بیگ بنگ: می نیمن، استاد شیمی در دانشگاه ایالت اورگون می گوید:« برای پاسخ دادن به این پرسش باید به بیگ بنگ بازگردیم.» بیگ بنگ عناصری را وارد جدول تناوبی کرد؛ این عناصر جهان ما را تشکیل می دهند. هر عنصر دارای تعداد منحصر بفردی ذرات زیر اتمی است: پروتون ها(با بار مثبت)، نوترون ها(خنثی ) و الکترون ها (با بار منفی).

عکسی از جهان دور دست توسط تلسکوپ فضایی هابل

به گزارش بیگ بنگ، هیدروژن با یک پروتون و یک الکترون ساده ترین عنصر جهان به شمار می آید و همین سادگی می تواند آن را به فراوان ترین عنصر در جهان تبدیل سازد. هیدروژن تنها عنصر فاقد نوترون است. اما ایزوتوپ هیدروژن که دوتريوم نام دارد، حاوی یک پروتون و یک نوترون می باشد. ایزوتوپ دیگر هیدروژن معروف به تريتيوم از یک پروتون و دو نوترون برخوردار است. اتم های هیدروژن در ستارگان به واسطه همجوشى، هلیوم را ایجاد می کنند که دومین عنصر فراوان در جهان است. هلیوم دو پروتون، دو نوترون و دو الکترون دارد. هلیوم و هیدروژن در مجموع 99.9 درصد ماده شناخته شده در جهان را تشکیل می ‌دهند.

به گفتهٔ نیمن، در حال حاضر میزان هیدروژن موجود در جهان 10 برابر بیشتر از هلیوم است. اکسیژن بعنوان سومین عنصر فراوان، هزار برابر کمتر از هیدروژن می باشد. با بالا بودن عدد اتمی، از فراوانی آن عنصر کاسته می شود. اما ترکیبات زمین با ترکیبات کل جهان فرق دارد. برای مثال، اکسیژن فراوان ترین عنصر در پوسته زمین است. پس از اکسیژن عناصری نظیر سیلیکون، آلومینیوم و آهن به وفور در پوسته یافت می شوند. فراوان ترین عنصر موجود در بدن انسان به لحاظ وزنی “اکسیژن” نام دارد، کربن و هیدروژن نیز در رتبه های بعدی هستند.

هیدروژن یک سری نقش های کلیدی در بدن انسان ایفا می کند. پیوندهای هیدروژنی به حالت مارپیچى مولکول DNA کمک می کنند و در حفظ PH معده و سایر اندام ها تاثیرگذار ظاهر می شوند. نیمن افزود: اگر معده شما به میزان زیادی خالی شود، هیدروژن آزاد می شود؛ اگر هم زیاد اسیدی باشد، هیدروژن به مولکولی پیوند خواهد خورد. علاوه بر این، هیدروژن امکان شناور ماندن یخ را بر روی آب فراهم می کند زیرا پیوندهای هیدروژنی باعث جداسازی مولکول های آب منجمد شده و از خاصیت چگال بودن شان می کاهد. نیمن اظهار داشت: معمولاً مواد زمانی چگال ترند که در حالت جامد باشد. آب تنها ماده ای است که در حالت جامد چگالی کمتری دارد.

هیدروژن می تواند خطرناک هم باشد. واکنش گاز هیدروژن با اکسیژن منجر به فاجعه بالون هيندنبورگ شد که طی آن 36 نفر در سال 1937 میلادی جان باختند. علاوه بر این، بمب های هیدروژنی نیز می توانند به طرز قابل توجهی مخرب باشند، اگرچه تاکنون از آنها بعنوان یک سلاح استفاده نشده است. بمب های هیدروژنی مثل بمب های اتمی از ترکیب همجوشى هسته ای و واکنش های کافش برای تخریب استفاده می کنند. این بمب ها در صورت انفجار، امواج تکانهٔ مکانیکی و تابش آزاد می سازند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه