بیگ بنگ: کار بر روی هوش مصنوعی می تواند شامل یک چرخۀ حیرت‌انگیز باشد. هنگامی که شما کل حرفۀ خود را به توسعه یک برنامۀ فوق‌العاده خاص از هوش مصنوعی تخصیص دهید، بدون شک مسیرهای بزرگتر را از دست خواهید داد.

why build human level ai expertsبه گزارش بیگ بنگ، یک مهندس هوش مصنوعی ممکن است سرانجام پا پس بکشد و متوجه شود که مردم هرگز به چنین سیستم قدرتمندی نیاز نخواهند داشت؛ در واقع  هر یک از پیشرفت‌هایی که هم اکنون به حاشیه رانده شده‌اند زمان زیادی را به خود اختصاص داده و در نهایت نتوانستند توجه مردم را جلب کنند. با این حال، ما به این مهندسان برای دستیابی به اهداف عالی و در عین حال غیر قابل دستیابی خود نیاز داریم. و یکی از اهداف خاصی که هنوز هم در افق تفکری دانشمندان کامپیوتر وجود دارد: ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی در سطح انسان است که بتواند جهان را تغییر دهد.

تعریف هوش مصنوعی در سطح انسانی(HLAI) دشوار است، زیرا بسیاری از افراد آن را همانند هوش مصنوعی عمومی(AGI) تعبیر می کنند که یک نوع هوش مصنوعی تفکری، احساسی و خلاقانه است و تنها در شخصیت‌های فیلم‌های علمی- تخیلی همانند C-3PO به چشم می خورد. گرچه هوش مصنوعی در سطح انسانی مشابه هوش مصنوعی عمومی است، اما به اندازه کافی قدرتمند نیست. به همین دلیل است که بسیاری از دانشمندان انتظار دارند هوش مصنوعی عمومی از چیزی که ما می توانیم انجام دهیم، پیشی می گیرد. گرچه بعضی از دانشمندان، آن را بعنوان مانعی در برابر ساخت “هوش مصنوعی در سطح انسانی” می بینند، لکن بعضی دیگر معتقدند که تنها HLAI می تواند به اندازۀ کافی هوشمندانه باشد که بتواند  برای طراحی AGI واقعی به کار گرفته شود.

در کنفرانسی که در ماه اوت 2018 توسط استارت اپ هوش مصنوعی واقع در پراگ به نام GoodAI در زمینه هوش مصنوعی انسانی برگزار شد، تعدادی از متخصصان فکری سوال کلیدی را مطرح نمودند: «چرا ما باید تلاش کنیم تا هوش مصنوعی را بسازیم که در سطح تفکر انسانی باشد.» برای آن دسته از محققان هوش مصنوعی که از دنیای بیرون جدا شده و در حلقه‌های کوچک خود گیر افتاده‌اند؛ پاسخ‌ها ممکن است به این امر باز گردد که چرا باید از اول بر روی این حیطه کار می کردند. اما برای باقی دانشمندان، کار بر روی این زمینه می تواند عاملی برای رسیدن به دستاوردهای بزرگتر باشد.

ترجمه: سهیلا دوست پژوه / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

 1. من از این برنامه خبر های علمی و فناوری اطلاعات فضایی را در اختیار بینندگان قرار می‌دهد تشکر میکنم

 2. درست کردن هوش مصنوعی در حد هوش انسان چه سودی میتونه داشته باشه؟مثلا آزمایش و تحقیق؟ یکی از این هشت میلیارد نفر رو ببرن هرچقدر میخواهند ازمایش کنند

  1. دوست عزیز ، هوش مصنوعی که هم سطح هوش انسان باشه لزوما مانند ان نیست.
   وقتی ساخته بشه، هوش انسانی رو در کنار سرعت و دقت و حافظه الکترونیکی رو داره و میتونه برعکس مغز در یک زمان کل اطلاعات و علوم رو مورد پردازش قرار بده و شبیه سازی های باورنکردنی انجام بده

 3. چیزی به اسم هوش مصنوعی وجود نداره چونکه هوش اساسا ماهیت مادی یا آبجکتیو نداره و هنوز دانشمندان دقیقا نمی دونن ماهیت ذهن یا هوشیاری انسان چیه. البته فیزیک کوانتوم در این زمینه نظریه پردازی میکنه ولی در کل هوش یا آگاهی چیزی نیست که یک عده ربات ساز با چهارتا قطعه ی برقی و سیم کشی بتونن خلقش کنن. هوش به یک معنا یعنی حیات. اگر انسان بتونه هوش یا ذهن رو خلق بکنه پس درواقع تونسته حیات یا روح رو خلق بکنه و این در حال حاضر غیرممکنه

  1. دوست عزیز جدیدترین ربات چینی که خبرنگار حتما ببین
   درضمن هوش با خودآگاهی کاملا مبحث متفاوتی
   شاید بتونیم ربات باهوش تر بسازیم ولی ربات که دارای جهان بینی و تجزیه و تحلیل و اگاهی شاید ممکن نباشه
   درباره خلق حیات یا روح که شما گفتی موضوع فلسفی که با پیشرفت ها فناوری و تکنولوژی مشخص میشه

  2. شاید دقیقا ندونن ولی میتونن شبیه سازیش کنن و البته این کار انجام دادن. یه چیزی تو مایه های این که هر اونچه که بهش میدی تجزیه تحلیل میکنه حالا تحلیله مهمه که دارن روش کار میکنن صد در صد نتیجش خوبه شاید ترسناک باشه ولی قشنگه.

 4. هوش مصنوعی در حد انسان به چه دردی میخوره؟ اگه در حد انسان هست که خوب انسان واقعی که هست انم هفت هشت میلیارد تا !!!