بیگ بنگ: دانشمندان با تحقیق روی یک شهاب سنگ مریخی سن پوسته این سیاره را 4.4 میلیارد سال تخمین زده اند. این شهاب سنگ سال گذشته توسط قبایل مراکشی در صحرای بزرگ آفریقا کشف شده بود.

131120091559-mars-meteorite-nature-story-top
دانشمندان پس از انجام تحقيقات‌گسترده روي شهاب سنگ مراكشي اعلام كردند به اطلاعاتي دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهد پوسته مريخ 4.4 ميليارد سال پيش شكل گرفته است. زمين شناسان امريكايي و فرانسوي ادعا كرده‌اند درون شهاب سنگ، كريستال‌هاي سختي به نام «زيركون» يا‌فته‌اند كه داخل آن اورانيوم وجود دارد و مي‌تواند به عنوان عنصري براي تخمين سن آن استفاده شود. منير همايون از استادان زمين‌شناس و علوم جوي دانشگاه ايالتي فلوريدا در اين باره مي‌گويد: اين تاريخ به 100 ميليون سال پيش كه مريخ در حال شكل‌گيري بوده باز مي‌گردد و نخستين گرد و غبار متراكم در منظومه شمسي وجود داشته است.

در حال حاضر ما مي‌دانيم مريخ پوسته خود را همزمان با قديمي‌ترين پوسته‌هاي زمين و ماه ساخته است. ما تاكنون 3 شهاب سنگ جدا شده از مريخ داريم كه به نظر مي‌رسد در برخورد شهاب سنگ قوي بر سطح مريخ از آن جدا شده و به زمين رسيده است. ضمناً 3 شهاب سنگ در مدار زمين براثر فشار از هم پاشيده شده و در ابعاد كوچك به زمين رسيده‌اند. ما درون شهاب سنگ فلزاتي همچون ايريديوم يافته‌ايم كه معمولاً در سطح سياره به‌وسيله بمباران سيارك به‌وجود مي‌آيند. اين شهاب سنگ با نام علمي7533 NWA در نزديكي غرب آفريقا يافت شده و خواهرش7034 NWA كه به سياره زيبا شهرت دارد در جنوب مراكش كشف شده كه بسيار مشهور‌تر است. تحقيقات ما روي شهاب سنگ مراكشي نشان داد مريخ پوسته خود را 4.4 ميليارد سال پيش ساخته است.

Read More : sky , cnn

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه