۲۰ سال تا فرمانروایی انسان در مریخ!

بیگ بنگ: در همایش “قمری اروپا” که اوایل می ۲۰۱۴  در این قاره برگزار شد، مقامات ناسا نشان دادند از ماه می توان به عنوان یک زمین تمرینی برای فرستادن انسان به مریخ در آینده نزدیک استفاده کرد.

تصویری هنری از فعالیت فضانوردان در مریخ: اعتبار: ناسا

تصویری هنری از فعالیت فضانوردان در مریخ: اعتبار: ناسا

به گزارش جام جم، دکتر آلن استوفان، دانشمند ارشد ناسا اعتراف کرد که فرستادن انسان به مریخ، ماموریت اصلی ناسا است. در حالی که بسیاری از ماموریت های رباتیک به مریخ ازجمله کاوشگر کنجکاوی در حال حاضر در جستجوی آب و نشانه هایی از حیات است. دکتر استوفان معتقد است که اکنون ارسال دانشمندان به مریخ ضروری به نظر می رسد و شاید برای روشن شدن پاسخ این پرسش که آیا در مریخ زندگی وجود دارد یا نه، دانشمندان مجبور باشند در سطح مریخ فرود آیند. البته او تائید می کند که هنوز راهی طولانی برای آماده شدن فناوری های لازم برای انجام چنین ماموریتی در پیش است. به استثنای کسانی که به ماه رفتند همه انسان هایی که تاکنون به فضا رفته اند در مدار نزدیک به زمین اقامت کرده و متخصصان برای زنده نگه داشتن آنها بر سیستم های زمینی متکی بوده اند. مسافرت به مریخ ماه ها طول خواهد کشید.

ناسا تصمیم دارد قبل از تلاش برای فرستادن انسان به مریخ و مواجهه با خطرات ناشی از سفر بشر به اعماق فضا، از ماه به عنوان یک زمین تمرینی استفاده کند، چرا که ماه آنقدر به زمین نزدیک است که اگر اتفاقی ناگوار رخ دهد می توان طی دو تا سه روز، بازماندگان را به زمین برگرداند. اما طرح ناسا این است که بجای فرود بر سطح ماه یک سیارک را دام بیندازد، آنها قصد دارند سیارک رابه اندازه کافی به سمت ماه بکشند تا فضانوردان بتوانند از آن نمونه برداری کنند. ماموریت تغییر مسیر سیارک (Asteroid Redirect ) به این صورت است که محققان یک سیارک کوچک که بین ماه و زمین در حال سفر بوده پیدا می کنند و پس از گیر انداختنش، آن را به مدار اطراف ماه جایی که می تواند در دسترس فضانوردان قرار گیرند، بکشاند.

تصویری هنری از دو فضانورد که در حال جمع آوری نمونه از سیارک به دام افتاده هستند. اعتبار: ناسا

برای سفر به مریخ ربات ها می توانند قسمتی از ماموریت را انجام دهند، تست سیستم پیشرانش یونی یکی از این بخش هاست. در حال حاضر بودجه لازم برای جستجوی اجرام نزدیک زمین مانند سیارک ها دو برابر شده تا یک کاندیدای مناسب برای انجام ماموریت یافت شود. سپس در فاز انسانی می توان لباس های جدیدی را که برای محافظت از فضانوردان در برابر خطراتی مانند بادهای خورشیدی طراحی شده، آزمایش کرد. همچنین فضانوردان با این لباس آموزش های لازم برای کار در اعماق فضا و دور از خانه را یاد می گیرند.

استوفان می گوید: ما در حال کار برای کاهش خطرات چنین سفر بزرگی هستیم به گونه ای که متخصصان بتوانند سالم و شاداب به مریخ رسیده و آماده کار در آنجا باشند. او همچنین می افزاید ناسا قصد ندارد از سطح ماه به عنوان بخشی از سفر به مریخ استفاده کند و ناسا با دیگر شرکای خود در آژانس های فضایی دیگر در این مورد همکاری خواهند داشت. محققان معتقدند می توان سفر به مریخ را تا ۲۰ سالآینده عملی کرد، آنها افزودند، تمرین روی ماه می تواند به جمع آوری منابع مورد نیاز مانند نحوه استخراج آب در مریخ کمک کند.

مترجم: آتنا حسن آبادی/ منبع: phys

(17 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=12639

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.