قبل از بیگ بنگ چه بوده؟

بیگ بنگ: همواره برای ما این سوال مطرح می شود که قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد؟ پاسخی که معمولا به این سوال داده می شود به این گونه است : قبل از بیگ بنگ چیزی وجود نداشته و بیگ بنگ آغاز همه چیز است. سن کارول Sean Carroll از فیزیکدانان برجسته، این سوال را اینگونه پاسخ میگوید: ما دقیقا نمی دانیم.

کارول نیز مانند بسیاری از فیزیکدانان و کیهان شناسان شروع به بررسی امکان وجود زمان قبل از بیگ بنگ و همچنین ارائه ی نظریات جدید درمورد چگونگی شکل گیری جهان کرده است. کارول نتایج تحقیقات خود را هفته ی گذشته و در اجلاس اتحادیه ی ستاره شناسان امریکایی در Louis, Missouri مطرح کرد. متن زیر خلاصه ای از گفته های کارول پیرامون شکل گیری جهان است که از زبان خود او نقل قول می شود :
image_1360730608886618

Art Image , sent by : Esau Rodriguez

این دوره یک عصر طلایی در روند شکل گیری جهان محسوب میشود، ولی مساله ای که در اینجا مطرح می شود اینست که مدل کنونی که ما از جهان در دست داریم، درک کاملی را از آن ایجاد نمی کند. اول اینکه، در حدود ۹۵% جرم جهان محاسبه نشده است. ظاهرا کیهان شناسان این مشکل را با اختراع انرژی تاریک و ماده ی تاریک حل کرده اند. اما این دلیل نمی شود که چون ما ماده ای را متناسب با داده هایمان یافته ایم، از آینده ی جهان مطلع هستیم.

چیزی که بیشتر ما را شگفت زده می کند، اطلاعاتی است که از فضاپیمای WMAP ( کاوشگر ناهمسانگردی امواج مایکروویو Wilkinson ) در مورد جهان بدست آمده. این فضاپیما امواج پس زمینه ی کیهانی (CMB) یا همان امواج بیگ بنگ را بررسی می کند. تصویر لحظه ای WMAP از چگونگی شکل اولیه جهان، نشان می دهد که جهان در آغاز، داغ، متراکم ویکنواخت (آنتروپی پایین) بوده است. ما نمی دانیم چرا جهان اینگونه بوده است. جهان ما چندان طبیعی بنظر نمی رسد. بعلاوه، حالت های کم آنتروپی و همچنین شرایط اولیه ی مکانی که بتوانند راه گشای جهانی مشابه جهان ما باشند، کمیاب هستند. اکثر آنها دارای آنتروپی بالاتری هستند نه پایین تر.

اکثر پدیده های شگفت آور منفرد در مورد جهان، آن چیزهایی است که تغییرمی کنند. و تمام آنها در یک مسیر ثابت از گذشته تا آینده در میان جهان رخ می دهند. به این روند، بردار زمان گفته میشود. این بردار زمان از دومین قانون ترمودینامیک بدست می آید. این قانون آنتروپی را بیان می کند و چگونگی حرکت یک سیستم بسته را از نظم به سوی بی نظمی شرح می دهد و یک قانون بنیادی در فیزیک و ستاره شناسی بشمار می رود.

cmb_timeline

یکی از سوالات مهم در مورد شرایط اولیه ی جهان به این گونه بیان می شود : که چرا در آغاز مقدرا آنتروپی اینقدر کم بوده است؟ کارول در پاسخ به این پرسش گفت : در لحظات اولیه ی بیگ بنگ ، آنتروپی مسئول بردار زمان بوده است. زندگی ، مرگ ، خاطرات و تمامی حوادث در جریان زمان و نظم موجود رخ می دهند و نمی توانند به عقب باز گردند. هر زمانی که شما یک تخم مرغ را بشکنید یا یک لیوان شیشه ای آب را رها کنید، شاهد این قانون کیهان شناختی خواهید بود. بنابراین به عبارت دیگر برای پاسخ به این پرسشها درمورد جهان و بردار زمان، ما نیاز به بررسی آنچه که قبل از بیگ بنگ رخداده خواهیم داشت. اما بدنبال تاریخی از جهان هستیم که برای همگان قابل درک باشد و بدنبال مکانیسمی اساسی برای حل این معما خواهیم بود.

در حال حاضر ما مدل خوبی برای جهان نداریم و نظریات رایج به این پرسش ها پاسخ مناسبی نمی دهند. نسبیت عام پیشبینی می کند که جهان در یک تکینگی آغاز شده. اما نمی تواند هیچ چیز را تا پس از بیگ بنگ توجیه کند. تئوری تورم که دوره ی انبساط سریع جهان را در لحظات اولیه بیگ بنگ مطرح کرده نیز نه تنها کمکی به حل مساله نمی کند. بلکه مساله ی آنتروپی را وخیم تر میسازد. این تئوری، خود نیازمند نظریه ای برای توجیه شراییط اولیه است. در اینجا مدل های دیگری نیز وجود دارند. اما من مدل جهان های چندگانه ای را که جهان های بچه را خلق می کنند، مناسب تر می دانم. جهان قابل مشاهده ی ما همه ی تاریخ خلقت را در خود ندارد. اگر ما بخشی از چند جهانی(multiverse) بزرگتری باشیم آنگاه هیچ حالت آنتروپی تعادلی بیشینه ای وجود نخواهد داشت و آنتروپی با آفرینش جهانی مشابه جهان ما ایجاد شده اشت.

تحقیقات جدیدی را که من به همراه گروهی از فیزیکدانان بر روی نتایج WMAP انجام داده ام ، نشان می دهند که جهان دارای یک حالت نامتعادل یا یکطرفه است. اندازه گیری های WMAP نشان می دهند که نوسانات امواج پس زمینه ی کیهانی در یک سوی آسمان در حدود ۱۰% قویتر از سوی دیگر آن است. به عبارت دیگر اگر این نوسانات یک ساختار رها شده را در سرتاسر جهان خالق جهان ما نشان دهند آنگاه جهان در یک سوی خود سنگینتر خواهد بود. فهم بهتر گرانش کوانتومی به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد. نوسانات کوانتومی می توانند جهان های جدید ی را بوجود آورند. اگر نوسانات گرمایی بتوانند در یک فضای ساکن جهان های بچه را تولید کنند. پس دارای انتروپی و در نتیجه قادر به آفرینش جهان بوده اند. کارول بر این نکته تاکید بسیار دارد که هر پژوهشی در این زمینه نیاز به تفکر بسیار دارد. تا کنون هیچ یک از این تحقیقات ثابت نشده اند.

Read More : http://www.universetoday.com/15051/thinking-about-time-before-the-big-bang/

image_pdfimage_print
(38 نفر , میانگین : 4٫55 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=609

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲۰ پاسخ‌ها

 1. بیخیال گفت:

  ممکن است به این دلیل انتروپی وجود نداشته که قبل بیگ بنگ زمان وجود نداشته….

  انتروپی فقط با گذشت زمان به وجود می اید و با گذشت ان بیشتر هم میشود .
  ما وقتی تخم مرغ را میشکنیم … گذشت زمان باعث این رویداد میشود ………

  ممکن است اینم یکی از دلیل هایش باشد

 2. محمد علی گفت:

  از دیدگاه من، در مورد بیگ بنگ و سایر اتفاقات….
  این است که:
  ۱-فضا بینهایت است.(هم قبل از بیگ بنگ و هم بعد از بیگ بنگ)
  ۲-در این فضای بیکران و بی اندازه فقط یک بیگ بنگ وجود نداشته…به نظر من بینهایت بیگ بنگ در این فضای بینهایت رخ داده و در حال رخ دادن است.اما علم کنونی ما فعلا فقط اجازه بررسی بیگ بنگ اصلی که ما صحبتش را میکنیم میدهد.
  من مطمئنم با پیشرفت علم از همین حالا تا ملیون ها سال بعد، بالاخره این موضوع مطرح و تایید میشود که بینهایت بیگ بنگ تا کنون در این محیط بینهایت شکل گرفته شده که هم اکنون هم در حال بیگ بنگ میباشیم. و تا بینهایت سال در این فضای بینهایت این روال ادامه خواهد داشت.

