طلوع سایه و غروب خورشید

بیگ بنگ: این تصویرِ ۳۶۰ درجۀ حیرت آور در واقع مربوط به یک منطقه کوهستانی بنام یمتلاند در سوئد میباشد. این عکس پانوراما که یک موزاییکِ ۳×۸ از تصاویرِ ثابت است در سوم مارس ۲۰۱۷ از یک پهباد در ارتفاع ۲۰۰ متری زمین گرفته شده است.

این صحنه نور پرحرارت خورشید را نشان می دهد که در شمال غربی در حال غروب است و سایۀ تاریک سیاره زمین در جنوب شرقی در حال بالا آمدن (طلوع) است. ستون کوچکی از نور خورشید جایگاه خورشید را در پایین افق مشخص می کند، در حالی که قوسِ ضد گرگ و میش یا کمربند ناهید ِ سایۀ زمین را نشان می دهد. در وسط آسمان صاف، یک چهارم از ماه در بالای کوهستان قابل مشاهده است و صفحۀ نیمه روشن آن غروب خورشید را از طلوع ِ سایه، جدا کرده است. پدیده های مختلفی با یکدیگر ترکیب شده اند تا درخشش متفاوت آسمان را برای غروب خورشید و سایۀ زمین نشان دهند. بلندترین قله در نمای غروب خورشید استورسناسن(Storsnasen) نام دارد که ۱۴۰۰ متر در بالای سطح دریا واقع شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=66900
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.