بیگ بنگ: فیزیکدانان موفق شدند مولکولی را تا کمی بالاتر از صفر مطلق سرد کنند، این دما یعنی کمی سردتر از دمای اولین درخشش پس از بیگ بنگ در جهان.

chilled-moleculeبراساس گزارش لايو‌ساينس به نقل از همشهری، اين سرد‌ترين مولكول‌هايي هستند كه تاكنون دانشمندان موفق به ايجاد آنها شده‌اند، مولكول‌هايي حاوي دو يا چند اتم با دمايي سردتر از هرآنچه در طبيعت يافت مي‌شود. اين موفقيت مي‌تواند پرده از بخش‌هاي نهفته فيزيك بردارد كه تنها در سرماي بيش از اندازه خود را بروز مي‌دهند. در حرارت عادي اتم‌ها با سرعتي غيرقابل تصور در اطراف ما حركت كرده و با يكديگر برخورد مي‌كنند،‌ با اين‌همه زماني كه ماده به شدت منجمد مي‌شود، رويداد‌هاي عجيبي رخ مي‌دهند؛ و فيزيكدانان اميدوار بودند اين ذرات پس از انجماد دست از حركت و برخورد با يكديگر برداشته و در عوض رفتاري مستقل از خود نشان دهند. نتيجه اين انجماد حالتي عجيب از ماده بود كه تاكنون مشاهده نشده‌بود.

محققان دانشگاه MIT براي بررسي اين وضعيت با استفاده از ليزر گاز سديم پتاسيم را منجمد كردند تا انرژي مولكول‌هاي گاز را از آنها بگيرند. مولكول‌ها تا دماي 500 نانوكلوين، 500 ميلياردم درجه بالاتراز صفر مطلق (منفي 273.15 درجه سلسيوس)، سرد كردند. اين دما يك ميليون برابر سرد‌تر از سرماي فضاي ميان‌ ستاره‌اي است. دانشمندان دريافتند در اين شرايط مولكول‌ها به شدت پايدار هستند و تمايلي به واكنش دادن به ديگر مولكول‌ها از خود نشان نمي‌دهند. دانشمندان همچنين دريافتند مولكول‌ها در اين وضعيت از حالات دو قطبي شديدي برخوردار مي‌شوند. سديم و پتاسيم به دليل مثبت بودن بارشان معمولا با يكديگر تركيب نمي‌شوند و جذب عناصري از قبيل كلراين مي‌شوند.

دانشمندان براي منجمد‌سازي مولكول‌هاي اين گاز از تبخير و سپس از پرتو ليزر براي منجمد‌سازي تك‌اتم‌ها استفاده كردند. سپس با كمك گرفتن از يك ميدان مغناطيسي اتصال ميان مولكول‌ها را برقرار كردند تا مولكول‌هاي سديم‌ پتاسيم ايجاد شوند. مولكول‌ها پس از انجماد از پايداري زيادي برخوردار نبوده و 2.5 ثانيه بعد متلاشي مي‌شدند. با اين‌ همه قدمي‌است در راستاي مشاهده خواص مكانيك كوانتومي مولكول‌ها كه در نظريه‌‌هاي مختلفي فيزيكي مطرح شده‌اند. چنين ويژگي‌هايي در تك‌اتم‌هايي مانند هليوم مشاهده شده‌اند اما هرگز در مولكول‌ها كه به دليل ويژگي‌هاي حركتي كه دارند پيچيده‌تر هستند،‌ مشاهده نشده‌اند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ Physical Review Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: Livescience

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. دوستان منظور دقیقا پس از بیگ بنگ میباشد، زمانی که کیهان در حال تورم و خنک شدن بود. نه دقیقا در زمان بیگ بنگ، لطفا متن را با دقت بخوانید.

  2. اگر دما در اولین درخشش پس از بیگ بنگ صفر مطلق باشه عنوان متن اشتباهه
    فیزیکدانان موفق شدند مولکولی را تا کمی بالاتر از صفر مطلق سرد کنند، این دما یعنی کمی گرمتر از دمای اولین درخشش پس از بیگ بنگ در جهان.

  3. مطمئنا اشتباه می کنید … لحظات بیگ بنگ گرمترین لحظات عالم بوده اند … قبل از بیگ بنگ هم حرفی نمی شود زد