بیگ بنگ: اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، شاهد دو گوی پلاسمایی بودند که توسط یک سیاهچاله در مرکز کهکشانی به میان فضا پرتاب شده‌ و مشابه یک ضربه ی بیلیارد کیهانی میباشد.

تصویری از NGC 3862 ششمین کهکشان درخشان در خوشه ی کهکشانی لئو
تصویری از NGC 3862 ششمین کهکشان درخشان در خوشه ی کهکشانی لئو

براساس گزارش BBC، اين ابرسياهچاله در مرکز كهكشان NGC3862 قرار دارد و با سرعتي 98 درصد از سرعت نور فوران‌هاي پلاسمايي را از خود ايجاد مي‌كند. تصوير اين ضربه بيليارد كيهاني كه هابل آن را به ثبت رسانده‌، توده‌اي از پلاسما را در ميان اين فوران‌ها نمايش مي‌دهد كه با توده‌اي ديگر برخورد كرده و نمايشي مهيج را خلق مي‌كند. اين تصاوير طي 20 سال توسط هابل به ثبت رسيده‌اند.

به گفته الين مير از موسسه علوم تلسكوپ‌هاي فضايي در بالتيمور چنين پديده‌اي تاپيش از اين هرگز در فوران‌هاي فراكهكشاني ديده نشده‌بود، رويداد بديعي كه فرصت بررسي چگونگي تبديل انرژي حركتي ناشي از برخورد به تشعشعات را فراهم مي‌آورد. اين برخورد كيهاني طي دهه‌هاي آينده واضح‌تر شده و به دانشمندان امكان خواهد داد تا درباره چنين سيستم‌هاي مرموز فوران‌هاي كيهاني اطلاعات بهتري به دست آورند،‌رويداد‌هايي كه مشاهده آنها در نور مرئي تقريبا غيرممكن است.

فعالیت های مرکز کهکشان NGC 3862 در طی سال های مختلف
فعالیت های مرکز کهکشان NGC 3862 در طی سال های مختلف

عكاسي از اين فوران را هابل از سال 1992 آغاز كرد و تصاويري به دست آمده از تركيب عكسهايي ايجاد شده‌ كه هابل از سال‌هاي 1994 تا 2014 به ثبت رسيده‌اند. اخترشناسان بر اين باورند اين فوران‌ها از پلاسمهايي پرانرژي تشكيل شده‌اند كه توسط سياهچاله‌اي كه قلب كهكشان NGC3862 را تشكيل داده،‌ به فضاي بيرون پرتاب مي‌شوند، كهكشان بيضوي شكل در فاصله 260 ميليون سال نوري از زمين واقع شده است.

فوران اين مواد در جهت زمين رخ داده‌است از اين رو ديد ساكنان زمين از اين رويداد متفاوت از چيزي است كه هابل مي‌بيند،‌ از روي زمين رشته‌اي از مرواريد‌ها در ميان فوران پلاسمايي ديده مي‌شوند و تجزيه و تحليل آنها براي دانشمندان دشوارتر خواهد‌ شد. تنها عامل ممكن شدن رصد اين رويداد،‌ حساسيت بالاي هابل و توانايي نفوذ چشمان اين تلسكوپ به اعماق فضا از فاصله 500 كيلومتري از سطح زمين و به مدت بيش از 20 سال بوده‌ است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.