  و اما حساس ترین راز که من فکر نمیکنم به سادگی به آن برسیم….یا میتوانم بگویم که اصلا به آن نمیرسیم…این است که چه انرژی باعث چنین بیگ بنگ هایی میشود و چه چیزی باعثه آنها و باز هم چه چیزی باعثه آنها…….من فکر میکنم تا میلیارد ها سال دیگر این راز باقی خواهد ماند……….برای همیشه.

  The first and the last of physics=infinite
  !
  سلامت باشید…

 3. مهدی آموزگاران گفت:

  باسلام
  من به یه مساله زیاد فکر میکنم
  اگر فضا زمان با مهبانگ شروع شدچرا میگم قبل از مهبانگ…؟ مگه زمان بامهبانگ شروع نشد؟ پس بنابراین قبلی وجود نداشته، یعنی زمانی حرکت نمیکرده که بگیم قبل از مهبانگ. واگه قبلی هم وجودداشته پس حتما زمان زودتر از مهبانگ بوجود آمده.

 4. از نظر من قبل بیگ بنگ چیبوده قبل اون چی بوده قبل قبل او چی بوده ؟
  اگر بخوایم مثل انسان فکر کنیم این حرف بنده کاملا واقعیست و هیچ عیبی برای آن وجود ندارد و این هم میفهمیم که اگر بخوایم این فکرو بکنیم میگی هییییییییچوقت تموم نمیشه و واقعا بسیاری دانشمند از فکر به این موضوع عقل خودشون رو از دست دادن این ماجرا واقعیه خیلی دانشمندان دیوانه شدند پس بهتره بهش فکر نکنیم ما که تا تهش اینجا نیستیم یه روزی میفهمیم

 5. هیچ وقت نفهمیدم nبه توان قبل چی بوده

 6. مسیح گفت:

  به نطر من وقتی بیگ بنگ “زمان” رو به وجود اورده و زندگی و زیست رو ساخته
  پس نباید بگیم قبل از بیگ بنگ چی بوده چون خودش اولیین زمان وثانیه رو به وجود اورده گذشته ای نداشته
  .. یه چیز پوچ و غیر قابل فکر …

  • هادی گفت:

   اگر قبل از بیگ بنگ چیزی وجود نداشته ،و بیگ بنگ از هیچ شکل گرفته،پس خود هیچ وجود داره که بیگ بنگ از اون شکل گرفته.خودتونو گول نزنید.درواقع هیچکسی هیچ چیزی نمیدونه.

 7. حامد گفت:

  واژه “قبل” معطوف به زمان هست و اگر زمان؛خود مولود حادثه ای بوده پرسش از “قبل از آن” صحیح نیست اما. . .
  اگر عامل زمان را کنار گذاشته و بجای آن از “سطح یا رده” استفاده کنیم میتوانیم بپرسیم که سطح بالاتر از آن حادثه چه بوده؟
  واژه ها مکن است خود بتنهایی جهانی را دگرگون کنند.

 8. Ali sh گفت:

  سلام
  به من یه سوال دارم که پاسخش روشن نیست.
  میگن انفجار بیگ بنگ نقطه شروعه و قبل بیگ بنگ هیچ چیز نبوده.
  خب پس انفجار بیگ بنگ چگونه رخ داده.یکی از دوستام میگفت با انباشته شدن بیش از حد انرژی در یک محفظه.
  خب این انرژی از یه جایی سر چشمه گرفته پس به معنای واقعی نمیشه گفت که هیچی نبوده. .
  یه نظر دارم و اونم اینه که تمامی جهان ها و کهکشان هایی که وجود داره و تمام این جهانی که ما بهش میگیم بینهایت یک زیرمجموعه باشه از یک جهان بزرگتر

  • هادی گفت:

   بازهم این پرسش بوجود میاد که اون جهان بزرگتر خودش از کجا بوجود اومده.ببینید دوستان کسی واقعا قادر به جواب دادن این سوالها نیست.چون جوابی براش ندارن.

 9. سامان گفت:

  یک سوال اگرمافضاراتا بی نهایت دنبال کنیم وبه بینهایت برسیم بعدازآن بازبایدفضای خالی وجودداشته باشدواین فضاهم ربطی به انفجاربیگبنگ ندارد.مشکل اصلی تعریف ابتدا وپایان است چیزهای که امکان وجودشان مشکل است.وشایدواقعاوجودنداشته باشند

 10. سامی گفت:

  به نطر من , قبل از ما و بیگ بنگ و تمام هستی , دنیای دیگری وجود داشته , با کمیت و کیفیتی دیگر , که جمع شده و به صورتِ اون اتم دراومده و بعدش بیگ بنگ و بوجود اومدنِ جهانی که ما توش زندگی میکنیم ..

 11. محسن گفت:

  به نظر بنده ، ایجادکننده بینهایت قدرتمند همه این شگفتیها داره به عقل و فکر بینهایت ضعیف ما و طرز فکر بینهایت ابتدایی ما لبخند می زند ، این را هم بدانیم که ما جهان را بزرگ و بینهایت وسیع می دانیم چون ما بینهایت ضعیف و کوچک هستیم و مطابق قوانین ریاضی ، گزاره درست آنگاه نادرست در نهایت نادرست می باشد.مورچه ای که داخل تار و پودهای یک فرش حرکت می کند اصلاً نمی داند که این فرش است !!! چه برسد به اینکه نقش و نگار آن را بفهمد یا بگوید قبل از این چی بوده؟و از کجا آمده ؟ ولی دقیقاً می تواند بفهمد که کسی آن را درست کرده است .

 12. محسن آرین مهر گفت:

  همانطور که انیشتن گفته این هستی بی انتهاس و از اونجا که تنوع هندسی محدوده در یک جایی این هستی تکرار شده و در واقع کپی پیست شده. یعنی بی نهایت زمین بی نهایت خورشید بی نهایت منظومه شمسی بی نهایت کهکشان راه شیری و … این بیانگر این هست که درک این موضوع که قبل از بیگ بنگ دقیقا چه چیزی بوده و آیا ماده و انرژی قبل از آن هم وجود داشته یا نه بسیار مشکل هست. امکان داره که همانطور که هستی لایتناهی هست تعدادش هم بی نهایت باشه. همون بحث جهان های موازی. پس اگه اینطور فکر کنیم نتیجه میگیریم که بی نهایت هستی مساوی است با بی نهایت پدیده بیگ بنگ و ما در ادامه یکی از اون بیگ بنگ ها بوجود اومدین و قدرت این رو نداریم که به اطلاعات گذشته بیگ بنگ هستی خودمون دست پیدا کنیم. و اگر یه درصد هم با پیشرفت تکنولوژی بتونیم برسیم ممکنه میلیون ها سال طول بکشه و از اونجا که کره زمین نهایتا تا ۳۰۰ سال آینده قابلیت زندگی رو داره و از اونجا که بشر هنوز موفق نشده جایگزینی برای کره زمین جهت زندگی پیدا کنه پس در نتیجه تا قبل از رسیدن به این دانش و آگاهی نسل انسانها منقرض خواهد شد متاسفانه…

 13. آگاه گفت:

  حرفم احمقانه اما لطفا روش بیشتر فکر کنین
  ما جهان را جوری تعریف میکنیم که در قالب های زبانی و کلمات جای بگیرند، بیاین به این ما، ناظر بگیم. سوال اینجاست که قبل از بیگ بنگ چه بوده، قبل از بیگ بنگ چه ناظر یا بیننده ای بوده که بخواد اون پدیده اتفاق بیوفته، انفاقات گیتی در ذهن ما وجود دارند اگر ناظر یا آگاهی وجود نداشته باشه، کل این جهان مثل یک دانه ی سیب بی اهمیت و بی ارزش میشه، سوالی که بیشتر ذهن منو درگیر کرده در مورد پیدایش کانشسنس یا آگاهی است، چه اتفاقی بعد از ١٣.٨ بیلیون سال رخ داد که امروز من نه تنها از وجود خودم آگاهم، بلکه در مورد تناقض ها و هیچ ها هم قادر به تفکرم. به نظر من حل مسئله ی پیدایش گیتی مانند این است که بخواهیم زیبایی موسیقی را به یک ناشنوای مادرزاد توضیح دهیم. ذهن که خود خالق این جهان است با قوانین خودش، میتواند با جوابهایی چون مولتی ورس یا خالق آرامش پیدا کند یا حتی برعکس تا ابد گیج و گنگ لذت ببرد از بزرگی و عظمت قدرتش.

 14. پرهام گفت:

  سوال های زیادی هستن که هرگز در این دنیا جوابی براشون پیدا نمیشه اگه هم پیدا بشه گره ای رو از گره هامون باز نمیکنه بلکه خودش مقدمه ده ها سوال دیگه میشه سوال هایی پی در پی و تودرتو که فقط ادم رو به مرز جنون میکشن مثلا من میتونم سوالامو اینجوری شروع کنم؟ من چرا اینجام؟ چرا دارم کامنت میزارم؟ ممکنه بگین چون به موضوع علاقه داشتم و میخواستم تو بحث شرکت کنم… خب درسته اما هدف از این بحث چیه؟ … میشه اینو ادامه داد و مثل بقیه سوالات به منشا و هدف اصلی رسید… طبیعتا موضوع بیگ بنگ هم در این مسیر پرسیده و بررسی میشه … یعنی همه به یه نقطه میرسن… همون نقطه ای ک پایان همه ی سوالاته همون جایی که دیگه جوابی نداریم که بدیم… اون موقس که میگیم بیخیال داداش برو زندگیتو بکن تا میتونی لذت ببر غصه چیزو نخور کاری نکن ک وقتی وقتش رسید از کرده هات پشیمون بشی تو که نمیدونی فردا چه اتفاقی ممکنه بیفته پس اون کاری که دوس داری رو انجام بده که اقلا حسرت گذشته رو هیچ وقت نخوری و در نهایت امیدوار باش فردا اتفاق بهتری بیفته… شاید… (امیدوارم)

 15. سارا گفت:

  بله دیگه همون هیچی شما میگین نوسانات کوانتومی(جرقه ی خدا)بوده ولی زمان یاثانیه وجود نداشته است

 16. امین گفت:

  با این تفاسیری که صحبتهای دانشمندان و محققان به ما القا کردن بازم میشه یه نتیجه دیگه گرفت
  اونم اینه که میشه گفت زمان حتی قبل از بیگ بنگ وجود داشته اما ثابت نشده به دلیل هویت و ساختار نامعلوم بیگ بنگ
  در حال حاضر عقل سلیم میگه باید علت باشه که معلول هم باشه
  نمیشه همینجوری گفت بیگ بنگ علت بوده چون هنوز دانش ما بدان حد نرسیده که حتی بدونیم بیگ بنگ از چی بوجود آمده در مرتبه ای که نه فضایی بوده نه زمانی
  پس اگر بخواهیم عاقلانه و با دانش امروزی فکر کنیم میشه به این نتیجه رسید که زمانی وجود داشته که بیگ بنگ به تکامل رسیده یعنی از نقطه شروعش تا زمان انفجار
  پس گذشت زمان بوده
  یه دلیل دیگه هم میشه گفت اونم این که
  بلاخره یه چیزی یه کسی یه نیرویی یا انرژی خاصی بوده که بیگ بنگ از اون شکل گرفته
  هیچ کسی نخواهد فهمید این راز رو تا ابد

 17. m گفت:

  همه ی سوال ها یه جوابی دارن، این قانون طبیعته
  اما مشکل اینجاست که اگه جوابش رو هم پیدا کنی بازم یکی هست که بگه چرا این؟؟؟

 18. H گفت:

  جهان اطراف ما از فیزیک و ریاضی تشکیل شده و منطق و معما های ریاضی هم همیشه یه پاسخی دارن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *