بیگ بنگ: چگونه ممکن است که کهکشان ها سریعتر از سرعت نور دور شوند؟ نظریه ی نسبیت اینشتین می گوید سرعت نور-که ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه است ، بیشترین سرعتی است که هر چیزی می تواند به خود بگیرد. رسیدن به سرعت نور انر‍‍‍ژی بسیار بسیار زیادی می خواهد. شما می توانید کل انرژی موجود در جهان را به مصرف برسانید اما هنوز به سرعت نور نخواهید رسید.

galaxy

همانطور که می دانید بیشتر کهکشان ها در جهان به دلیل تورم ناگهانی کیهان در بیگ بنگ و همچنین در اثر انرژی تاریک که شتاب اضافی را برای انبساط جهان فراهم می کند، در حال دور شدن از ما هستند. کهکشان ها همانند کهکشان خودمان -راه شیری- به دلیل انبساط جهان در حال دور شدن از سایر کهکشان ها هستند، اگر این اتفاق نیفتد کهکشان ها به دلیل گرانش متقابل خود یکدیگر را خواهند بلعید.

همین که شما به کهکشان های دورتر و دورتری نگاه می کنید آنها چنین به نظر می رسند که با سرعت بیشتر و بیشتری در حال دور شدن هستند. پس در آخر ممکن است که چنین وانمود کنند که درحال دور شدن با سرعتی بیش از سرعت نور هستند. در این نقطه است که نوری که از کهکشان دور دست جدا می شود هیچ وقت به ما نخواهد رسید. زمانی که این اتفاق بیفتد، کهکشان دور دست فقط دورتر و دورتر خواهد شد در حالی که آخرین فوتون هایش را به سمت زمین می فرستد؛ اما بعد از مدتی ما دیگر وجود آن کهکشان را تشخیص نخواهیم داد. این چنین به نظر می رسد که نظریه نسبیت اینشتین کارایی خود را از دست داده است اما اینطور نیست.

کهکشان ها به خودی خود به این سرعت در فضا حرکت نمی کنند، این فضا -زمان است که در حال انبساط است، و کهکشان ها بر روی آن در حال حرکت هستند. تا زمانی که کهکشان سعی در حرکت در فضا با سرعت زیاد را نداشته باشد، هیچ قانون فیزیکی نقض نخواهد شد. یک تاثیر غم انگیز از انبساط کیهان این است که در طول ۳ تریلیون سال دیگر بیشتر کهکشان ها در افق دید ما سرعتی بیش از سرعت نور خواهند داشت، در نتیجه کیهان شناسان آینده هیچ وقت به وجود یک کیهان بزرگ و پرهیجان پی نخواهند برد.

منبع: universetoday

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

7 دیدگاه

  1. این یعنی فضا زمان با سرعت بیش از نور در حال حرکته؟ اگه اره پس خود این نقص قانون فیزیک حساب نمیشه؟چرا

  2. اگر کهکشانها به خودی خود حرکت نمی کنند واین فضا زمان است که در حال گسترش وسرعت دادن به حرکت است پس چرا کهکشان اندرومدا به سمت ما حرکت می کند؟