بیگ بنگ: در طول پنج قرن گذشته از قدرت مشاهدات و آزمایش‌ و استدلال‌های ریاضی استفاده کرده‌ایم تا سد باورهای اشتباه گذشته را بشکنیم. نوع بشر راهی طولانی و پر فراز و نشیب را در تغییر درک خود از عالم، پشت سر گذاشته است. از عالمی که زمین کوچک مرکز آن بود تا کیهان وسیعی که صدها میلیارد کهکشان چون ذرات گرد و غبار در آن پراکنده‌اند. سر آغاز این هستی به وسیله نظریه بیگ بنگ شرح داده شده است.  این نظریه یک مدل کیهان شناسی است که تاکنون از دیدگاه آزمایشات و رصدهای نجومی توانسته است بیشترین تائیدات را از سوی جامعه علمی بین المللی به دست آورد. کیهان شناسان با اصطلاح بیگ بنگ به شرح و تفسیر این ایده می پردازند که جهان از یک حالت نخستین بی نهایت گرم تشکیل شده و تمام کائنات در یک هسته اتم یاحتی کوچکتر از آن جای داشت و در یک لحظه این فضا و زمان آغاز می شود یعنی با یک بیگ بنگ که حاصل گرانش شدید ناشی از فشردگی بوده، شروع شد.

big_bang

ادوین هابل کاشف انبساط کیهان

بطور کلی امروزه چنین پذیرفته می شود که فضا، زمان، ماده، انرژی و قوانین طبیعت جملگی با بیگ بنگ پا به عرصه وجود گذاشته اند. شاهد و دلیل وجود بیگ بنگ، قانون مشاهده شده هابل است. ادوین هابل (Edwin Hubble) در سال 1929 از طریق مشاهدات خود و بررسی روی انتقال به سرخ 24 کهکشان و مقایسهٔ آنها با یکدیگر به این نتیجه رسید که کهکشان‌های دورتر با سرعت بیشتری در حال دور شدن هستند، همانطوری که معادلات اینشتین پیش بینی کرده بودند. دانشمندان به این فکر افتادند که اگر جهان در حال انبساط باشد، پس احتمالا آغازی دارد. اگر این کهکشان ها در گذشته های دور، به زمین خیلی نزدیک تر بودند. اگر حرکت کهکشان ها در زمان گذشته را در ذهن خود مسیریابی کنیم ، نه تنها به زمانی می رسیم که جهان آغاز شده، بلکه به این مفهوم می رسیم که کلیه کهکشان ها باید از یک حجم کوچکی شروع به حرکت کرده باشند.

ثابت هابل ( H ) که یکی از مهمترین ثابت ها در علم کیهان شناسی محسوب می شود، نشان می دهد که جهان با چه سرعتی در حال انبساط است. به عنوان مثال، نوار ویدئویی ضبط شده از یک انفجار را در نظر بگیرید. در ویدئوی ضبط شده، ذرات ناشی از انفجار را در حال دور شدن از مرکز انفجار می بینیم. به این ترتیب می توانیم سرعت دور شدن ذرات را از مرکز انفجار محاسبه کنیم. ولی از طرف دیگر همچنین می توانیم ویدئو را به عقب باز گردانیم تا لحظه ای که تمام ذرات در یک نقطه متمرکز شوند. از آنجایی را که سرعت انبساط را از قبل می دانیم، می توانیم به عقب بازگشته و زمانی را که در آن انفجار رخ داده است را محاسبه کنیم.(این مثال برای درک موضوع است و بیگ بنگ قابل مقایسه با هیچ  انفجاری نیست، چون جهان پس از بیگ بنگ، تورم یافت و منبسط شد)

Big Bangاین گرافیک زمان بندی شکل گیری جهان را طبق نظریه بیگ بنگ و تورم کیهانی نشان می دهد.

خط زمانی بیگ بنگ و کیهان شناسی  نوین

از سن عالم  تاكنون، 13.82 ميليارد سال گذشته ( طبق مشاهدات جدید ماهواره پلانک که نشان داد کیهان نزدیک به 100 میلیون سال قدیمی تر است ) طبيعي است براي بيان مرحله هاي اين تحول از زمان استفاده كنيم. ذره هايي مانند پروتون و نوترون، كه در فيزيك آنها را با نام كلي باريون مي شناسيم، در همان يك ثانيه ي اول بعد ازبیگ بنگ به وجود آمده اند. شايد تصور كنيد يك ثانيه در مقابل 13.8 ميليارد سال كه اصلاً به حساب نمي آيد. اما در فيزيك اين طور نيست! كيهان زماني كه يك ثانيه يا كسري از ثانيه سن داشته است بسيار داغ بوده است، يك ثانيه بعد از بیگ بنگ را به چند قسمت مي شود تقسيم كرد كه معني داشته باشد؟ كوچكترين زماني كه به لحاظ علم فيزيك از ثابت هاي جهاني که طبق گرانش نيوتن، پلانك، و نيز سرعت نور مي توان ساخت زمان پلانك ناميده مي شود و برابر 43- ^10 ثانيه، توجه كنيد يعني كه ثانيه را به 1043 قسمت تقسيم كنيم و تنها يك قسمت از آن را بگيريم!

اين زمان شاخص است براي محدوده اي از تحول عالم كه انتظار مي رود گرانش كوانتومي شود؛ علت اين ادعا اين است كه در محاسبه ي زمان پلانك ثابت پلانك كه نشانه ي كوانتومي بودن است وارد مي شود. بنابراين اين زمان مرز اعتبار نظريه ي گرانش اینشتين را تعيين مي كند و انتظار داريم در زمان هاي كوتاه تر از آن، كه عالم فشرده تر بوده است، گرانش كوانتومي بشود. هیچ رابطه یا فرمول فیزیکی شناخته شده ای وجود ندارد وفقط از این زمان به بعد است که روابط فیزیکی وجود دارند. بعد از عبور از چند مرحله ویژه وکاهش تدریجی دما در زمان ده بتوان منفی 12 چهار نیروی بنیادی شکل گرفته و در زمان ده بتوان منفی شش هم دما آنقدر پایین آمده تا شرایط برای شکل گیری هسته اتمها فراهم شود. دراین زمان عناصر طبیعی بویژه هلیوم وهیدروژن شکل گرفته اند. بعد از گذشت سیصدهزار سال از لحظه آفرینش کیهان برای فوتونها شفاف شده وتابش از ماده جداشده است. با انبساط کیهان ماده ٬از تابش زمینه جداشده و اتمها تشکیل شده اند. گرانش موجب تغییر چگالی های موضعی شده و ستاره ها شکل گرفته اند.

قدیمی ترین و مستقیم ترین انواع شواهد تجربی عباراتند از انبساط نوع هابل که در انتقال سرخ کهکشانها مشاهده شده است، اندازه گیری‌های جزئیات تابش زمینه کیهانی و فراوانی نسبی عناصر سبک که در جریان هسته زایی بیگ بنگ تولید شنده‌اند. امروزه توزیع، تشکیل و تکامل کهکشانها در مقیاس بزرگ نیز به این شواهد افزوده شده است. از این موارد به عنوان چهار ستون نظریه بیگ بنگ یاد شده است.

به تازگی نیز طبق مشاهدات ماهواره پلانک تخمین زده می شود سرعت انبساط جهان که برابر ثابت هابل شناخته می شود، برابر 67.15 مثبت/منفی 1.2 کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک است. (پارسک یک واحد اخترشناسی است و تقریباً برابر 3 سال نوری است). که کمتر از برآوردهای قبلی به دست آمده از تلسکوپ های فضایی اسپیتزر ناسا و هابل میباشد. ( داده های پیشین نشان می داد که جهان با سرعت شگفت آور 71 کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک در حال انبساط است.)

بیگ بنگ و  تاریخچه تحول کیهانی

یافته های ماهواره WMAP و ماهواره پلانک به دانشمندان اطمینان داد که آنان به سمت یک «مدل استاندارد» کیهان شناسی ، پیش روند. داده های جدید پلانک همچنین بیانگر این است که انرژی تاریک کمتری و ماده ی تاریک و ماده ی معمولی بیشتری در کیهان وجود دارند.این نقشه حاصل پانزده و نیم ماه خیره شدن به دمای و اندازه گیری تابش مایکرو ویو پس زمینه ی کیهان است. برابر برآورد جدیدی ماده تاریک در جهان 26.8 درصد است، که قبلا 24 درصد بود، در حالی که انرژی تاریک به میزان 68.3 درصد میباشد، در حالی که قبلا 71.4 درصد بود. ماده ی معمولی در حال حاضر 4.9 درصد براورد می شود، که قبلا 4.6 درصد بود.

تابش پس زمینه کیهانی دقیق‌ترین نقشه از توزیع ماده در جهان اولیه است. این نقشه، نوسانات ریز دمایی متناظر با تفاوت‌های اندک چگالی روزهای اولیه نواحی مختلف عالم را نشان می‌دهد. این تفاوت‌های بذر ساختار آینده جهان را شکل دادند، یعنی همان چیزی که نمود آن امروزه به شکل ستارگان و کهکشان‌ها در تمام کیهان پراکنده شده است. نقشه تهیه شده پلانک از CMB اخترشناسان و کیهان‌شناسان را قادر ساخته تا طیف وسیعی از مدل‌های مربوط به منشاء و تکامل کیهان را به بوته آزمایش بگذارند. ماهواره پلانک در زمستان سال 2009 به فضا پرتاب شد و مدت 4.5 سال را به پیمایش و جستجوی آسمان پرداخت؛ تا روند تکامل ماده کیهانی را در طول زمان مطالعه کند. در نهایت روز 1 آبان تلسکوپ فضایی پلانک به ماموریت تهیه نقشه تابش پس زمینه کیهانی پایان داد، پیش از پلانک ماهواره COBE و WMAP این وظیفه را بر عهده داشتند.

نقشه  پلانک از قدیمی ترین نور در جهان که به نام پس زمینه کیهانی شناخته می شود ، با دقت بی سابقه ای انجام شد

اگر چه هنوز شکافهای زیادی وجود دارد ، با این حال اختر فیزیکدانان با استفاده از داده های دریافتی، در حال ترسیم نمای کلی یک نظریه استاندارد هستند. با استفاده از تصاویری که ما امروز در کنار هم قرار می دهیم، می بینیم که سیر تکاملی جهان، با خنک شدن آن مراحل متفاوت و مستقلی را پیموده است. گذار از این مراحل مختلف بیانگر به هم ریختن تقارن و تجزیه یک نیروی واحد طبیعت است. در ادامه، مراحلی که تا به امروز شناخته شده اند، از این قرارند :

1 ) قبل از 43- ^10 ثانیه، عصر پلانک

تقریبا هیچ چیز در مورد عصر پلانک مشخص نیست. در انرژی پلانک ( 19^10 میلیارد الکترون ولت ) ، نیروی گرانش به اندازۀ نیروهای کوانتومی قوی بوده است. در نتیجه ، چهار نیروی جهان احتمالا در یک «ابر نیرو» متحد بوده اند. شاید جهان در فاز کاملی از «هیچ» یا فضای خالی با ابعاد بیشتر، وجود داشته است. تقارن مرموزی که تمام این چهار نیرو را با هم ترکیب می کند باعث تغییر ناپذیری معادلات می گردد، بیشتر «ابر تقارن» است. به دلایل ناشناخته، تقارن مرموزی که تمام چهار نیرو را متحد ساخته، شکسته شده و حباب کوچکی شکل گرفته است. این حباب کوچک همان جهان جنینی ما است که شاید در نتیجه یک افت و خیز کوانتومی تصادفی ایجاد شده باشد. اندازۀ این حباب برابر «طول پلانک» یعنی 33- ^10 سانتیمتر، بوده است.

2 ) 34- ^10 ثانیه ، عصر گات

شکست تقارن حبابی به وجود آورد که به سرعت انبساط یافت. با متورم شدن حباب، چهار نیروی بنیادی به سرعت جدا شدند. گرانش، اولین نیرویی بود که از سه نیروی دیگر جدا شد و به این ترتیب موج ضربه ای را در سراسر جهان آزاد کرد. تقارن اصلی ابر نیرو به تقارن کوچکتری شکسته شد، شاید به تقارن گات. بر هم کنشهای قوی، ضعیف و الکترومغناطیسی باقی مانده، هنوز از طریق تقارن گات با هم متحد بودند. جهان در طی این مرحله، به دلایلی که هنوز مشخص نیست، با ضریب بسیار بزرگی، حدود 50^10 متورم و باعث شد فضا سریع تر از سرعت نور منبسط شود. دما در این حالت برابر 32^10 بوده است.

