اگر میدان مغناطیسی زمین وارونه شود، چه روی می‌دهد؟

1
2261

بیگ بنگ: میدان مغناطیسی زمین به خوبی با وارونه شدن سازگار شده‌ است و طی تاریخ خود بارها و بارها قطب‌های شمال و جنوب جای خود را با یکدیگر عوض کرده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، زمین طی ۲۰ میلیون سال گذشته هر ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار سال یکبار دچار وارونگی میدان مغناطیسی شده‌ است و در میان این جا‌به‌جایی‌ها گاه قطب‌ها پس از جا‌به‌جایی دوباره به جای اول خود بازگشته‌اند. در حدود ۴۰ هزار سال پیش قطب‌های مغناطیسی زمین چنین تلاش ناموفقی را انجام دادند، و آخرین جا‌به‌جایی کامل پیش از آن به ۷۸۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. میدان مغناطیسی زمین هم‌اکنون درحال وارونه شدن است،‌ و این یعنی قطب‌ها خود را برای جا‌به‌جا شدن آماده می‌کنند و اگرچه امکان پیش‌بینی زمان دقیق این جا‌به‌جایی وجود ندارد،‌اما احتمال وقوع آن در آینده‌ای نزدیک بسیار بالا است.

اگرچه وارونگی میدان مغناطیسی زمین به هیچ‌وجه پدیده غیرمعمولی نیست، اما این بار می‌تواند عواقب جدی برای بشریت به دنبال داشته‌باشد. از این رو دانشمندان برای تعیین قریب‌الوقوع بودن وارونگی قطب‌های زمین آغاز به بررسی تصاویر ماهواره‌ای و محاسبات پیچیده کرده‌اند. نتایج تاکنون نشان داده‌است که آهن و نیکل مذاب درون زمین درحال تخلیه انرژی از دو قطب در لبه هسته زمین هستند،‌ جایی که میدان مغناطیسی از آن سرچشمه می‌گیرد. محققان همچنین دریافته‌اند قطب شمال مغناطیسی زمین به شدت غیرقابل پیش‌بینی و آشفته است و در صورتی بلوک‌های مغناطیسی به اندازه کافی قدرتمند شوند، می‌توانند دو قطب را تا حدی که جا‌به‌جا شوند تضعیف کنند.

در صورتی که دو قطب زمین جا‌به‌جا شوند چه رخ خواهد داد؟

میدان مغناطیسی زمین از سیاره در برابر تشعشعات خورشیدی و کیهانی محافظت می‌کند، زمانی که قطب‌ها جا‌به‌جا می‌شوند، قدرت این سپر محافظتی به یک دهم وضعیت عادی خود می‌رسد. این تضعیف لایه محافظتی در شرایطی رخ می‌دهد که فرایند جا‌به‌جایی ممکن است قرن‌ها طول بکشد و در تمامی این مدت تشعشعات مضر کیهانی و خورشیدی بیشتر از همیشه بر زمین اثر می‌گذارند. با رسیدن تدریجی این تشعشعات به سطح زمین باعث غیرقابل سکونت شدن بخش‌هایی از سیاره خواهد شد و حتی شاید گونه‌های زیستی را منقرض سازد. اما پیش از آن تشعشعات می‌توانند بر ماهواره‌های مدار زمین اثرگذاشته و به آنها آسیب وارد کند که این نیز  بر شبکه‌های برق و زمان‌سنجی زمین اثربگذارد.

قطعی برق ناشی از این رویداد می‌تواند برای چندین دهه ادامه داشته باشد و بدون وجود شبکه برق، نه موبایلی در کار خواهد بود، نه تجهیزات الکترونیکی کاربردی دیگر. و اولین مکان‌هایی که تحت تاثیر این روند قرار خواهند گرفت بیمارستان‌ها خواهند بود. مختل شدن ماهواره‌ها از سویی دیگر می‌تواند سیستم موقعیت‌یاب جهانی را نیز از کار بیاندازد و ناتوانی در مسیریابی بر همه‌چیز، از عملیات نظامی گرفته تا رانندگی در خیابان شهرها اثرخواهد داشت، آنهم در زمانی که وابستگی انسان به فناوری به اوج خود رسیده و فناوری‌های هوشمندی مانند خودروهای خودران به بخشی کلیدی از زندگی بشر تبدیل شده‌است.

حتی درحال حاضر نیز بخش زیادی از فعالیت‌های بشر،‌از ارتباطات فردی گرفته تا عملکرد دولت‌ها و زیرساخت‌ها وابسته به رد و بدل شدن داده‌ها است که این روند در صورت تخریب ماهواره‌ها دچار نقص خواهند شد. با این همه تمامی این عوارض در صورتی که بشر بتواند زمان جا‌به‌جایی قطب‌ها را پیش‌بینی کند، قابل کنترل خواهند بود و دولت‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند برای جلوگیری از وقوع چنین رویداد‌هایی راه‌حل‌هایی عملی بیابند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: futurism.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه