بیگ بنگ: سه هزار شهروند اماراتی در برنامه فضایی امارت متحده عربی ثبت نام کرده و مشتاق سفر به فضا هستند. فقط چهار نفر برگزیده خواهند شد و پس از 2 تا 4 سال آموزش، به ایستگاه فضایی بین المللی و فراتر از آن فرستاده خواهند شد.

به گزارش بیگ بنگ، سال گذشته، امارات متحده عربی اعلام کرد که این کشور برنامه‌های جاه طلبانه‌ای برای مریخ دارد و با ایلان ماسک و شرکت اسپیس ایکس وارد رقابت می شود. این برنامه با پرتاب کاوشگری در سال 2021 آغاز شده و امید است سکونتگاهی تا سال 2117 در مریخ بنا نهاده شود. شاید تحقق این برنامه‌های جاه‌طلبانه سال‌های زیادی به طول انجامد، اما بدان معنا نیست که امارات هیچ برنامه‌ای برای آیندۀ نزدیک ندارد. در گفتگو با «سالم حمید الماری» مدیر بخش علم و فناوری در مرکز فضایی محمدبن رشید دبی، او اعلام کرد که یکی از اولویت‌های اصلی امارات آموزش افراد برای سفر به فضاست.

اگرچه برنامه فضانوردی امارات متحده عربی فقط سه ماه پیش اعلام شد، اما تاکنون 3000 نفر در آن ثبت نام کرده‌اند. هزاران اماراتی بین سنین 17 تا 67 سال برای تبدیل به نخستین شهروند اماراتی که در فضا حضور می یابد، به تکمیل فرم پرداختند. به گزارش روزنامه خلیج تایمز، «سعید قرقاوی» مدیر برنامه مریخ 2117 در یک کنفرانس مطبوعاتی در نشست حکومت جهانی، برنامه فضانوردی امارات را بسیار مهم و چشمگیر توصیف کرد. او افزود: «تقریبا 65 درصد متقاضیان دارای مدرک stem یا همان مدرک علوم، فناوری و ریاضیات هستند. 21 درصد آنان خلبان‌اند. پس ترکیبی از افراد خبره حضور دارند.»

علاوه بر این، از میان متقاضیانی که تاکنون اعلام آمادگی کردند، 25 درصد نیز زن هستند. اما فقط چهار اماراتی برای این برنامه انتخاب خواهند شد. این افراد برگزیده به مدت دو تا چهار سال تحت آموزش‌های ویژه قرار خواهند گرفت. بر طبق گزارش سی ان ان، مرکز فضایی دبی با شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های کاوش فضایی در حال گفتگو است تا مراحل آموزش را تسهیل ببخشد. از جمله این سازمان‌ها می توان به ناسا، روسکاسموس روسیه و آژانس فضایی اروپا اشاره کرد. الماری خاطر نشان کرد: «ما قصد داریم این چهار نفر را در 10 تا 15 سال آینده در طی عملیات علمی به ایستگاه فضایی بین‌المللی و فراتر از آن بفرستیم.»

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

    1. باید همین خراب شده را درستش کنیم برادر عزیزم به فکر بچه هامون باشیم تا کی ذلت