راه رفتن دوبارۀ مرد فلج نخاعی!

1
510

بیگ بنگ: یک مرد لهستانی که ۴ سال پیش در اثر ضربات متعدد چاقو دچار آسیب دیدگی ستون فقرات شده بود، با تزریق سلول‌های بنیادی بینی دوباره توانست راه برود.

این بیمار پس از عمل جراحی راه رفتن را با کمک میله حمایت و آتل های مخصوص آغاز کرد.
این بیمار پس از عمل جراحی راه رفتن را با کمک میله حمایت و آتل های مخصوص آغاز کرد.

دارک فیدیکا، مرد ۴۰ ساله لهستانی که ۴ سال پیش در اثر ضربات متعدد چاقو دچار آسیب دیدگی ستون فقرات شد، با استفاده از روش نوین جراحی که محققان دانشگاه آکسفورد ارائه کردند می تواند دوباره راه برود. در این روش از سلول‌های حفره بینی فیدیکا، سلول‌هایی را به نخاع وی پیوند زدند که نتایج آن موفقیت آمیز بوده است. همچنین در فرآیند جراحی فیدیکا، پزشکان یک بافت عصبی جزئی که از قوزک پای وی برداشته شده بود را برای پر کردن فاصله شکاف هشت میلیمتری ناشی از ضربات چاقو در سمت چپ نخاع، بکار بردند.

در این تصویر نحوه ترمیم نخاع آسیب دیده را مشاهده می کنید.
در این تصویر نحوه ترمیم نخاع آسیب دیده را مشاهده می کنید.

وی که از کمر به پایین فلج شد اکنون زندگی جدیدی را از سر گرفته است و می تواند رانندگی کند. پروفسور جفری ریزمن، رهبر گروه محققان دانشگاه آکسفورد می گوید:« این روش دستاور بزرگی برای درمان بیمارانی که به آسیب نخاعی مبتلا هستند محسوب می شود. این عمل موفقیت آمیز از راه رفتن انسان بر روی کره ماه نیز شگفت انگیزتر است.” گفتنی است درست سه ماه پس از عمل جراحی، عضله پای دارک فیدیکا ترمیم شد و توانایی حس کردن پیدا کرد. وی یک سال بعد از آن توانست دوباره راه برود.»

مطالعه بیشتر در: theguardian , independentارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه