جنگل‌های سراسر زمین در حالِ کم‌تراکم ‌شدن هستند!

0
905

بیگ بنگ: یک تیم از محققان دریافتند که تغییر شرایط زیست‌محیطی، بر جنگل‌های سراسر کره زمین تأثیر می‌گذارد و منجر به افزایش از بین رفتن درختان و عدم اطمینان در مورد توانایی جنگل‌ها برای ترمیم می‌شود.

Pine Trees Tuolumne Valley of Yosemite National Parkبه گزارش بیگ بنگ، افزایش دی اکسید کربن جوّی، دما، خشکسالی و وقایع حادی مانند آتش‌سوزی؛ باعث شده که مرگ درختان بیشتر و مکررتر شود و رقابت شدیدی برای منابع در بین نهال‌ها ایجاد شود. این رقابت موجب ِ کم‌تراکم شدن، یا به اصطلاح کم‌پشت شدنِ جنگل‌ها می‌شود و نیز میزان کربنی که در تنۀ درختان، شاخه‌ها و ریشۀ درختان نگه‌ داشته می‌شود را محدود می‌کند.

“آنتونی واکر” از آزمایشگاه ملی اوک ریج آمریکا، که تجزیه و تحلیل‌ دی اکسید کربن برای این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «فقط در پاسخ‌های دی اکسید کربن، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. ما در حال بررسی بسیاری از تبادلات و بازخوردها هستیم. به عنوان مثال، افزایش دی اکسید کربن می‌تواند باعث رشد درختان شود و در عین حال خطر ِ مرگ درختان ناشی از رشد سریع‌، نیز بسیار حائز اهمیت و در حال افزایش است.»

این مطالعه نشان می‌دهد که تغییرات گسترده در پوشش گیاهیِ جنگلی، احتمالاً در آینده سرعت بیشتری خواهد یافت و خطرات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Science منتشر شده است.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: scitechdaily.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.