کشف نواحی مرزی کیهان توسط تلسکوپ هابل

0
317

بیگ بنگ: تصویر جدیدی که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده‌ است، جدید‌ترین و عمیق‌ترین دیدگاه نسبت به کیهان را در اختیار دانشمندان قرار داده‌ است.

تصویری از خوشه‌ ی کهکشانی آبل s1063 و همگرایی گرانشی ایجاد شده
تصویری از خوشه‌ ی کهکشانی آبل s1063 و همگرایی گرانشی ایجاد شده

تلسکوپ هابل به تازگی به تماشای مرزهای جدیدی از کیهان پرداخته‌ و یکی از دور افتاده‌ترین خوشه‌ ی کهکشانی به نام آبل s1063 که چهار میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد را در قالب پروژه نواحی مرزی کیهان رصد کرده‌ است. تصویری که هابل از این خوشه کهکشانی ثبت کرده، وضعیت آن را در میلیارد‌ها سال پیش نشان می‌دهد. اما این خوشه کهکشانی به دانشمندان امکان آن را خواهد داد تا زمانی پیشین‌تر از آنچه در تصویر مشاهده می‌شود را نیز مورد بررسی قرار داد،‌ دورانی که هیچ تلسکوپی تاکنون قادر به مشاهده آن نبوده‌ است. این خوشه عظیم نور کهکشان‌هایی که در پشتش پنهان شده‌اند را بزرگنمایی می‌کند.

در واقع دلیل اینکه ما این تصویر را به شکل خمیده می‌بینیم، گرانش این خوشه کهکشانی است که برهم تاثیر می‌گذارند و بزرگی این نیرو باعث می‌شود فضا خمیده شده و نور نیز خم شود. در واقع این نیرو ۱۰۰ تریلیون بار از نیروی گرانشی خورشید عظیم‌تر است. پدیده‌ای که به همگرایی گرانشی شهرت دارد. این پدیده یکی از پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام اینشتین است که در حدود یک قرن پیش مطرح شد. به این شکل هابل می‌تواند کهکشان‌هایی که تاریک‌تر از آنی هستند که بتوان آنها را رصد کرد را نیز مشاهده و مطالعه کند؛‌ یعنی نسل اول کهکشان‌های جهان.

قسمتی از نقشه ی ساختارهای بزرگ مقیاس کیهانی که در طیف باریونی بدست آمده است. هر نقطه در این تصویر موقعیت یک کهکشان را در طی ۶ میلیارد سال گذشته نشان می دهد.

در نتایج بررسی‌های اولیه روی این خوشه کهکشانی، کشف‌های قابل توجهی انجام گرفته‌،‌ از جمله کشف کهکشان های پس زمینه ای که تنها یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ متولد شده‌ است. اخترشناسان همچنین موفق به شناسایی ۱۶ کهکشان پس‌زمینه شده‌اند که نور آنها توسط این خوشه کهکشانی دچار تحریف شده‌اند و همین باعث شده تا چندین تصویر متفاوت از آنها در آسمان مشاهده شود. این پدیده به اخترشناسان کمک می‌کند تا مدل‌های نجومی توزیع ماده معمولی و ماده تاریک را در جهان بهبود بخشند.

این کشف درست یک هفته پس از آن رخ داد که گروهی چند‌ صد نفری از دانشمندان آلمانی،‌ فرانسوی، ژاپنی، انگلیسی و آمریکایی بزرگترین نقشه سه‌بعدی از کیهان را که ۱.۲ میلیون کهکشان در آن وجود داشت، در تلاش برای درک انبساط جهان هستی،‌ منتشر کردند. شاید در سال‌های آینده محققان تایید کنند که این کشف‌های بزرگ سنگ بناهای دانش بشر بوده‌اند، اما در حال حاضر این کشف‌ها هموار کننده مسیر برای درک بهتر ویژگی‌های این جهان ۱۳.۸ میلیارد ساله هستند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: apod CNNارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.