تصویری جدید از نقاط نورانی مرموز بر سطح سرس

بیگ بنگ: محققان ناسا تصویری جدید از ارتفاع ۴۴۰۰ کیلومتری سطح سیاره ی کوتوله سرس که توسط فضاپیمای “سپیده دم” (dawn)، به ثبت رسیده را منتشر ساختند.

تصویر جدید سرس که از ارتفاع 4400 کیلومتری با رزولوشن 400 متر در 400 متر برای هر پیکسل به ثبت رسیده است.

تصویر جدید سرس که از ارتفاع ۴۴۰۰ کیلومتری با رزولوشن ۴۰۰ متر در ۴۰۰ متر برای هر پیکسل به ثبت رسیده است.

به گزارش بیگ بنگ، تصویر بالا در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۵ مصادف (۱۶ خرداد ۱۳۹۴) گرفته شده و در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۱۵ (۲۶ خرداد ۱۳۹۴)، در وبسایت رسمی ناسا منتشر شده است. دانشمندان ناسا در تاریخ ۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۵ (۲۳ دی ۱۳۹۳)، برای نخستین بار یک سری از نقاط نورانی در سطح این سیاره ی کوتوله را مشاهده کردند، اما ماهیت این نقاط نورانی همچنان برایشان نامشخص می باشد.

بسیاری از مردم فرضیه ای را مطرح ساخته اند که این نقاط روشن، آشکارا نشانه ای از تمدن بیگانه می باشند، اما دانشمندانی که بر روی ماموریت “سپیده دم” کار می کنند، معتقدند این نقاط نورانی، به احتمال زیاد یخ یا نمک انباشته شده می باشند. دانشمندان امیدوارند با نزدیک تر شدن هر چه بیشتر این کاوشگر، تصاویر دقیق تر بتواند اطلاعات بیشتری در مورد “سرس” ارائه کند.

تصویری جدید سرس که از ارتفاع 4400 کیلومتری ثبت شده است.

تصویری جدید سرس که از ارتفاع ۴۴۰۰ کیلومتری ثبت شده است.

به گفته ی محققان، سیاره ی کوتوله سرس میلیون ها سال پیش گرمتر بوده و احتمالا می توانست از حیات پشتیبانی کند، درجه ی حرارت کنونی سطح سرس، در طول روز حدوداٌ به منفی ۷۳ درجه سانتی گراد و در طول شب به منفی ۱۴۳ درجه سانتی گراد می رسد. سیاره ی کوتوله سرس، در مدار خط استوا دارای قطر ۹۶۳ کیلومتر (۵۹۹ مایل) و در مدار قطبی دارای قطر ۸۹۱ کیلومتر (۵۵۴ مایل) می باشد و بنابراین سرس همانند زمین و سیارات دیگر، در مدار خط استوا نسبت به مدار قطبی، پهن تر است.

هنگامی که کاوشگر “سپیده دم”، به نزدیک ترین مدارش تا سطح سرس برسد، آنگاه دانشمندان قادر خواهند بود، سطح این سیاره ی کوتوله را ۳۶ بار دقیق تر از حال حاضر مشاهده کنند، بنابراین ما در نهایت قادر خواهیم بود که هر چیزی بر سطح سرس به خصوص نفاط نورانی مرموز را، بهتر مشاهده و شناسایی کنیم. سرس، سیاره ای کوتوله میباشد و در کمربند سیارکی بین مدار مریخ و مشتری واقع شده است.

ترجمه: آرش عزیزیان / سایت علمی بیگ بنگ

منابع و جزییات بیشتر: people , NASA , universetoday

(19 نفر , میانگین : 4٫74 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=30827
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. Ahmad گفت:

    سلام بنظرم جیزی عجیبی است وبنظرم از اثابت جسم براقی مانند شهاب یخی ویا موادی دیکر دلالت دارد که این شکل خاص رابوجود اورده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.