بیگ بنگ: مشاهده امواج گرانشی نخستین حاصل از تورم کیهان پس از بیگ بنگ توسط تلسکوپ بایسپ2 در قطب جنوب، باعث تقویت نظریه‌های مبتنی بر جهان های موازی و رد نظریه “جهان چرخه ای” شده است.

multiverseکشف امواج گرانشی این ایده را تقویت می کند که ممکن است جهان ما تنها جهان موجود نباشد و تنها یکی از جهان ها در میان میلیاردها جهان دیگر باشد.

به گزارش خبرآنلاین، در آخرین هفته سال 1392، جان کواچ، اخترشناس رادیویی مرکز اختر فیزیک هاروارد اسمیت‌سونیان و همکارانش اعلام کردند که نشانه‌های امواج گرانشی نخستین (اغتشاشی در بافت زمان) را مشاهده کرده‌اند که در نخستین لحظات پس از بیگ بنگ و طی دوره‌ای از انبساط سریع کیهان که تورم کیهان نامیده می‌شود، تولید شده‌اند. جالب اینجاست که پیش از این که خورشید روز 17 مارس در کمبریج ماساچوست غروب کند، اولین مقاله در مورد برخی از تبعات این کشف توسط کیهان شناسی به نام دیوید مارش و همکارانش از موسسه فیزیک نظری در واترلوی کانادا، به طور آنلاین منتشر شد.

نویسندگان مقاله چنین نوشتند که اندازه گیری‌های انجام شده توسط گروه کواچ با استفاده از تلسکوپ بایسپ2 در قطب جنوب، خانواده‌ای از مدل‌ها را که تلاش داشتند به طور همزمان هم تورم کیهانی و هم یک معمای دیگر کیهانی (یعنی طبیعت ماده تاریک) را با استفاده از یک ذره بنیادی نظری به نام اکسیون توضیح دهند، از رده خارج کرده است. با این حال پژوهشگران تمام مدل‌های مبتنی بر اکسیون را مردود ندانسته‌اند، فقط به گفته مارش «این خانواده خاص از اکسیون‌ها، تنها بخش بسیار کوچکی از ماده تاریک را تشکیل می‌دهند».

مارک کامیونکوفسکی، کیهان‌شناس در دانشگاه جانز هاپکینز، قبول دارد که برخی از مدل‌های اکسیون دیگر قابل قبول نیستند، «چون پذیرش آنها مستلزم این است که تورم کیهان در سطوح پایین‌تری از انرژی در مقایسه با چیزی که توسط بایسپ2 مشاهده شد، انجام گرفته باشد». کامیونکوفسکی می‌گوید که کشف بایسپ2 علاوه بر این، گروه دیگری از نظریه‌های فیزیک را هم در یک چشم به هم زدن روانه کتاب‌های تاریخ کرده است، که شامل چندین ایده دیگر در مورد خواص میدان انرژی که تورم کیهان را آغاز کرد هم می‌شود. او می‌گوید: «خانواده نظریه‌های قابل قبول، شدیدا ریزش داشته است». ماکس تگمارک، کیهان شناس در MIT (انستیتو فناوری ماساچوست) می‌گوید: «خانه تکانی بزرگی در راه است، و تقریبا همه چیزها را باید دور بریزیم. این کشف نه تنها حوزه تجربی، که جهان های نظری را هم به شدت تکان داده است». آندری لینده، کیهان شناس در دانشگاه استنفورد، یک روز پس از اعلام رسمی کشف بایسپ2 گفت که داده‌های بایسپ2 تقریبا 90 درصد از مدل‌های تورم کیهان را حذف خواهند کرد. به گفته لینده که خود یکی از بنیان گذاران نظریه تورم کیهان است، خیلی از آن مدل‌ها، امواج گرانشی را در سطوح قابل تشخیص پیش‌بینی نمی‌کردند.

ولی او گفت که یافته‌ها سازگاری قابل توجهی با تورم آشفته دارند، مدلی ساده از تورم کیهان که لینده 30 سال پیش آن را تدوین کرده بود. در مدل لینده، تورم هیچ گاه به طور کامل پایان نمی‌پذیرد، فقط در بخش‌های محدودی از فضا متوقف می‌شود و به گسترش نمایی خود در جاهای دیگر ادامه می‌دهد. تورم آشفته فقط دنیای ما را خلق نکرده، بلکه جهانی موازی نیز خلق کرده که حاوی چندین جهان است و هر یک قوانین فیزیکی خاص خود را دارد؛ البته این ایده منتقدان خود را دارد که می‌گویند چنین چند جهانی ( multiverse ) پایدار نخواهد بود. لینده همچنین می‌گوید که به نظر می‌رسد امواج گرانشی بر یک مدل دیگر رقیب تورم کیهانی که جهان های چرخه ای نام دارد نیز خط بطلان کشیده است. در این مدل، دو دنیای سه بعدی که در فضایی با ابعاد بالاتر شناورند، با هم برخورد کرده و منجر به بیگ بنگ شده‌اند. این نظریه تشعشع گرانشی را پیش‌بینی نمی‌کند.

6a00d8341bf7f753ef01a73d956e4d970dکشف امواج گرانشی بیگ بنگ می تواند نظریه جهان های موازی و نظریه تورم کیهان را تقویت کند.

پل اشتاینهارد، فیزیکدان نظری در دانشگاه پرینستون و از خالقان نظریۀ جهان های چرخه ای، اذعان می‌کند که اگر یافته‌های بایسپ2 تایید شوند، نظریه او رد شده است؛ ولی می‌گوید که هنوز امید دارد نسخه دیگری از این مدل ساخته شود که این مشکل را حل کند. به گفته فرانک ویلچک یافته‌های بایسپ2 همچنین برخی از نظریه‌پردازان نظریه ریسمان را هم به کنار تخته سیاه بازگردانده است. ویلچک،فیزیکدان نظری در MIT و برنده جایزه نوبل است. نظریه ریسمان بیان می‌کند که ذرات بنیادی از حلقه‌های کوچک لرزان انرژی ساخته شده‌اند. به گفته او، تلاش‌ها برای ترکیب نظریه ریسمان با کیهان شناسی منجر به خلق مدل‌هایی از تورم کیهان شده که امواج گرانشی را با سطوح انرژی بسیار پایین‌تر از سطحی که توسط بایسپ2 مشاهده شد، پیش‌بینی کرده بودند.

اوا سیلورستاین، فیزیکدان نظری در دانشگاه استنفورد می‌گوید که برایش قابل قبول نیست که مدل‌های تورم کیهانی مبتنی بر نظریه ریسمان دچار هیچ گونه دردسری شده باشند. وی می‌افزاید که دسته‌ای از نظریه‌ها که هم اکسیون‌ها و هم ریسمان‌ها را در بر می‌گیرند، اکنون به نظر جذاب‌تر می‌رسند. لینده هم با او موافق است. «هیچ نیازی به دور انداختن نظریه ریسمان نیست، این فقط یک فرایند طبیعی از آموختن این است که کدام نسخه‌های نظریه بهترند. همه ما، نه فقط نظریه پردازان نظریه ریسمان، باید به تخته سیاه برگردیم، ولی نه به این دلیل که نظریه‌هایمان مردود شده‌اند، بلکه به این دلیل که مسئله بسیار مهمی را آموخته‌ایم و اکنون باید از دانش جدید خود برای برداشتن قدم‌های بعدی استفاده کنیم».

مجید جویا

منبع: nature ، دانلود مقاله
مطالعه بیشتر در: dailymail

مطلب مرتبط:

شواهدی که نشان می دهد جهان ما در “یک چند جهانی” قرار دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. چرا یک انسان به تنهاءى ،و به شکل و ظاهر نسبت به دیگران متفاوت و محدود هست ،و در باطن نامحدود ،

  اگر درسیرمطلق بوده باشیم ،یا در لحظه به فهم کل مطلق هستىها هستیم ،و یا انکه یک بیک ورود و خروج به هستىهاى مطلق مینماءیم ! اگر حضور مطلق در مطلق بخواهیم که داشته که نیازى به حرکت و زمان و کلا ابعاد شش گانهنداریم ،/این یک طرف قضیه !طرف دیگه قضیه همینه ما در او هستیم )نقدا ( همین مفهوم و جهان فیزیک ،حال در بحث جهان هاى موازی وقتیکهراه و ابزارش را یافتی و بکار انداختى و موفق هم شدى انگاه از این بعد و معانی ومفاهیم خروج و به جهانی جدیدتر از جهان قبلی و بعدى ورود خواهى یافت و این تسلسل حیات و ابعاد میتواند تا مطلق ادامه یافته ،که بقول عرفا بدان ،هستى در هستى هستى/یا سیر واحد به واحد هستى هستی گویند .پیوسته یار مونس و کار گشا و مشگل گشایمان در ادیشیدن و کار و زندگی او علت جمع همه علتها که بوده که هست و خواهد که بود امین اى خداى عالمها و معانی ومفاهیم ./.

  11

  نیست

 2. من تحصیلاتم اصلا در مورد فیزیک و نجوم نیست ولی با توجه به بررسی اندازه کوچیک موجودات زنده ای مثل سلول ها باکتری ها و حتی ویروس ها و ارگانیسم های کوچیک تر همیشه حدس میزدم ما هم در دنیایی هستیم که با وجود این همه کهکشان فقط بخش کوچکی هستیم و حتی شاید نسبت به اندازه واقعیش میکروسکوپی باشیم . خب الانم دانشمندان نظریه جهان های موازیو بررسی میکنن

 3. سعید جان سوالت مثل اینه بپرسی واقعا جاذبه کشف شده؟ اصلا وجود داره

 4. به نظر من جهان از دو چاله کوانتومی بنا بر نظریه فیزیک مدرن که حاوی گاز هلیم و دود با غلظت بسیار بالا و گازهای مدرن fhe و hispo و hso2fh به وجود آمده است که در میان این چاله ها که گاز نئون و هلیم و فلوئور و هیدروژن را در خود به طور ترکیبی ایجاد کرده و به رنگ آبی با با ر ذرات کیهانی نو اخترهای شیمیایی و کوانتوم ذرات اتمی بوده در اثر آزاد شدن این مواد جهانهای نوترکیب و سیارات و کهکشانها و فضا ایجاد شد.

 5. من راجع به افزایش طول عمر انسان تا هزار سال و فناوری انتقال انسان و اشیا تا مسافت های دور با سرعت نور و توسط لیزرهای فوق پیشرفته ( انتقال از راه دور ) و همین طور اینترنت کوانتومی و … هم تو سایت بیگ بنگ مطلب مینویسم .