3 ) 24- ^10 ثانیه ، پایان تورم

با جدا شدن نیروی قوی از دو نیروی دیگر، دما به 27^10 درجه کاهش یافت. دورۀ تورم پایان یافت، جهان آرام گرفت و از آن پس با انبساط استاندارد فریدمن به کار خود ادامه داد. در این حالت، جهان «سوپ» پلاسمای داغ شامل کوارک ها، گلئون ها و لپتون ها آزاد بود. کوارک های آزاد پس از تراکم به پروتون ها و نوترونهای امروزی تبدیل شدند. جهان ما در این مرحله هنوز بسیار کوچک بود و ابعاد آن تنها به ابعاد فعلی منظومۀ شمسی می رسید. ماده و پاد ماده یکدیگر را خنثی کردند، اما مقدار ماده نسبت به پاد ماده کمی بیشتر بود ( یک در میلیارد ) و باعث به وجود آمدن ماده ای شد که امروزه در اطراف خود می بینیم. ( با مشاهدۀ ذره بوزون هیگز و چگونگی جرم دار شدن ماده که توسط برخود دهندۀ بزرگ هادرون انجام شد دانشمندان توانستند این مرحله را بازسازی کنند. )

thebigbangجدول زمانی جهان در مدت 13.8 میلیارد سال ، از بیگ بنگ، دوران تاریک کیهانی، تشکیل نخستین ستارگان، و گسترش و انبساط کیهان تا دوران کنونی نشان می دهد.

4 ) سه دقیقه ، شکل گیری هسته ها

دما به اندازۀ کافی برای شکل گرفتن هسته ها کاهش پیدا کرده است. طی فرایند همجوشی، هیدروژن به هلیم تبدیل شد. ( که نسبت 75 درصد هیدروؤن به 25 درصد هلیم را در جهان ایجاد کرد. ) مقادیر ناچیزی لیتیم شکل گرفت، ولی فرایند همجوشی عناصر بالاتر ، به دلیل اینکه هسته های دارای 5 ذره خیلی ناپایدار بودند، متوقف شد. جهان به دلیل تفرق نور به وسیلۀ الکترون های آزاد غیر شفاف بود. این مرحله ، پایان عمر گوی آتشین اولیه محسوب می شود.

5 ) 380000 سال بعد ، اتم ها متولد می شوند

دما به 3000 درجه کلوین کاهش یافت. با جایگیری الکترون ها در اطراف هسته ها، اتم ها شکل گرفتند، بدون اینکه به دلیل گرما از هم پاشیده شوند. فوتون ها هم اکنون می توانستند بی آنکه جذب شوند، آزادانه حرکت کنند. این همان تابشی است که به وسیلۀ COBE و WMAP اندازه گیری شده است. جهانی که زمانی مات و مملو از پلاسما بود، حالا شفاف شد. آسمان بجای سفید، اکنون سیاه بود.

6 ) یک میلیارد سال بعد ، ستارگان متراکم می شوند

دما به 18 درجه کلوین کاهش یافت. اختروش ها ، کهکشان ها و خوشه های کهکشانی، عمدتا به عنوان نتایج فرعی افت و خیزهای کوچک کوانتومی در گوی آتشین اولیه، شروع به تراکم نمودند. عناصر سبک، مثل کربن ، اکسیژن و نیتروژن در ستارگان ساخته شدند. ستارگان شاخته شدند. ستارگان در حال انفجار ، عناصر بعد از آهن را در اسمانها پراکندند. این دوره، دورترین دوره ای است که به وسیلۀ تلسکوپ هابل تصویربرداری شده و قابل تجسس و بررسی است.

7 ) 6.5 میلیارد سال ، انبساط دِسیتر

انبساط فریدمن به تدریج پایان یافت و سرعت انبساط جهان رو به افزایش گذاشت. به این ترتیب، جهان وارد مرحله ای به نام انبساط دِسیتر شد. در این مرحله، نیروی مرموز ضد گرانشی که هنوز شناسایی نشده، جهان را به پیش می راند.

8 ) 13.8 میلیار سال ، امروز

اکنون دما به 2.7 درجه کلوین کاهش یافته است. ما شاهد جهان امروزی، شامل کهکشانها، ستاره ها و سیارات هستیم. سرعت جهان، در یک حالت گریز، رو به افزایش است.

