این حال، این فقط پایین ترین محدودیت پروکسيما b است. بنا به محدودیت بیشینه، شعاع آن در 8920 کیلومتری با جرمی تقسیم شده بصورت مساوی میان هسته ای سنگی و آب پیرامون آن می باشد. به این ترتیب، احتمالاً اقیانوسی پروکسيما b را احاطه کرده که عمقی بالغ بر 200 کیلومتر دارد.

اینفوگرافی از مشخصات سیاره پروکسیما b

هر دو مورد فوق گویای این ایده است که پروکسيما b احتمالا به مانند زمین با جوی گازی و نازک پوشش داده شده است. این محتمل میباشد، علی رغم نزدیکی پروکسيما b به ستارۀ پروکسيما قنطورس، یعنی جایی که ناحیه قابل سکونت نسبت به منظومه شمسی 25 برابر نزدیک تر است. با این وجود، دانشمندان می توانند چنین مشاهداتى را فقط با تلسکوپ فضایی جیمز وب مورد تایید قرار دهند که قرار است در سال 2018 میلادی راه اندازی شود.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: natureworldnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه