پاسخ دانشمندان ناسا به سوالاتی کلیدی درباره ویجر۱

3
403

ویجر ۱ در نهایت به صورت رسمی از فضای درون ستاره‌ای ما خارج شد، و خروجش سوالات بسیاری را برای طرفدارانش به وجود آورد، فضاپیما تا کی سوخت خواهد داشت؟ چه زمانی به ستاره‌ای دیگر خواهد رسید؟ و غیره …

به گزارش همشهری آنلاین، دانشمندان ناسا به این سوالات و سوالات دیگری که توسط افراد مختلف درباره ویجر۱ مطرح شده در وب‌سایت REDDIT پاسخ داده‌اند. ناسا اعلام کرد که فضاپیمای ویجر این سازمان دورافتاده ترین دست‌ساز بشر در جهان هستی است، دست‌سازی که با ترک کردن مرز هلیوسفر به فضای میان‌ستاره‌ای وارد شده‌است،‌اما این خبر برای بسیاری سوالات فراوانی به جا گذاشت که دانشمندان و مهندسان پروژه ویجر،‌از جمله اد استون مدیر پروژه، آریک پوسنر دانشمند، تام کریمیگیس محقق ذرات باردار و دیگر محققان به بسیاری از آنها پاسخ داده‌اند:

pia17046red-fullتصویری از ویجر ۱ در فاصله ۱۸.۸ میلیارد کیلومتری ، ویجر با وجود این‌که از حباب‌ هلیوسفر خارج شده است اما همچنان تحت تأثیر جاذبه‌ی خورشید است.

چگونه در این فاصله هنوز می‌توانید از ویجر اطلاعات دریافت کنید؟

 • به دلیل پیشرفت عظیمی که در تکنولوژی بشر بر روی زمین صورت گرفته،‌امکان دریافت کوچکترین سیگنال‌های رادیویی از دورترین فاصله‌های قابل تصور امکان‌پذیر شده‌است.

تفاوت میان فضای بین ستاره‌ای و درون ستاره‌ای در چیست؟

 • تفاوت واضحی وجود ندارد و ما هنوز درحال تحقیق درباره این موضوع هستیم. درحال حاضر تمرکز بر روی مفاهیمی براساس ذرات و پلاسما است. ویجر۱ درحال حاضر توسط ذراتی پوشانده شده که از سوی دیگر ستاره‌ها و نه خورشید آمده‌اند درحالی که پیش از عبور از مرز، موادی که آن را احاطه کرده‌بودند از جانب خورشید بودند. تغییر زاویه میدان مغناطیسی نیز از دیگر مواردی است که میان این دو محدوده تغییر ایجاد می‌کند.

آیا ویجر هنوز می‌تواند عکاسی کرده و تصاویرش را به زمین ارسال کند؟

 • خیر. دوربین‌های ویجر پس از ثبت تصویر مشهور نقطه آبی کمرنگ در سال ۱۹۹۰ خاموش شدند.

چرا دوربین‌ها خاموش شدند؟ آیا این به خاطر مصرف بالای ویجر بود؟

 • بله. دوربین‌ها خاموش شدند تا انرژی و حافظه ویجر برای تجهیزات ویژه ردیابی ذرات باردار موجود در محیط میان ستاره‌ای ذخیره شود. کامپیوتر زمینی که تصاویر ویجر را دریافت و تفسیر می‌کرد دیگر وجود ندارد. دوربین‌ها و گرم‌کن‌های آنها نیز برای سال‌ها در معرض هوای به شدت سردی بوده‌اند و حتی اگر بتوان کامپیوتر را دوباره ساخت، نرم‌افزار ویژه آن را برروی ویجر بارگذاری کرد و دوربین‌ها را دوباره روشن کرد، مشخص نیست که دوربین‌ها بتوانند عکاسی کنند.

اکنون دریافت سیگنال از ویجر چقدر طول می‌کشد؟

 • سیگنالی که از ویجر۱ ارسال می‌شود، و با سرعت نور به سوی زمین حرکت می‌کند، ۱۷ ساعت برای رسیدن به زمین در راه است.

چه اطلاعاتی از ویجر دریافت می‌کنید؟

 • اطلاعات مربوط به ذرات باردار که از دو ابزار LECP و ‍CRS دریافت می‌شوند،‌اطلاعات مغناطیس‌سنج،‌امواج رادیو پلاسما، اطلاعات مربوط به پلاسما و محاسبات فرابنفشی از جمله اطلاعاتی هستند که هم اکنون از این فضاپیما دریافت می‌شوند.

اطلاعاتی که ویجر دریافت می‌شوند در ابتدا چه شکلی دارند؟

 • این اطلاعات متشکل از صفرها و یک‌ها هستند. نرم‌افزار قدیمی وجود دارد که اطلاعات را از میان این ارقام استخراج می‌کند. تیم مهندسان از نرم‌افزار تحلیلی ویژه خود برای انجام تنظیمات و دیگر تصحیحات برای تبدیل داده‌های خام به کمیت‌های علمی استفاده می‌کنند.

ویجر چقدر دیگر منبع انرژی خود را از دست می‌دهد؟

 • تا سال ۲۰۲۰ انرژی کافی برای فعالیت ویجر و تمامی تجهیزاتش وجود دارد. در آن زمان تجهیزات علمی ویجر به تدریج خاموش می‌شوند و آخرین ابزار در سال ۲۰۲۵ خاموش خواهد شد و خود ویجر نیز تا سال ۲۰۳۶ می‌تواند به فعالیتش ادامه دهد.

طی سال‌های باقیمانده انتظار دریافت چه اطلاعاتی از ویجر دارید؟

 • تا زمانی که باطری‌های اتمی ویجر دوام داشته‌باشند انتظار دریافت اطلاعات زیادی درباره پرتوهای کیهانی کهکشانی و میدان‌های مغناطیسی کهکشانی و همچنین امواج پلاسمایی را داریم و پس از آن تنها سکوت خواهد بود.

زمانی که ویجر خاموش شود،‌هنوز راهی برای ردیابی آن وجود خواهد داشت؟

 • متاسفانه خیر. دریافت هیچ سیگنالی از سوی فضاپیما واقعا به معنی خاموشی آن خواهد بود.

می‌توان گفت که ویجر به صورت نامحدود به جلو خواهد رفت؟

 • شتاب کنونی ۳۸ هزار مایل در ساعت تغییری پیدا نخواهد کرد و برای همیشه ادامه خواهد یافت.

چه‌پدیده‌هایی از جهان هستی هم‌اکنون در مسیر ویجر قرار گرفته و در چه فاصله‌ای؟

 • مقصد ویجر ۱ صورت فلکی مارافسای (Ophiuchus) بوده‌است. در سال ۴۰ هزار و ۲۷۲ پس از میلاد ویجر ۱ به فاصله ۱.۷ سال نوری از ستاره‌ای کم‌نور از صورت فلکی دب‌اصغر،‌به نام AC+793888 خواهد رسید.

پردازشگر و حافظه ویجر یک را چگونه می‌توان با حافظه و پردازشگر یک اسمارت‌فون مقایسه کرد؟

 • حافظه آن ۲۷۰ هزار بار ضعیف‌تر از یک اسمارت‌فون بوده و پردازشگری که بتوان به زبان مدرن آن را پردازشگر نامید،‌در آن وجود ندارد.

درصورتی که ویجر نشانه‌ای قطعی از حیات بیگانه را به زمین ارسال کند،آیا دستوری رسمی و یا برنامه عملیاتی استانداردی برای چنین موقعیتی وجود دارد؟

 • در کتاب راهنمای علمی ماموریت به این وضعیت هیچ اشاره‌ای نشده‌است.

منبع: http://www.popsci.com/science/article/2013-09/nasa-scientists-answer-your-burning-questions-about-voyager-1


3 دیدگاه‌ها

 1. ادمی با خواندن این مطالب واقعا پی به عظمت کاینات میبرد و جدای ازان ابن انسانهایی که زندگی خود را وقف دتنش بسری کرده و برای بدست اوردن اطلاعات ابنهمه تلاش میکنند خود حکایتی از نیروی تلاش ناپذیر دارد این انسانهاهقابل تقدیرند
  دانشمندانی که حاصل کارشان را میدانند شاید نخواهند دید ولی بخاطر بسریت تلاش میکنند
  دستشان درد نکنند و خداوند یارشان در هر دوجهان هستی باشد

 2. از لحاظ عددی اطلاعات پاسخ دانشمندان ناسا درباره ویجر۱ باهم نمی خواند.
  طبق اطلاعات داده شده در عکس فاصله ستاره AC+793888 تا زمین تقریبا یک میلیون واحد نجومی است که حدودا معادل ۱۶ سال نوری است. بر اساس سرعت ذکر شده برای ویجر، در سال ۴۰ هزار میلادی این فضاپیما حداکثر ۳ سال نوری از زمین فاصله خواهد گرفت پس حدود ۱۲ الی ۱۳ سال نوری با ستاره مذکور فاصله خواهد داشت اما دانشمندان ناسا گفته اند که ویجر۱ در آن سال تنها ۱.۷ سال نوری با ستاره AC+793888 فاصله خواهد داشت!!!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.