بیگ بنگ و جهانی بر خاسته از هیچ

ممکن است درنگاه اول با نظریه جهانی از هیچ و جهان های چندگانه مخالفت کنیم، زیرا به نظر می رسد این نظریه قوانین شناخته شده ای مثل قانون بقای ماده و انرژی را به هم می ریزد. در واقع، مجموع کل ماده به علاوه انرژی در جهان احتمالا خیلی کوچک است. درست است که مقدار ماده موجود در جهان شامل تمام ستارگان، سیارات و کهکشان ها مقداری مثبت و بزرگ است، بااین حال انرژی ذخیره شده در گرانش، ممکن است منفی باشد. اگر انرژی مثبت ماده را با انرژی منفی گرانش جمع کنیم، نتیجه عددی نزدیک به صفر خواهد بود! از بعضی جهات می توان گفت چنین جهان هایی آزاد هستند. آنها می توانند از درون خلاء تقریبا بدون هیچ تلاشی، بیرون بجهند. در جهان بسیار شگفت انگیز مکانیک کوانتوم که به توصیف رفتارها در مقیاس زیر اتمی می پردازد، نوسان ها و بی ثباتی های گاه به گاهی می تواند ماده و انرژی را از هیچ پدید آورد و به گفتۀ محققان، این در واقع می تواند به پدید آمدن چیزهای بسیار بزرگ هم بیانجامد.

انرژی تمامي ذرات بنيادي در لحظه تولد جهان ( بیگ بنگ ) بدون جرم بوده‌ اند اما در كسر بسيار كوچكي از ثانيه پس از آن هنگامي كه ذرات هيگز از « انرژي بیگ بنگ» پديد آمده و كل جهان را پُر كردند و ناگهان برخي از ذرات بنيادي به واسطه برهم‌ كنش با آنها جرمدار شدند و همچنان این ذرات نامرئی در میدان هیگز جهان انرژی ابتدایی خود را حفظ کرده اند. خوب حال سوال پیش می آید بیگ بنگ انرژی اش را چطور بدست آورده است؟ در مدل های کوانتومی به علت افت و خیزهای میدان گرانشی ناپایدار، باعث می شود گذاری خود به خود به عالم در حال انبساط و ماده رخ دهد. ممکن است فکر کنید خلق ماده و انبساط آن به مقداری انرژی نیاز دارد و بنابراین اگر ماده از « فضای خالی » به وجود آمده باشد؛ پایستگی انرژی که یکی از اصول مسلم فیزیک است، بر هم خواهد خورد.

در واقع ، در فرایند هیچ؛ نقض پایستگی انرژی وجود ندارد. به یاد بیاورید که میدان گرانشی دارای انرژی منفی است. ( حالتی مقید به پروتون در حالتی با انرژی منفی وجود دارد؛ هر نیروی جاذبه ای چنین خصوصیتی دارد و نیروی گرانشی همیشه جاذبه ای است.) بنابراین می توان به موقعیتی رسید که انرژی گرانشی منفی با انرژی مثبت ماده ( و انبساط )در تعادل باشد که در نتیجه انرژی کل صفر می شود. معادلات کیهان شناسی کوانتومی نشان می دهند که عالم به علت افت و خیزهای کوانتومی بطور خود به خودی از خلا به وجود آمده است و بیگ بنگ های متعدد در اعصار مختلف بوده و خواهد بود.

منابع:

جهان های موازی – میچیو کاکو
حیات هوشمند در کائنات- پیتر اولم اشنایدر
پس از نخستین سه دقیقه – ت.پادمانایان
ویکی پدیا
ناسا

Read More : Big Bang , nasa, bigbang


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

129 دیدگاه

 1. این امکان وجود دارد که قبل از بیگ بنگ، جهان در کشش بینهایتِ یک مادۀ متراکم به شدت داغ درگیر بوده باشد که در یک حالت ثابت بوده و بدین ترتیب بیگ بنگ رخ داده است. این جهان ِ به شدت متراکم با مکانیک کوانتومی (فیزیک در مقیاس به شدت کوچک) اداره می شد، سپس بیگ بنگ لحظه‌ای را نمایش داد که فیزیک کلاسیک محرک اصلی تکامل جهان بود.
  از نظر استیون هاوکینگ، این لحظه تمام چیزی است که برایمان اهمیت دارد: قبل از بیگ بنگ، رویدادها غیرقابل اندازه‌گیری بودند و در نتیجه نمی‌توان آنها را تعریف کرد. هاوکینگ آن را فرضیۀ بدون مرز می‌نامند: او گفت که فضا و زمان محدود است، اما هیچ مرز یا نقاط آغاز و پایانی ندارد، همانطور که سیارۀ زمین محدود است، اما هیچ لبه‌ای ندارد.

 2. جهان در فضای بسیار کوچک قرار گرفته است . اما فضا در همین مقدار کوچک خلاصه می شود . فضا زمان با وجود ماده معنی دارند . طبق نظریه انبساط شتابدار جهان در زمان فعلی .

 3. سلام ،
  نظریه علمی مه بانگ باید توسط فلسفه و عرفان علمی غایت شناسی گردد. این وظیفه به عهده منجمین و کیهان شناسان نیست. سوال : قبل از مه بنگ چه بود ؟ علم نمی تواند به این سوال یک پاسخ حقیقی و مطابق بر واقعیت بدهد. اما در مورد آینده جهان سه جواب علمی وجود دارد که هرکدام یک سوم ( 33,33 ) حقیقت دارند. 1 – انبساط دائم. 2 – انبساط تا حد ایستایی . 3 – انقباض مجدد. سرنوشت و آینده جهان از دیدگاه علمی از این سه حالت نمی تواند خارج باشد. من خودم طرفدار انقباض مجدد و متعاقب آن تولد مجدد جهان و انسان می باشم، البته نه بصورت تکرار مطلق بلکه ظهور مجدد انسان در سطحی برتر. زیرا هدف کلی خلقت و آفرینش و هدف و معنای حیات، سیر و سلوک انسان به سمت کمال می باشد. از دیدگاه دینی حرکت انسان به سوی کمال با فرا رسیدن لحظه اجل به پایان می رسد، زیرا ادامه حیات در برزخ و پس از آن در بهشت یا جهنم دیگر مشمول حال تکامل نخواهند بود. دین با این باور ریشه تکامل را با دست خود خشکانده است. خود دین دیگر قابلیت تکامل ندارد بلکه تنیدن و بافتن تار و پود های وسیع شرایع مذهبی. به این معنا که ادیان دیگر میوه تازه و جدیدی را جهت تغذیه فهم و عقل و باطن نمی توانند به بشریت ارائه دهند. باور داشتن به روز قیامت و رستاخیز و برپایی دادگاه عدل الهی تیشه را بر ریشه درخت دین فرود آورده است. تا این درخت بطور کامل خشکیده شود و بیافتد، شاید چندین قرن یا هزاره وقت لازم است. در طول این مدت فلاسفه و عارفان علمی بی عمل و دست روی دست نخواهند نشست، بلکه نظریات علمی بخصوص مه بانگ را غایت شناسی خواهند کرد و یک باور عمومی و جهانشمول علمی را جانشین باور های وحیانی خواهند نمود که نه تنها برای چند قوم و قبیله بلکه توسط کلیه افراد انسانی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. من خودم معتقدم که این عالم به سمت گذشته های بسیار دو دست دقیقا شش عالم را در سیر نزولی سفر خلقت و آفرینش منزل به منزل ؛ وادی به وادی و یا ایستگاه به ایستگاه پشت سر گذاشته است تا از سطح کمال ملکوتی به سطح نقصان فعلی رسیده است و به سمت آینده های بسیار دور همان شش عالم ؛ شش منزل و وادی و ایستگاه را در پیش پا و روی تکاملی خود دارد تا رجعت و برگشت به حالت ملکوتی کمال اولیه. لذت بخش، این حقیقت است که خداوند در خارج و بیرون از جهان های موازی و بیشمار قرار نگرفته است، بلکه سفر خلقت و آفرینش متعلق به خود او می باشد و ما انسانها و کلیه موجودات زنده و غیر زنده به عنوان اجزای او در این سفر همراه او به عنوان کل می باشیم و قبل از آغاز سفر هم با او بوده و پس از پایان سفر باز هم با او خواهیم بود. رجعت دینی مساله را از زاویه دید دیگری بیان می کند که عبارت است از ترک این عالم پس از مرگ و بعد از اقامت کوتاه مدت ( تا دمیدن صور و یا شیپور دوم اسرافیل ) در عالم برزخ و سرانجام ملاقات با خداوند در عالم آخرت. این یک داستان شیرین اما کودکانه است. حقیقت این است که وجود خداوند بیکران و بینهایت است و هیچ چیز و هیچ کس نمیتواند خارج از وجود خداوند قرار گرفته و جدا از خداوند باشد. لذا معنای حقیقی پدیده رجعت و بازگشت، شناخت مجدد خداوند توسط انسان در طی منازل صعودی و در پایان سفر می باشد و نه انتقال از این عالم به عوالمی دیگر به نام برزخ و آخرت. ما انسان ها به همراه طبیعت و کیهان در چهار چوب همین جهان ( و جهان های بیشمار ) حالت ملکوتی اولیه را پشت سر گذاشته و به حالت فعلی رسیده ایم و دوباره در همین چهارچوب بهمراه طبیعت و کیهان به حالت اولیه ملکوتی باز خواهیم گشت. در پایان به یک حقیقت بنیادی اشاره می کنم که در طول تاریخ بشریت تاکنون در اندیشه انسان رخنه نکرده است و آن اینکه در حالت اولیه ملکوتی یعنی قبیل از سفر آفرینش، هر فرد انسانی از یک خانواده ده عضویی مشتمل بر پنج مرد و پنج زن و هرکدام در سطح کمال مطلق برخوردار بوده است و در پایان سفر دوباره از آن خانواده ده عضویی برخوردار خواهد گردید. این گوشه ناچیزی بود از غایت شناسی نطریه علمی مه بانگ. امید اینکه سر نخی به دست فلاسفه و حکیمان و عارفان و شاعران و ادیبان و هنرمندان و خود دانشمندان داده باشم که با حقایق ژرف تر و برتر الهی آشنا گردند که در کتب دینی و به اصطلاح آسمانی کوچکترین اثر و رد پایی از آنها یافت نمیگردد.
  در پایان دو بیت شعر از حافظ وارسته و رستگار :
  حدیث از مطرب و می گو و راز دهر را کمتر جو
  که کس نگشود و نگشاید به حکمت این معما را.

  1. دوستِ گرامی.منابع صحبت هاتون رو میشه بفرمایید؟این صحبت شما من رو یاد نظریات فلوطین میندازه

  2. چقدر حرفای عجیبی زدین… مغزم داره سوت میکشه
   منم دوست دارم منابع حرفایی که زدین رو بدونم

 4. چه چیزی محرک انفجار بیگ بنگ بوده ؟

  و یه چیز دیگ چه چیزی موجب بیگ بنگ شده؟

 5. اینجا گقته شده یه چیزی انفجار پیدا کرده وقتی هیچی نبوده چی بوده که انفجار پیدا کرده ؟
  و یه چیز دیگ چه چیزی موجب بیگ بنگ شده؟

  1. انرژی و ذرات بنیادی که جرم نداشتند که این ذرات برهم کنش کردند و بعدا جرم دار شدند
   خلاصه از هیچ به وجود اومده
   هیچ یعنی همین انرژی ذرات بنیادی که ابتدا جرمی نداشتند، و چون جرم نداشتند هیچ به حساب میارنشون.

 6. با سلام
  حالا چرا فرض شده که همه جهان در محدوده ای به اندازه هسته اتم جا داشته است .اگر این محدوده بزرگتر مثلا به اندازه کره زمین باشد چه ایرادی دارد؟

 7. آقاى الله وردى عزيز ممنون واقعا جالب بود ، مطلب رو به زبان ساده و زيبا بيان كردين 🌺🌺🌺🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  1. اگر این زبان ساده بود پس زبان سخت چیه؟ من یک کلمه از متن رو هم نفهمیدم.میشه به زبان بسیار بسیار ساده بیان کنید

 8. نمیدونم چی بگم واقعا…
  دارین میگین نظریه بیگ بنگ درباره به وجود آمدن جهانه بعد ابتدای متن نوشته “کل کائنات در یک اتم یا کمتر از یک اتم” بوده؟؟؟
  خدایی فازتون چیه اگه در یک اتم بوده خب اون یک اتم که کل کائنات رو شروع کرده از کجا اومده؟؟؟
  امیدوارم دانشمندای عزیز جواب سوالم رو بدن چون این نظریه از لحاظ فلسفی مشکل داره

  1. ببخشید ولی توی فیزیک چیزی به نام فلسفه وجود نداره
   اگه برین و یه تحقیقی بکنین متوجه می شین که اصلا فیزیک دانان
   چیزی به نام فلسفه نمی شناسند و دانشمندان بزرگ فیزیک نیز فیسوفان و فلسفه را مسخره می کردند
   نظریه ی بیگ بنگ میگه که جهان از یک الکترون یا کوچک تر از یک الکترون درس شده
   و به همین دلیل هم می تونیم بگیم که جهان های موازی هم وجودارن
   (جمله ای که جناب اقای میچیو کاکو در کتاب جهان های موازی ،فصل شش،کوانتوم اورده اند^_^)

   1. معذرت میخوام شما از اسم دانشمند استفاده میکنید و بعد مسخره کردن را بهش نسبت میدید ؟؟؟ واقعا عجیبه
    در ضمن در طی دو قرن این مسئله بود که یکم بی ارزش دونسته میشد 17 و 18
    چیزی به نام فلسفه نمیشناس ؟؟
    داروین فلسفه نمیشناخت و یا چیزی از فلسفه نگفته ؟

  2. نه خیر نداره می توانید در همین سایت مطالب کوانتوم را مطالعه کرده و ازان پس به نظرتان منزقی خواهد امد.لطفا اول اطلاعات لازم را در اختیار بگیرید که در این مطلب کوانتوم است.

   1. انرژی وجود نداشنه چون انرژیا میشن صفر بعد میگی اون یه اتم از انرژی بود؟حالت خوبه؟😐

 9. یکی به منه فوق لیسانس ادبیات بگه این مطالب رو چجور بفهمم:-(:-(.مغزم ترکید.ممنون از اساتید

 10. ای وای فیزیک عالیه ای کاش من فیزیک خونده بودم خوش به حالتون
  همیشه انسان نیاز داشته بدونه از کجا اومده و به کجا میره و بزرگترین عذابش ندونستنه

  1. چه ربطی به تحصیلات داره، اگه علاقه مندی خود اموز شروع کن به خوندن ، این همه منبع …

 11. میگید قبل از بیگ بنگ هیچی وجود نداشته نه فضا نه زمان نه ماده نه انرژی برای وقوع انفجار هم یه محرک یا همون انرژی لازمه خود بخود هم که نمیشه اتفاقی بیوفته پس انرژیه این انفجار از کجا اومد این خیلی سوال ساده ایه و من فک کنم هیچ جوابی نداره ?

  1. سلام دوست عزیز.جواب سوال شما اینه که در اون لحظه برایند نیرو ها درون اون چیزی که منفجره شده که اصطلاحا بهش میگیم بیگ بنگ،بهم خورده و این اتفاق رخ داده.

  2. نگفتند انرژی وجود نداشته
   توضیح سادش اینه که
   یک سری ذرات بنیادی وجود داشته که این ها انرژی داشتند اما جرم نداشتن پس چون جرم نداشتند ماده به حساب نمیان و هیچ به حساب میان. بر اساس برهم کنش این ذرات بنیادین دارای جرم میشند.
   انرژی این انفجار از گرانش ناشی از فشردگی در فضا به وجود اومده.
   وقتی ماده وجود نداشته باشه زمان معنایی نداره چون زمان مختص ماده است. از لحظه ای که ماده به وجود اومد زمان هم شروع شده.

   1. مرسی معلومه شما از همه بهتر متوجه شدین جواباتو شیوا ورسا قابل فهمه

  3. در اثر دور شدن ذرات مثل یک بمب که ذراتش از هسته دور می شود اتفاق افتاد و بعد از انفجار همینطور دارن از هم دور میشن که به این دور شدن انبساط میگن

 12. من نمیدونم چرا هرچی زور میزنم این اطلاعات رو طبقه بندی کنم و از ریشه مطالعه کنم که همه چیو بفهمم نمیشه.
  حالا نمیدونم این مشکل فقط از منه یا شما ها هم همیطورید.

 13. به نظر من جهان مثل یک فیلم ویدئو میمونه زمان داره ولی کسی که بیرون از این جهان باشه میتونه اول یا وسط ویا آخر این جهان ببینه ولی کسی که داخل جهانه نمیتونه اززمانش فراتر بره