بیگ بنگ: تصاویر رنگی جدید فضاپیمای افق های نو (New Horizons) از سیاره ی کوتوله ی پلوتو چهره ای متفاوت با زنجیره ای از نقاط تاریک و مبهم را بر سطح این سیاره ی کوتوله نشان می دهد.

تصویر جدید پلوتو و قمرش شارون در دو نمای مختلف که توسط فضاپیمای افق های نو به ثبت رسیده است.
تصویر جدید پلوتو و قمرش شارون در دو نمای مختلف که توسط فضاپیمای افق های نو به ثبت رسیده است.

به گزارش بیگ بنگ، کاوشگر “افق های نو” ناسا روز به روز به سیاره ی کوتوله ی دور دست پلوتو نزدیک می شود و حالا در تازه ترین تصاویر رنگی تهیه شده از فاصله ی 22 میلیون کیلومتری پلوتو، نقاط سیاه رنگی را نشان می دهد که هنوز کسی نتوانسته توضیحی برای آنها ارائه کند. این تصاویر نشان می دهد قطر هر نقطه که اندازه آن تقریبا 480 کیلومتر است سر تا سر این سیاره ی کوتوله را پوشانده است؛ این نقاط به طرز حیرت انگیزی با نظم خاصی در نزدیکی خط استوای پلوتو قرار گرفته اند و به هم اندازه ایالت میزوری کشور آمریکا میباشند.

nh-7-3-15_color_rotation_movie_nasa-jhuapl-swriعکس فوق در رنگ واقعی شان 2 نما از پلوتو و بزرگترین قمرش شارون را نشان می دهند که در تاریخ های 4 تیر و 6 تیر گرفته شده اند. عکس های اصلی که توسط دوربین های فضاپیمایی افق های نو گرفته شده اند، سیاه و سفید هستند و عکس های رنگی کم کیفیت نیز اخیرا توسط این کاوشگر با وسعتی گسترده به ثبت رسیده اند. کاوشگر افق های نو ۹ سال پیش و با هدف مطالعه دقیق سیستم پلوتو و مرزهایی فراتر از آن راهی فضا شد.

ترجمه: سید محمد مهدی ارفعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منابع: NASA , sciencenews

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. مثل همیشه عالی …..
    خسته نباشید و امیدوارم که بتونید همیشه همینطور ادامه بدید.